تاریخ انتشار:۱۹ شهریور ۱۳۹۵در ۸:۳۸ ق٫ظ کد خبر:11705

گزارش آمانو درباره راستی‌آزمایی و نظارت در ایران+متن کامل

گزارش یوکیا آمانو درباره راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت منتشر شد. مکران نیوز:متن کامل گزارش مدیرکل آژانس به شرح زیر است: «شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی GOV/۲۰۱۶/۴۶ ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در ...

گزارش یوکیا آمانو درباره راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت منتشر شد.

مکران نیوز:متن کامل گزارش مدیرکل آژانس به شرح زیر است:

«شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

GOV/۲۰۱۶/۴۶

۸ سپتامبر ۲۰۱۶

راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱  (۲۰۱۵) شورای امنیت

گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

A. مقدمه

۱. این گزارش مدیر کل به شورای حکام و همزمان به شورای امنیت سازمان ملل (شورای امنیت) در خصوص اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران (ایران) ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و در خصوص موضوعات مرتبط با راستی‌آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت  است. این (گزارش) همچنین اطلاعاتی درخصوص موضوعات مالی، و مشورت‌ها و تبادل اطلاعات آژانس با کمیسیون مشترک ایجاد شده توسط برجام ارائه می دهد.

B. سابقه

۲. در تاریخ ۱۴ ژوییه ۲۰۱۵، چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس، ایالات متحده آمریکا، بهمراه نماینده عالی اتحادیه اروپا برای امور خارجی و سیاست امنیتی (E۳/EU+۳) و ایران درخصوص برجام توافق کردند. در تاریخ ۲۰ ژوییه ۲۰۱۵ شورای امنیت قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) را به تصویب رساند که در آن از جمله از مدیرکل درخواست کرد که “راستی آزمائی و نظارت لازم بر تعهدات مرتبط هسته ای ایران برای کل دوره تعهدات یادشده درچارچوب برجام را برعهده گیرد”.[۱] در اوت ۲۰۱۵، شورای حکام به مدیرکل اجازه داد تا راستی‌آزمایی و نظارت لازم بر تعهدات مرتبط هسته ای ایران همانگونه که در برجام پیش بینی شده را انجام داده و بر همین اساس برای کل دوره تعهدات یادشده در پرتو قطعنامه شماره ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل، منوط به در اختیار داشتن منابع مالی و منطبق با رویه های پادمانی استاندارد آژانس، گزارش ارائه نماید. شورای حکام هم‌چنین اجازه داد که آژانس با کمیسیون مشترک هم‌چنان که در سند GOV/۲۰۱۵/۵۳ و اصلاحیه یک آن آمده، مشورت و تبادل اطلاعات کند.

۳. هزینه سالانه تخمینی آژانس برای اجرای پروتکل الحاقی ایران و برای راستی‌آزمایی و نظارت تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران به شرح مندرج در برجام مبلغ ۹.۲ میلیون یورو در سال است که کل آن از محل کمک‌های فرا بودجه‌یی در سال ۲۰۱۶ تأمین می‌شود. تا تاریخ ۲۴ اوت ۲۰۱۶ مجموع مبلغ در اختیار آژانس برای اجرای پروتکل الحاقی و برای راستی‌آزمایی و نظارت در ارتباط با برجام به میزان ۱۰.۱ میلیون یورو بوده است که منابع هزینه نشده برای فعالیت‌های برنامه اقدام مشترک (JPA) را نیز شامل می‌شود.

C. فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت بر برجام (JCPOA)

۴. از تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ (روز اجرای برجام) آژانس اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران ذیل برجام را راستی‌آزمایی و نظارت کرده[۲],[۳] و از زمان انتشار گزارش فصلی قبلی مدیرکل، به‌شرح ذیل گزارش می‌دهد[۴].

C.۱. فعالیت‌های مربوط به آب سنگین و بازفرآوری

۵. ایران ساخت رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک (رآکتور IR-۴۰) موجود را طبق طراحی اولیه آن پیگیری نکرده است.[۵] ایران قرص‌های اورانیوم طبیعی، میله‌های سوخت یا مجموعه‌های سوخت طراحی شده به صورت ویژه برای راکتور IR-۴۰ طبق طراحی اولیه را تولید یا آزمایش نکرده و همه قرص‌های سوخت اورانیوم طبیعی و مجموعه‌های سوخت موجود در انبار تحت نظارت مداوم آژانس باقی مانده است (بندهای ۳ و ۱۰).[۶]

۶. ایران به اطلاع‌رسانی به آژانس در خصوص موجودی آب سنگین در ایران و تولید آب سنگین در کارخانه تولید آب سنگینHWPP)[۷]) ادامه داده و به آژانس اجازه داده است که بر میزان ذخایر آب سنگین ایران و مقدار آب سنگین تولید شده در HWPP نظارت کند (بند ۱۵). در تاریخ ۳۰ اوت ۲۰۱۶، آژانس راستی‌آزمایی کرد که ذخیره آب سنگین ایران به ۱۲۶.۵ متریک تن رسیده است.[۸] در سراسر بازه زمانی گزارش‌دهی، ایران بیش از ۱۳۰ متریک تن آب سنگین در اختیار نداشته است (بند ۱۴).

۷. ایران فعالیت‌های مربوط به بازفرآوری را در رآکتور تحقیقاتی تهران (TRR) و تأسیسات تولید ایزوتوپ مولیبدن، ید و زنون (MIX) و یا در هر تأسیسات اعلام شده دیگر انجام نداده است (بند ۱۸).

C.۲. فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و سوخت

۸. تعداد ۵۰۶۰ سانتریفیوژ IR-۱ به صورت نصب شده در ۳۰ آبشار  به شکل محاسبه شده در واحدهای عملیاتی در زمان توافق پیرامون برجام (بند ۲۷) در کارخانه غنی‌سازی سوخت (FEP) در نطنز به صورت نصب شده باقی مانده‌اند. ایران تعداد ۹۶ سانتریفیوژ IR-۱ را از میان سانتریفیوژهای در حال نگهداری در انبار[۹] به منظور جایگزینی با سانتریفیوژهای آسیب دیده یا خراب نصب شده در FEP خارج کرده است (بند ۲۹.۱).

۹. ایران به غنی‌سازی UF۶ در FEP ادامه داده است.[۱۰] در سراسر بازه زمانی گزارش‌دهی، ایران غنی‌سازی بالاتر از ۳.۶ی و نظارتی – بر تمامی کنسانتره سنگ اورانیوم (UOC) تولید شده در ایران یا کسب شده از دیگر منابع و گزارش شده توسط ایران به آژانس، نظارت کند. هم‌چنین، ایران تمامی اطلاعات ضروری برای قادر کردن آژانس جهت راستی آزمایی تولید کنسانتره سنگ اورانیوم (UOC) و موجودی انبار UOC تولید شده در ایران یا کسب شده از هر منبع دیگری را ارایه کرده است (بند ۶۹).

E. دیگر اطلاعات مرتبط

۲۱. ایران اجرای موقت پروتکل الحاقی موافقت‌نامه پادمان‌ها بر اساس ماده ۱۷ (b) پروتکل الحاقی، تا زمان لازم الاجرا شدن آن را ادامه می‌دهد. در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۶، ایران اظهارنامه‌های خود را بر اساس پروتکل الحاقی (به آژانس) ارایه کرد. این اظهارنامه‌ها تحت ارزیابی آژانس قرار دارد. آژانس بر اساس پروتکل الحاقی، کماکان دسترسی‌های تکمیلی به سایت‌های هسته‌ای و دیگر مکان‌ها داشته است.

۲۲. طی مقطع زمانی این گزارش، آژانس در جلسات گروه کاری خرید کمیسیون مشترک شرکت نکرده است. (برجام، ضمیمه چهار – کمیسیون مشترک، بند ۶.۴.۶).

F. خلاصه:

۲۳. آژانس به راستی آزمائی انحراف نداشتن مواد هسته‌ای اعلام شده در تاسیسات هسته‌ای و مکان‌های خارج از تاسیسات که به‌طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند (LOFs) و از سوی ایران درچارچوب موافقت‌نامه پادمان‌ها اعلام شده ادامه می‌دهد. ارزیابی‌ها در خصوص نبود فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام نشده برای ایران کماکان ادامه دارد.

۲۴. از روز اجرا، آژانس به نظارت و راستی آزمایی اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای از سوی ایران بر اساس مفاد برجام پرداخته است.

۲۵. مدیرکل به گزارش‌دهی به طور مقتضی ادامه خواهد داد.
پاورقی:

[۱]  – اقدامات درخواست شده از مدیرکل توسط شورای امنیت مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ در بند ۸ سند GOV/۲۰۱۵/۵۳ and Corr.۱ آمده است.

[۲] GOV/INF/۲۰۱۶/۸, para.۶.

[۳] Note by the Secretariat, ۲۰۱۶/Note. ۵.

[۴] GOV/۲۰۱۶/۲۳.

[۵] – مخزن از رآکتور خارج شده و در فرآیند آماده سازی برای روز اجرا به صورت غیر قابل استفاده در آورده شد و در ایران باقی نگه داشته شده است ( GOV/INF/۲۰۱۶/۱، رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، بندهای ۳(ii)  و  ۳(iii)).

[۶]  – بندهای ارجاعی در پرانتزها در تمام بخش‌های C و D این گزارش به بندهای «ضمیمه I – اقدامات مرتبط هسته ای» برجام مربوط است.

[۷]  – تأسیسات تولید آب سنگین (HWPP) با ظرفیت طراحی اسمی ۱۶ تن آب سنگین با درجه خلوص هسته‌ای در سال است.

[۸] – ذخیره ایران شامل آب سنگین با درجه خلوص هسته‌ای و معادل آن در غناهای مختلف است.

[۹] به بند ۱۳ همین گزارش مراجعه شود.

[۱۰] – طبق برجام “سایت غنی‌سازی نطنز برای مدت ۱۵ سال تنها مکان برای انجام همه فعالیت‌های غنی‌سازی ایران شامل تحقیق و توسعه تحت پادمان” خواهد بود (بند ۷۲).

[۱۱] GOV/۲۰۱۶/۸, footnote ۱۹; GOV/۲۰۱۶/۲۳, para.۱۱.

[۱۲]  گزارش قبلی ایران درباره مقدار اورانیوم غنی‌سازی شده از خطوط فرآیند در EUPP در تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۱۶ به آژانس ارائه شده بود.

[۱۳]   سیصد کیلوگرم کیلوگرم UF۶ غنی شده تا میزان ۳.۶۷ درصد با احتساب وزن اتمی استاندارد اورانیوم و فلورین حاوی ۲۰۲.۸ کیلوگرم اورانیوم است.

[۱۴] نامه ایران به آژانس به تاریخ ۵ ژوئیه ۲۰۱۶.

[۱۵] همان گونه که قبلاً گزارش شد (GOV/۲۰۱۶/۲۳, footnote ۱۳)، ایران روتور دو سانتریفیوژ IR-۱ را از انبار موجود در FEP به یک تأسیسات تولید سانتریفیوژ اعلام شده که موضوع نظارت آژانس است به منظور آزمایش چنین روتوری برای تولید ایزوتوپ پایدار خارج کرد. آژانس تایید کرده است که ایران آزمایش این روتورهای IR-۱ را در تاریخ ۷ ژوئن ۲۰۱۶ آغاز کرده است.

[۱۶] .GOV/۲۰۱۶/۲۳,para. ۱۹

[۱۷] . GOV/۲۰۱۶/۲۳, para. ۱۹.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP