تاریخ انتشار:۰۹ تیر ۱۳۹۵در ۳:۰۹ ق٫ظ کد خبر:10767

نمک خوردن و نمکدان شکستن به سبک داعش!

به نام خداوند لوح و قلم/حقیقت نگار وجود و عدم ساعاتی پیش دو انفجار فرودگاه آتاتورک استانبول را لرزاند و داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت ؛پیش خودم فکر کردم مگر دولت ترکیه حامی داعش نبود؟ رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در جولای گذشته خطاب ...

به نام خداوند لوح و قلم/حقیقت نگار وجود و عدم

ساعاتی پیش دو انفجار فرودگاه آتاتورک استانبول را لرزاند و داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت ؛پیش خودم فکر کردم مگر دولت ترکیه حامی داعش نبود؟
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در جولای گذشته خطاب به داعش که ۴۹ شهروند ترکیه ای را گروگان گرفته بود اعلام کرد که مسلمان علیه برادر مسلمان ظلم نمی کند و این هنگامی بود که کنسول ترکیه در موصل اشغال شد. وی داعشی‌ها را برادران مسلمان نامید. در سپتامبر، اردوغان منکر حمایت کشورش از تروریست‌ها شد و از اقدامات آنها چشم پوشی کرد. این دوگانگی از بحران عمیق در سیاست خارجی ترکیه در قبال بحران عراق و سوریه ناشی می‌شود.

مسئولان ترکیه در مواضع خود از اینکه داعش را تروریست معرفی کنند پرهیز کردند، بارها با اقدام نظامی علیه این گروهک مخالف کردند و نرمش قابل ملاحظه‌ای در قبال اقدامات داعش انجام دادند. ترکیه علت این اقدامات را گروگان هایی که نزد داعش بودند عنوان می‌کرد و می‌کوشید که از رویارویی حتی در حد رسانه‌ای دوری کند. با ادامه روند تحولات و گسترش داعش در عراق وتبعات آن، ترکیه در راس متهمان قرار گرفت و تمام تلاش ترکیه عدم انتقاد از گروهک درباره گروگان‌های خود بود و دولت ترکیه، قانونی درباره منع بررسی درباره بحران صادر کرد.

دلایل چندی وجود دارد که نشان می‌دهد ترکیه نقش مهمی در کمک به داعش دارد؛ نخست اینکه ترکیه مرزهای مشترکی به طول ۱۲۰۰ کیلومتر با سوریه و عراق دارد و این کشور جنگجویان خارجی را از خاک خود به این دو کشور اعزام می‌کند تا به داعش بپیوندند. ترکیه برای داعش در سوریه محموله های سلاح ارسال می کند و زخمی شدگان آن را در بیمارستان های خود درمان می کند و هتل های آن در شهرک های مرزی میزبان این تروریست هاست.

دوم، چشم پوشی مقامات ترکیه از تجارت غیرقانونی فزاینده در مرزهاست که به نفع داعش است.موضوعی که ستاد مشترک ترکیه نیز آن را تایید کرده است و نمایندگان پارلمان ترکیه خواستار توضیح دولت در این باره شدند.داعش هزاران تُن سوخت از سوریه به ترکیه قاچاق می کند و از این راه ماهانه سودی چند میلیون دلاری به دست می آورد.درخواست سوخت ارزان داعش زیاد است و این محموله ها از مناطق مرزی به داخل ترکیه منتقل می شود.بر اساس گزارش های رسانه های ترکیه سوخت قاچاق شده به قیمت ناچیزی از داعش خریداری و در داخل با قیمت بالایی فروخته می شود.این سوخت به قیمت۷۰ قرش ترک خریداری و در داخل یک لیره و ۸۵ قرش فروخته می شود.

سوم،عدم اتخاذ اقدامی از سوی ترکیه برای ممانعت از ورود تروریست ها و سوخت نشانه دخالت آنکارا در آن است. دولت ترکیه گزارش نیویورک تایمز درباره خرید نفت از داعش را تکذیب کرد در حالی که بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی دستگاه های اطلاعاتی کشورهای غربی ورود محموله های نفتی غیر قانونی به ترکیه از مناطق تحت اشغال داعش در شمال عراق را تایید کرده‌اند.

چهارم، در داخل پلیس ترکیه از فعالیت های داعش و تحرکات محسوس و فزاینده آنها چه در زمینه اعلام وابستگی به داعش و آویزان کردن پرچم خود از پنجره منازل و خودروهای خود در برخی مناطق و چه در زمینه جذب جوانان ترک، چشم پوشی می‌کند. پلیس نه تنها اقدامی علیه آنها نمی‌کند بلکه مقامات به رسانه های محلی اعلام کرده اند که درباره موضوع جذب جوانان ترک از سوی داعش گزارش یا مطلبی کار نکنند.

پنجم، با از بین رفتن برگه گروگان های ترکیه‌ای نزد داعش بهانه ترکیه برای عدم مبارزه با داعش از بین رفت. این بر اساس توافق میان دولت ترکیه و داعش بود که طی آن ۱۸۰ داعشی در فاصله کمتر از دو روز مانده به یورش به کوبانی آزاد شدند و ترکیه با داعش در محاصره کوبانی همراهی کرد.

علل حمایت ترکیه از داعش به جهت گیری سیاست خارجی ترکیه با دشمنانش شامل نظام بشار اسد و کردها در سوریه و نظام شیعی عراق و همپیمان بشار اسد و ایران است. همه آنها با داعش جنگیده‌اند و هنوز می‌جنگند. حمایت ترکیه از داعش نیز در عراق ناشی از این است که وحدت عراق به نفع آنها نیست و ترکیه به دنبال تجزیه آن و روی کار آمدن دولت سنی تابع ترکیه است که بر آن تکیه کند و نفوذ خود را تقویت کند.

آری این چندمین بار است که ترکیه از داعش دست پرورده خود آسیب دیده است؛ از طرفی دیروز هم خبر عادی سازی روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی به گوش رسید ؛ بی شک با این سیاستی که آقای اردوغان در پی گرفته است فقط مردم ترکیه و منطقه آسیب میبینند ، در طول تاریخ هم کم از این نامهربانی ها را از عثمانی ها ندیده ایم .

هدف اصلی من از نگارش این متن فقط تقدیر و تشکر از سربازان گمنام امام زمان (عج) است که در همین چند هفته چندین گروهک تروریستی داعش در حالی که قصد بمب گذاری در جمهوری اسلامی ایران را داشته اند دستگیر و نقشه های آنان را نقشه بر آب کردند ، بی شک این عزیزان شایسته تقدیر و تشکر هستند.
بنا به گفته امیر سرتیپ پوردستان
خرداد سال گذشته نیروهای داعش تا ۴٠ کیلومتری مرزی جمهوری اسلامی ایران پیش آمدند اما خدا را شاکریم به لطف اقتدار نیروهای مسلح و اطلاعاتی عزیزمان هیچ اتفاقی رخ نداد ؛ این تومور سرطانی-داعش- که دست پرورده عربستان ، ترکیه ، رژیم صهیونیستی ، آمریکا و… است بی شک برای خود آن ها مشکلات عدیده و عظیمی را بوجود خواهد آورد ، آن از بمب گذاری در قلب اروپا و این هم حمله تروریستی در ترکیه ؛ تنها راه شکست این تومور سرطانی ، اتحاد کشورهای همسایه برای نابودی آن است اما متاسفانه یا خوشبختانه این اتحاد هنوز به وقوع نپیوسته است! متاسفانه به علت اینکه این تومور در حال پیشرفت است و بدون اتحاد این پیشرفت همچنان رخ خواهد داد لکن خوشبختانه چرا که باعث شد دوست را از دشمن تشخیص دهیم از رژیم سعودی گرفته تا دولت اردوغان.

بی شک تنها کسی که از این جنگ در منطقه سود میبرد ، کشورهای غربی و در راس آن آمریکاست چرا که کشورهای منطقه را با این تومور سرطانی سرگرم و دچار خسران می کند اما خودش و متحدانش روز به روز پیشرفت میکنند لکن باید بدانند روزی این تومور دامان خودِ آن ها را خواهد گرفت ؛ دست تک تک سربازان و نیروهای مسلح و اطلاعاتی و به خصوص مرزبانان و سردار حاج قاسم سلیمانی عزیز را میبوسم و از خداوند برای آنان طول عمر با عزت و پیروزی در جبهه حق بر علیه باطل را مسئلت دارم.

حسین سنجری چهارشنبه نهم تیرماه یکهزار و سیصد و نود و پنج

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi