تاریخ انتشار:۲۲ بهم ۱۳۹۵در ۷:۳۲ ب٫ظ کد خبر:14075

از عملکرد ۱۱ ساله موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب تا تربیت بیش از یک هزار حافظ

حجت‌الاسلام شریف زاهدی مدیر موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب در گفتگو با خبرنگار  مکران ، اظهار کرد: پس از هدایتم به مکتب اهل بیت (ع) که جریان مفصل چگونه شیعه شدنم درکتابهای باید شیعه می شدم و انتخابی نو نقل شده است و توفیق ...

حجت‌الاسلام شریف زاهدی مدیر موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب در گفتگو با خبرنگار  مکران ، اظهار کرد: پس از هدایتم به مکتب اهل بیت (ع) که جریان مفصل چگونه شیعه شدنم درکتابهای باید شیعه می شدم و انتخابی نو نقل شده است و توفیق شد مشغول به فعالیتهای قرآنی وفرهنگی وتبلیغی در مناطق محروم ومشترک جنوب شرق کشورخصوصا در استانهای هرمزگان وسیستان وبلوچستان وکرمان شوم.

 

وی با اشاره به گزارشی از عملکرد ۱۱ ساله موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین شهرستان میناب ، افزود: از ۱۳۸۳ به صورت علنی وخودجوش این سه نوع فعالیت را از میناب و توابع آغاز کردم که از سال۸۷ با کمک مرکز ترویج فعالیتهای قرآنی کشور در میناب موسسه آل یاسین تاسیس شد.

مسئول جامعه الحفظ مناطق محروم و مرزی کشپیری در ادامه بیان کرد: پس از تاسیس موسسه آل یاسین میناب ابتدا نیازمند مکانی در این شهرستان بودیم که توانستیم با کمک خیرین مکانی را اجاره کنیم درهمان سال اول قریب به ۲۸۰ نفر ثبت نام کردند که کلیه کلاس ها رایگان بوده که تاکنون این روند ادامه دارد.

 

مدیر موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب ، به اهداف تاسیس این موسسه اشاره کرد و گفت: اهداف ما جذب حد اکثری است که به حد مناسبی به هدف مطلوب رسیده ایم و با توجه به استقامت دوستان همکارهم اکنون استقبال بیش از پیش است.

 

حجت الاسلام شریف زاهدی تصریح کرد: ازسال۸۷ تاکنون موسسه آل یاسین دارای۷۴ شعبه قرآنی ۴ شعبه تبلیغی و۵ شعبه کتابخوانی و۵۰ مدرسه ابتدایی و راهنمایی می باشد که درشعبات قرآنی قریب به دو هزار و ۵۰۰ نفر مشغولی داریم که یک هزار و ۲۰۰ نفر از آنها مشغول به حفظ قرآن کریم هستند از ۱جز الی ۲۰جز حفظ هستند.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰حافظ کل تحت پوشش داریم ، خاطر نشان کرد: عده ای از حافظین از اهل تسنن اند ودرشعبات تبلیغی قریب به ۳۰۰ نفر روحانی در مناسبت های مختلف مشغول به فعالیت و۲۵نفر بصورت مستمر در مناطق مشترک مشغول اند.

 

مدیر موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب به فعالیت های فرهنگی قرآنی موسسه پرداخت و افزود: یکی از اهداف بلند مدت وکوتاه مدت ما در موسسه آل یاسین انجام فعالیتهای فرهنگی در کلیه مناطق مشترک تحت پوشش است که دربحث فرهنگی ۵ مسئله را بصوررت جدی دنبال نموده ایم که این جدیت بیش ازپیش ادامه خواهد یافت.

 

وی به اهداف فرهنگی وقرآنی این موسسه اشاره کرد و گفت: تشکیل گروه های مشورتی وفکری در مناطق که هم اکنون در۶۰۰ روستای تحت پوشش در هرمزگان وبلوچستان وکرمان دارای ۲۳۰ نفر عضواصلی به عنوان رابط فرهنگی هستیم که این عزیزان کلیه فعالیتها وخدمات دینی مناطق شان را به موسسه گزارش می دهند.

 

حجت الاسلام شریف زاهدی در ادامه بیان کرد: مسابقات کتابخوانی وکتاب رسانی در مناطق همراه با اهدای کتب مختلف دینی که ازسال ۸۵ تاکنون بیش از ۱۰۰هزارجلد کتاب وقرآن به شعبات و…اهداء شده است .

 

وی اضافه کرد: راه اندازی کاروان های زیارتی و آموزشی به صورت رایگان به شهرهای مقدس قم ومشهد وجمکران ودیگر اماکن مبارک ، برگزاری کلاسهای قرآنی – اعتقادی وشبهه شناسی ومشاوره خانواده ، نشست های تربیتی ومدیریت فرهنگی برای مدیران ومربیان فرهنگی مناطق و کلیه این فعالیت های درمقاطع مختلف سنی ومکانی وزمانی انجام می گیرد.

 

مدیر موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب افزود: تاکنون قریب به ۵ گروه ۸ نفره و۱۵ نفره را برای پیشبرد اهداف مان تشکیل دادیم و همین امر باعث پیشرفت در فعالیتهای فرهنگی شده است که باوجود در حد یک موسسه بودن و شاید بیش از اداره ارشاد وسازمان تبلیغات فعالیت فرهنگی وقرآنی کرده ایم که البته خود این ادارات به این مسئله اذعان کرده اند.

حجت الاسلام شریف زاهدی به فعالیتهای فرهنگی انجام شده اشاره کرد و گفت: بیش از ۳۰۰ نشست مشورتی با رابطین فرهنگی – معلمان مدارس- روحانیون- اساتید حوزه های علمیه ، برگزاری بیش از ۱۲۰ مسابقه سراسری درموضوعات مختلف فرهنگی و هنری ، قرآنی ، ورزشی و…که تاکنون بیش از ۱۰ هزارنفر شرکت کننده شیعه وسنی داشتیم.

 

وی با بیان انکه بیش از ۱۵ بار اردو قریب به ۴ هزار نفر خواهر و برادر شیعه وسنی ازهرمزگان و بلوچستان توسط این موسسه صورت گرفته است، اظهار کرد: این اردوها ثمراتی هم چون زیارت خاندان رسالت، دیدار بامراجع عظام تقلید علما واساتید ، کلاسهای آموزشی ، بالابردن سطح اجتماعی وشهری شرکت کنندگان وشیعه شدن بیش از ۴۰۰نفر از اهل سنت هرمزگان وبلوچستان وجنوب کرمان از جمله بخشی ازفعالیت ها فرهنگی این موسسه می باشد.
متولی موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین شهرستان میناب ، یادآور شد: تاثیر اردوها بسیار کمک کننده در تربیت وتقویت جوانان ونوجوانان مناطق محروم می باشد که اکثرا به علت محرومیت مالی توان سفرهای زیارتی وحتی درون منطقه ای را ندارند و قریب به ۲ سال است متاسفانه در زمینه اردوها خیرین کمک رسمی وچندانی ندارند آنطور که برای پیشبرد اهداف تاثیر گذار باشد نیازمند کمک مستمر وشایانی دراین مورد هستیم.

حجت الاسلام شریف زاهدی به خدمات عمرانی فرهنگی موسسه آل یاسین پرداخت و گفت: ساخت واحداث مکان موسسه آل یاسین در ۲ طبقه با زیربنا۲۴۰ متر مربع که تاکنون ۲۴۰مترطبقه همکف تکمیل ومورد استفاده است وطبقه دوم فقط اسکلت بتونی تا زیرسقف رفته که بناست به عنوان مدرسه شبانه روزی حفظ ومعارف اهل بیت (ع) استفاده کنیم مستمرا که حدود یکسال است طبقه فوقانی با ستون ومیلگرد مانده است و بناست در سال آینده حدود ۴۰نفر بصورت شبانه روزی و۸۰نفرروزانه دراین مجموعه مشغول حفظ یکساله وسه ساله باشند.

 

وی اضافه کرد: ساخت واحداث وتکمیل ۵۰ باب مسجد درهرمزگان و بلوچستان که هنوز ۳باب نیمه تمام است و همچنین خریداری بیش از ۱۵۰ دستگاه کولر گازی توسط موسسه باکمک خیرین محترم برای مساجد – موسسات وشعبات – وفقراء که دربخش مساجد وشعبات هنوز کمبود وجود دارد.

 

مدیر موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب ادامه داد: ساخت و تکمیل ۶ باب خانه عالم در روستاهای میناب- سیریک – بلوچستان که این خانه های عالم باکمک خیرین اصفهان ومراجع عظام به خصوص مقام معظم رهبری و حضرت آیت الله مکارم شیرازی بنا گردیده است.

مسئول جامعه الحفظ مناطق محروم و مرزی کشپیری به دیگر خدمات عمرانی فرهنگی موسسه آل یاسین اشاره کرد و گفت: اجاره ۳مکان در رودان- میناب ، یک مرکز تبلیغی در بخش جغین رودان برای تشکیل کلاسهای قرآنی وتبلیغی تحت اجاره است و خریداری یک ساختمان مناقصه ای مخابرات درسیریک به عنوان شعبه درروستای کرپان ۵۰ کیلومتری میناب درسال۹۲ خریداری شده است.

 

حجت الاسلام شریف زاهدی تصریح کرد: احداث وساخت جامعه الحفظ بیت الزهرا سلام الله علیها در بخش سندرک میناب روستای کشپیری که هم اکنون مشغول تربیت حافظ یک ساله به صورت شبانه روزی از استان های مختلف است.

 

این مسئول بیان کرد: توزیع قریب به ۵۰۰ کیسه آرد و۱۰۰کیسه برنج همراه باروغن وماکارونی ورب گوجه فرنگی وعدس ونخود و… به خانواده های ایتام مساکین وفقراء باکمک خیرین ، ذبح بیش از ۳۰۰ راس گوسفند باکمک خیرین ، اهدای بیش از ۳ هزارمورد پوشاک بچه های مناطق محروم بشاگرد میناب بلوچستان و به مربیان- فقراء – خادمین مساجد ومبلغین از طرف خیرین که هنوز نیاز است ، اهدای جهیزیه مختصر به بیش از ۵۰زوج مستمند و یتیم وطلبه و حافظ واهدای لوازم التحریر باکمک خیرین به بیش از دو هزار نفر دانش آموز نیازمند بشاگرد ومیناب ونیکشهر از جمله بخشی از فعالیت های خدمات عمرانی فرهنگی موسسه آل یاسین می باشد.

 

مسئول جامعه الحفظ مناطق محروم و مرزی کشپیری به فعالیت های تبلیغی موسسه اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین نیازهای ما در مناطق محروم مسئله تبلیغ درمناسبت های مختلف است که ازسال۸۳ توانستیم با کمک مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ومجمع جهانی اهل البیت (ع) ودفتر تبلیغات اسلامی وسازمان تبلیغات اسلامی وطرح هجرت جمعی از مبلغین را از قم ومشهد مقدس به مناطق تحت پوشش دعوت کنیم .

 

حجت الاسلام شریف زاهدی افزود: از سال ۸۳ تاکنون قریب به ۷۰۰ نفر روحانی دعوت شده اند که هم اکنون ما دارای ۱۱ گروه تبلیغی از۵ نفر تا ۷۰ نفره هستیم که درمناسبت های مهم سال همچون محرم وصفر ورمضان وغدیر ورجب وشعبان وفاطمیه و… به مناطق اعزام می شوند.

 

مدیر موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب ، خاطر نشان کرد: تاکنون این موسسه توانسته در ایام تبلیغی بیش از ۶۰۰ روستا را تحت پوشش تبلیغی وفرهنگی خویش قراردهد .

مسئول جامعه الحفظ مناطق محروم و مرزی کشپیری به اهداف آینده دربحث تبلیغ وفعالیت های قرآنی اشاره کرد و افزود:تاسیس مجمع مستبصرین درجنوب شرق استان ازجمله شهرستان دلگان- نیکشهر ، تاسیس مرکز طلوع آفتاب با هدف وحدت اسلامی ، تشکیل کارگروه پژوهش های اسلامی از بین مولوی های اهل سنت بلوچ- روحانیون شیعه بلوچ ، تشکیل شبکه ماهواره ای طلوع آفتاب با هدف ایجاد انگیزه به مکتب اهل بیت (ع) وتاسیس شبکه تبلیغی مناطق محروم در میناب که زمین این شبکه به متراژ ۱۲۰۰ متر از طرف یکی از اهالی روستای کلوت اهداء گردیده است.

 

حجت الاسلام شریف زاهدی بیان کرد: برنامه ها وفعالیت های موسسه آل یاسین میناب از شبکه های صدا وسیمای سراسری ، شبکه افق ، شبکه مستند ، شبکه قرآن ، شبکه چهارسیما ، شبکه یک سیما ، شبکه خلیج فارس ، شبکه اصفهان ، رادیو قرآن ومعارف تاکنون پخش شده است.
مدیر موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب به تاسیسات موسسه آل یاسین در شهرستان میناب پرداخت و گفت: باتوجه به استقبال بی نظیر جوانان از فعالیت های قرآنی در مناطق مختلف موسسه آل یاسین میناب از سال ۱۳۸۵ تاکنون دارای ۷۴شعبه قرآنی در استان های هرمزگان ، سیستان وبلوچستان ، کرمان ، خراسان جنوبی است.

 

وی با اشاره به اینکه موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین از زمان تاسیس تاکنون توانسته مراکز مهمی را احداث کند، خاطر نشان کرد: احداث جامعه الحفظ بیت الزهرا سلام الله علیها در روستای کشپیری بخش سندرک به مبلغ ۳۰۰میلیون تومان به متراژ ۶۰۰متر زیر بنا ودر زمینی به مساحت ۱۵هزارمتر مربع باکمک یک خیر تهرانی به صورت ویژه وهمچنین خیرین دیگری به صورت عمومی احداث وتکمیل نماید.

 

حجت الاسلام شریف زاهدی تصریح کرد: این مجموعه از سال ۹۲تاکنون بیش از ۵۰ نفر حافظ کل وبیش از ۲۰۰نفر حافظ چند جزء را از استان های مختلف تربیت کند و مدیریت این مجموعه شبانه روزی از طرف متولی موسسه آل یاسین میناب به ۵حافظ خواهروبرادر میرانی که ساکن کشپیری هستند واگذار شده است.
مدیر موسسه فرهنگی قرآنی آل یاسین میناب افزود: تشکیل مرکز فرهنگی قرآنی روستای درجادون شهرستان میناب که هم اکنون ۱۶۰ نفر به صورت روزانه وشیفتی از شنبه تا جمعه به صورت مستمر مشغول به حفظ قرآن کریم ویادگیری احکام ومعارف اسلامی هستند که این روستا دارای یک حافظ کل قرآن کریم است به نام زینب جهانشاهی که بزودی ۲ نفر از خواهران در این مرکز حافظ کل خواهند شد.

 

وی در ادامه اضافه کرد :مرکزفرهنگی تبلیغی بخش جغین رودان که دارای ۳۰۰نفر شاگرد قرآنی وبیش از ۴۰ نفر روحانی مبلغ ومربی است که حدود ۴سال است به عنوان شعبه آل یاسین میناب انجام فعالیت می کند.

 

مسئول جامعه الحفظ مناطق محروم و مرزی کشپیری خاطر نشان کرد: دیگر شعبات آل یاسین در مناطق مختلفی همچون روستاهای کوه حیدر با ۱۸۰نفر قرآموزوبلبل آباد با ۱۵۰نفر قرآن آموزو….در بشاگرد مشغول فعالیت اند که در کلیه شعبات موسسه حدود یک هزار و ۲۰۰نفر مشغول حفظ قرآن کریم هستند.

 

مصاحبه: ناهید یوسفی خبرنگار هفته نامه صبح مکران در بندرعباس

 

انتهای پیام/ی

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP