تاریخ انتشار:۰۴ شهریور ۱۳۹۵در ۸:۵۸ ق٫ظ کد خبر:11380

قرار داد های نفتی وآه و ناله ی دلواپسان…

قرارداد های نفتی و آه و ناله ی دلواپسان در این مدت ما را به یاد قرارداد کرسنت که اتفاقا در زمان وزارت خود آقای زنگنه منعقد شد می اندازد. کرسنت که به دلیل کوته فکری و منفعت طلبی دلواپسان گذشته نوعی قرار داد ننگین ...

قرارداد های نفتی و آه و ناله ی دلواپسان در این مدت ما را به یاد قرارداد کرسنت که اتفاقا در زمان وزارت خود آقای زنگنه منعقد شد می اندازد. کرسنت که به دلیل کوته فکری و منفعت طلبی دلواپسان گذشته نوعی قرار داد ننگین تلقی می شد و اکنون نیز آن را چماق کرده و مدام بر سر آقای زنگنه می کوبند در آن قرارداد ایران متعهد شده بود گاز ترش را به امارات صادر کند . مدعیان ایران دوستی با مخالفت صریحشان این قرارداد را چوب حراج زدن بر منابع گازی دانستند و زمانی که دولت محبوبشان به روی کار آمد این قرارداد را ملغا کرده و ایران به دلیل لغو یکجانبه ی قرار داد در دادگاه لاهه به پرداخت جریمه هجده میلیاردی به طرف قراردادش محکوم شد . و بعد از چند سال وزیر نفت دولت محبوبشان گفت گاز کشور در میدان مشترک سلمان در حال سوختن میباشد و لغو این قرارداد ۳۱ میلیارد دلار خسارت به منابع گازیمان وارد کرده است .
امروز دوباره دلواپسان و حتی چندی از نمایندگان مجلس که حس استقلالشان گل کرده که البته در پرانتز بگویم نمی دانیم چرا در بحث استفاده ی هواپیماهای روسیه از پایگاه هوایی ما این نمایندگان دم از استقلال کشور نمی زدند، به مخالفت با قرارداد های نفتی پرداخته و آن را در تناقض با منافع ملی تلقی می کنند و حتی جمعی بدون هیچ مانعی در مقابل ساختمان وزارت نفت دست به تجمع زدند که خب هیچ کسی با تجمع صلح آمیز مشکلی ندارد اما سوال این است که آیادیگران هم می تواند درباره ی دیگر مسائل هم به این راحتی تجمع کند که بحث در این باره از حوصله خارج است. با یک مطالعه ی ساده میتوان فهمید که این قرارداد هایی که امروزه وزارت نفت دارد با شرکت های خارجی منعقد می کند اولا بر خلاف ادعا های واهی دلواپسان مالکیتمان را بر ذخایر نفتمان حفظ خواهد کرد و در ثانی صنعت نفتمان بیش از پیش بین المللی خواهد شد . و حتی روند انتقال تکنولوژی که مکررا در صحبت های رهبری تکرار شده است تسریع خواهد یافت .
امیدواریم این مخالفت ها که هنوز هم با ادعای بصیرت مطرح میشوند منجر به خسارت عظیم دیگری بر پیکره ی این مملکت نشوند.

محسن داوری

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi