گفتگوی مکران با بیژن شبانکاره چهره ی تاثیرگذار ورزش هرمزگان | سایت خبری تحلیلی مکران
تاریخ انتشار:۲۸ دی ۱۳۹۵در ۹:۳۹ ب٫ظ کد خبر:13787

گفتگوی مکران با بیژن شبانکاره چهره ی تاثیرگذار ورزش هرمزگان

در سنوات اخیر جوانان ورزش کار و ورزش دوست هرمزگانی همواره تلاش داشته اند تا سطح بالاتری از توانایی های خود را به نمایش بگذارند و در مواردی نیز پیشرفت های چشم گیری داشته اند. دوست داران این حوزه و افرادی که اتفاقات آن را ...

در سنوات اخیر جوانان ورزش کار و ورزش دوست هرمزگانی همواره تلاش داشته اند تا سطح بالاتری از توانایی های خود را به نمایش بگذارند و در مواردی نیز پیشرفت های چشم گیری داشته اند. دوست داران این حوزه و افرادی که اتفاقات آن را دنبال میکنند شاید دوست داشته باشند در رابطه با چهره های تاثیر گذار ورزش استان هرمزگان مطالب بیشتری بخوانند,لذا این موضوع ما را بر آن داشت تا گفت و گویی هرچند مختصر با آقای شبانکاره چهره متفاوت ورزش هرمزگان و فردی صاحب نظر داشته باشیم.در ابتدا جهت آشنایی بیشتر با آقای شبانکاره باید بگوییم.وی متولد ۱۳۶۰در شهر زیبای بندرعباس محله باغ مولوی است و درحال حاضر بعنوان مشاور ورزشی شورای اسلامی استان هرمزگان مشغول به فعالیت است.شبانکاره حدود ۱۰سال فوتبال را بصورت حرفه ای دنبال کرده است و سابقه حضور در تیم های مطرح استان همچون استقلال,آرش و پایانه و سایر تیم ها را در کارنامه خود دارد.وی زیر نظر استاد عوض زاده کونگ فو توآ را آموخت است و در حال حاضر علاوه بر مشاور ورزشی شورای شهر عضو هیئت ریئسه سبک فری کونگ فو و مشاور رئیس سبک جناب استاد اصغر نجفی نیز هستند.درتیم پیشکسوتان یاران جوان بعنوان بازیکن و مدیر داخلی باشگاه همچنان فعالیت دارد.از سایر سوابق درخشان آقای شبانکاره میتوان به مواردی همچون –مشاور ورزشی شورای اسلامی استان هرمزگان –مدیرداخلی باشگاه یاران جوان بندر –عضو هیئت رئیسه کونگ فو توا و مشاور رئیس سبک در استان –مدیر روابط عمومی هیئت تیراندازی و مشاور ریاست هیئت تیراندازی –مسئول ورزش در مجمع منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس –ریاست هیئت هندبال اداره کار استان هرمزگان و عضویت در هیئت رئیسه مهندسین جهادگر اشاره کرد.لازم به ذکر است وی در سال ۱۳۹۳ و ۹۴ بعنوان مهندس برتر از سازمان بسیج مهندسین و همینطور جوان برتر استان نیز شناخته شده است.

مکران:-بهتر است سوال های کلیشه را کنار بگذاریم و سوال اول را اینگونه آغاز کنیم;یکی از عواملی که باعث بیشرفت یک حرفه یا یک نگرش در بین جوانان خواهد بود از نظر شما عامل یا عواملی است؟

-به نظر من بهترین و کارآمدترین عاملی که باعث پیشرفت یک فرد یا گروه میشود کلمه تلاش , ایمان و مردمی بودن و داشتن روابط اجتماعی خوب داشتن اندکی چاشنی معنوی است.تجربه افراد موفق ثابت کرده است که همراهی با مردم یک عامل مهم در موفقیت خواهد بود.
مکران :نظر شما در رابطه با ورزش های آبی و ورزش های ساحلی چیست؟

-در این مورد در گذشته هم نظر خودم رو اعلام کرده ام اما در تکمیل آن باید بگویم. هرمزگان یک استان ساحلی با ظرفیتی بالقوه و کم نظیر است و اگر در آن ورزشگاه هایی با استاندارد های جهانی ساخته شود تبدیل به یک قطب ورزشی خواهد شد. واین امر مستلزم یک برنامه مدون و بلند مدت است و نمیتوان با قاطعیت کامل گفت که به زودی انجام خواهد شد. اما این موضوع دوعامل باید درکنار هم قرار گیرند.اول حس مطالبه گری ورزشکاران گرانقدر و دوم حمایت مسئولین لذا اگر این دوعامل در موازات یکدیگر قرار گیرند بدون شک شاهد پیشرفت های چشم گیری خواهیم بود و یک شور و نشاط بر جامعه هرمزگان حاکم خواهد بود.البته بعضا اتفاقات درخور شانی رخ می دهد اما کافی نیست.

مکران :ورزش بانوان چطور همه روزه از تیم های مطرح استان در بخش مردان حرف هایی زده می شود اما کمتر به ورزش بانوان پرداخته می شود البته این انتقاد به ما رسانه ها نیز وارد است , ایراد از کجاست؟

-البته حرف شما صحیح است در بحث ورزش بانوان دارای ایرادات اساسی هستیم و نمیتوان منکر آن شد اگر موضوع را باز تر کنیم متوجه میشویم در رابطه بانوان هرمزگانی اندکی کم کاری شده است البته بدین معنی نیست که هیچ کاری انجام نشده است. در حال حاضر برای انجام یک سری مسابقات هندبال بانوان درحال برنامه ریزی هستیم و امیدواریم با استقبال رو به رو شود و ادامه دار باشد.اما خوب نمیشود فقط از گل و بوستان حرف زد ورزش بانوان هم باید یک بازنگری اساسی شود .مشاهده میکنید بانوان ورزشکار با وجود تمام کم توجهی ها به وفور موفقیت کسب می کنند و برای استان افتخار آفرینی میکنند.در سوالتون گفتید کمتر به ورزش بانوان پرداخته میشود کمتر یا بیشتر بودن تعابیر مختلفی دارد و تفسیرهای مختلفی از آن میشود.اینکه کاملا توجهی به آن نمیشود را رد میکنم.

۴-چه پیشنهاد یا برنامه ای در این رابطه دارید؟

– قطعا پیشنهاداتی دارم بعنوان یک عضو جامعه ورزش در بندرعباس نخست باید استعدادهای ورزش بانوان شناسایی شود و دوم ظرفیت های زیرساخت های موجود را با ظرفیت های ورزشی مطابقت دهیم تا بهتر بتوانیم حمایت داشته باشیم.بدون شک منابع محدودی در اختیار داریم.دوم جلب حمایت های مردمی و نهاد های ذی ربط در موازات توجه دولتی و سایرین.در این مورد صنایع غرب هرمزگان این ظرفیت را دارا هستند و امیدواریم همان گونه که از ورزش آقایان تا حدودی حمایت میکنند بانوان استان را هم در نظر داشته باشند.و نکته دیگر این که مکان هایی که در اختیار بانوان قرار داده میشود تخفیفات ویژه برای بانوان درنظر گرفته شود.

مکران :در رابطه با ورزش معلولین چطور برای رفع کمبود ها و یا ارتقای ورزش معلولین حرفی برای گفتن دارید؟

-معلولین با توجه به شرایط خاصی که دارند به نظر بنده ساماندهی این گروه بیش از دیگران سخت و نیاز به ایجاد زیرساخت برای افزایش کارآمدی آن است .منظور بنده از زیرساخت هم در حوزه سخت افزاری یعنی ایجاد محل های مناسب برای ورزش معلولین و در اختیار قرار دادن امکانات رفاهی ورزشی متناسب با وضعیت آن ها و دوم در حوزه نرم افزاری یعنی در دسترس بودن مربیان و مشاوران ورزشی کارآزموده و برنامه ریزی متناسب و مدون.البته معلولین عزیز با همه کاستی ها سازگاری پیداکرده اند و به پیشرفت داشته اند برای نمونه دراگون معلولان پیشرفت های چشم گیری دارد و در بین این عزیزان میتوان بعنوان الگو از اسلام جاهدی جوان بااخلاق نام برد که اخیرا هم به تیم ملی دعوت شد.

مکران :نقش ورزش در سلامت روانی جامعه را چقدر موثر میدانید؟

-صد درصد موثر خواهد بود وقتی شما ورزش میکنید بعد از انجام یک فعالیت و تحرک نسبی بدون شک احساس شاد بودن به شما دست خواهد داد.

مکران : پتانسیل های ورزشی استان را چگونه ارزیابی میکنید؟

-پتانسیل و استعداد لازم را در هرمزگان شاهد هستیم و از این نظر هیچ دغدغه ای نداریم.

مکران :در پاسخ یکی از سوالات ما قبل گفتید در صدد برگزاری تیم هندبال برای مسابقات استانی برای با نوان هستید اولین بار است میشنویم توضیح مختصری در این رابطه میدهید؟

-بله حتما برای برگزاری یک دوره مسابقات هندبال در حال رایزنی هستیم و امیدواریم بانوان هرمزگانی استقبال داشته باشند و همینطور از مسئولین انتظار داریم حمایت قاطعی داشته باشند.
مکران :به هنر و موسیقی علاقه دارید؟بله بدون شک از هنرمندان محبوب من زنده یاد ناصر عبداللهی.و از هنرمندان حال حاضر نیز جناب عوض پور مجری توانمند صدا و سیما هستند.

مکران : اهل سیاست و رفتارهای سیاسی هستید؟

-در این مورد باید به نقل از سخنان حضرت آقا(مقام معظم رهبری) پاسخ دهم.ایشان در پاره ای از فرمایشات خود در تیر ماه سال گذشته فرمودند:(حاشیه سازی ها باید کنار گذاشته شود و باید محیط جامعه محیط فهم سیاسی,تحلیل سیاسی و آگاهی سیاسی باشد و سیاست بازی نشود.) در پاسخ شما باید بگویم اهل سیاست هستم اما سیاست زده نیستم طرف حق هستم.برایم جناح و گروه معنای خاص ندارد.با همه تعامل دارم.انقاد میکنم و انتقاد پذیر هم هستم.
لطفا کوتاه پاسخ بدهید :
مکران:علی انصاریان؟

-قرار شد از این سوالات نپرسید ولی خوب چاره ای نیست باید جواب داد آقای انصاریان یک نماد استواری در ورزش است.

مکران:فرهاد مجیدی؟

-ورزشکار با تکنیک و کم نظیر.

مکران :در رابطه با تیم یاران جوان بندر نکته ای هست که بازگو کنید؟

-یکی از عمده مشکلات تیم هایی مثل یاران جوان بندر نداشتن امکانات مناسب است و هرچه بگوییم تکرار مکررات است. این تیم قدیمی ترین تیم هرمزگان است که در گذشته با نام پایانه و بوتان شناخته میشد.یاران جوان از محله شمیلیها می باشد که جوانانی خوب و با اخلاق در آن فعالیت دارند.

مکران :سخن پایانی برای جمع بندی بحث ؟

-همانگونه که مستحضر هستید با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با اینکه محیط ورزش در کشور ما باید محیطی معنوی و آکنده از جوانمردی ,پهلوانی,پارسایی باشد.و نورانیت خود را به همه قشرهای کشور بتاباند.دستندرکاران ورزش هم از ظرفیت های موجود آگاهی دارند و تنها نیاز به ایجاد انگیزه در بین آنها هستیم و این صورت نمیپذیرد مگر به خواست مردم. ورزشکاران عزیز مطالبه گر باشید تا پیشرفت کنیم.

مصاحبه: محمدرضا قنبرپور خبرنگار مکران بندرعباس

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP