تاریخ انتشار:۲۵ تیر ۱۳۹۵در ۳:۱۳ ب٫ظ کد خبر:10965

رتبه نخست استان کرمان در ثبت جهانی ابنیه تاریخی

رتبه نخست استان کرمان در ثبت جهانی ابنیه تاریخی قنوات استان کرمان به عنوان چهارمین اثر تاریخی کرمان در حالی امروز ثبت جهانی شدکه استاندار کرمان از پیگیری ثبت جهانی کلوت‌های شهداد خبر می‌دهد. به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، با حضور استاندار کرمان در اجلاس ...

imageimageimage

رتبه نخست استان کرمان در ثبت جهانی ابنیه تاریخی

قنوات استان کرمان به عنوان چهارمین اثر تاریخی کرمان در حالی امروز ثبت جهانی شدکه استاندار کرمان از پیگیری ثبت جهانی کلوت‌های شهداد خبر می‌دهد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، با حضور استاندار کرمان در اجلاس یونسکو در شهر استانبول ترکیه ، قنوات (جوپار کرمان، اکبرآباد و قاسم آباد شهرستان بم) استان پس از طی مراحل مختلف سرانجام ثبت جهانی شد و تعداد آثار جهانی کرمان به چهار اثر رسید.
چهلمین نشست کمیته‌ میراث جهانی یونسکو با موضوع فرهنگ در برابر تروریسم، از تاریخ دهم تا بیستم ژوئیه به میزبانی استانبول ترکیه در حال برگزاری است که هدف از آن بررسی اماکن فرهنگی پیشنهادی برای قرار گرفتن در میراث جهانی بشریت است.
در حالیکه طی سی و هفت سال گذشته تنها دو اثر ارگ تاریخی بم و باغ شاهزاده ماهان ثبت جهانی شده بودند، ثبت دو اثر تاریخی از جمله روستای دستکند میمند و قنوات استان کرمان شامل (جوپار کرمان، اکبرآباد و قاسم آباد شهرستان بم) طی دو سال گذشته در دولت تدبیر و امید اقدامی بی سابقه بود که با پیگیری های استاندار کرمان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور محقق شد.
پرونده کویرلوت نیز برای ثبت جهانی طی دو روز آینده در چهلمین نشست کمیته‌ میراث جهانی یونسکو بررسی خواهد شد.
لازم به ذکر است که علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و جلالی نماینده دائم ایران در یونسکو به منظور دفاع از پرونده ثبت جهانی قنوات‌ها و بیابان‌لوت ایران در فهرست جهانی یونسکو به استانبول ترکیه سفر کرده اند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، قنات‌ها جایگاه ویژه‌ای نه‌تنها در ایران بلکه در جهان داشته است و قنات گوهر ریز یکی از فعال‌ترین قنات‌های بخش جوپار استان کرمان است که قدمتی ۷۵۰ ساله از دوران صفویه دارد و درمجموع با سه هزار و ۵۵۶ متر طول با ۱۲۹ حلقه چاه و در شش رشته با دبی آب ۶۰ لیتر در ثانیه حدود ۳۳۰ هکتار اراضی باغ شهر جوپار را آبیاری می‌کند و یکی از مزیت‌های این قنات تأمین آب آن از گسل است.
قنات‌های اکبرآباد و قاسم آباد بروات بعنوان پرآب‌ترین قنوات شهرستان بم,نقش بسزایی در توسعه کشاورزی بخش بروات داشته‌است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP