تاریخ انتشار:۲۰ بهم ۱۳۹۵در ۱۰:۳۴ ق٫ظ کد خبر:14030

زندگی قریب به ۴ هزار نابینا و کم‌بینا در هرمزگان / ترک تحصیل دختران نابینای بندرعباسی به خاطر نبود خوابگاه

رئیس انجمن نابینایان و کم بینایان استان هرمزگان ؛ مهمترین مشکل نابینایان و کم بینایان این استان را اشتغال و تحصیل دانست و گفت: بسیاری از دختران نابینا و کم بینا در روستاهای اطراف بندرعباس به دلیل نبود مدرسه شبانه روزی عادی در بندرعباس از ...

رئیس انجمن نابینایان و کم بینایان استان هرمزگان ؛ مهمترین مشکل نابینایان و کم بینایان این استان را اشتغال و تحصیل دانست و گفت: بسیاری از دختران نابینا و کم بینا در روستاهای اطراف بندرعباس به دلیل نبود مدرسه شبانه روزی عادی در بندرعباس از تحصیل باز مانده اند.

 

محمد جاودان رئیس انجمن نابینایان و کم بینایان استان هرمزگان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگی و اجتماعی مکران ؛ افزود: بعد از گذشت ۱۰ سال پیگیری از سوی انجمن نابینایان و کم بینایان استان ، امسال توانستیم ۵۴۰ میلیون ریال اعتبار برای خرید لوازم توانبخشی جامعه کم بینایان و نابینایان از بهزیستی دریافت کنیم که در سال های گذشته هیچ تجهیزاتی نداشتیم.

 

وی در ادامه بیان کرد: تاکنون ۳۰۰ میلیون ریال ازاعتباری که دریافت کردیم تجهیزات مدرنی برای نابینایان و کم بینایان استان خریداری کرده ایم که در بین دانش آموزان و دانشجویان نابینایان و کم بینایان استان توزیع شد و بخش دیگر از تجهیزات هم در مرحله خریداری هستیم.

 

جاودان با بیان اینکه ، ۱۲۲ نفر دانشجو و دانش آموز نابینا و کم بینا در بندرعباس وجود دارد ؛ تصریح کرد: ۲۰۰ نفر دانشجو و دانش آموز نابینا و کم بینا درسطح استان هرمزگان وجود دارد که شهرستان میناب بعد از بندرعباس از نظر تعداد بیشترین آمار نابینایان و کم بینایان را در بین شهرستان ها به خود اختصاص داده است.

 

رئیس انجمن نابینایان و کم بینایان استان هرمزگان با اشاره به اینکه ، شهرستان های بندرلنگه و رودان از نظر سطح سواد و تحصیل بیشترین آمار نابینا و کم بینا را به خود اختصاص داده است؛ خاطر نشان کرد: قریب به ۴هزار نابینا و کم‌بینا در هرمزگان زندگی می‌کنند که بسیاری از آنان به انجمن مراجعه نکرده‌اند.

 

مسئول هیئت ورزش های کم بینایان و نابینایان هرمزگان گفت: امسال برای نخستین بار در راستای فرهنگ سازی فعالیت های اثر بخشی را انجام دادیم که شامل ، همایش پیاده روی، تشکیل کلاس های ورزشی در رشته های مختلف؛ کلاس های توجیهی برای خانواده ها و راه اندازی کتابخانه دیجیتال ویژه نونهالان برای نخستین بار و….که بخشی از خدمات انجمن نابینایان و کم بینایان به جامعه نابینایان و کم بینایان می باشد.

 

وی با بیان اینکه برای بیش از ۷۵۰ نابینا و کم‌بینا در شهرستان بندرعباس پرونده حمایتی تشکیل ‌شده است ؛ خاطر نشان کرد: در سال جاری ۴۰۰ مددجو در بندرعباس حمایت مالی از سوی انجمن نابینایان استان شدند.

 

محمد جاودان بیان کرد: در سال ۸۹ استارت تشکیل تعاونی مسکن برای نابینایان و کم بینایان زده شد که توانستیم طی ۳ سال ۲۱ نفر از افراد نابینا و کم بینا صاحب مسکن شوند که این فعالیت تاثیر زیادی در زندگی این گونه افراد می گذارد و آنها را به زندگی امیدوار می کند و در تلاش هستیم اینگونه فعالیت ها تدوام داشته باشد.

 

رئیس انجمن نابینایان و کم بینایان استان هرمزگان ؛ مهمترین مشکل نابینایان و کم بینایان این استان را اشتغال و تحصیل دانست و گفت: بسیاری از دختران نابینا و کم بینا در روستاهای اطراف بندرعباس به دلیل نبود مدرسه شبانه روزی عادی در بندرعباس از تحصیل باز مانده اند.

 

مصاحبه: ناهید یوسفی خبرنگارهفته نامه صبح مکران در بندرعباس

 

انتهای پیام/ی

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP