تاریخ انتشار:۰۱ آبان ۱۳۹۵در ۱۰:۳۶ ب٫ظ کد خبر:12832

حد ترخص و مسافت شرعی در جاده های هرمزگان مشخص می شود

رئیس ستاد اقامه نماز استان هرمزگان ازاحداث مرکز ترخص و مشخص شدن مسافت شرعی در استان هرمزگان خبر داد. به گزارش مکران از بندرعباس، حجت الاسلام والمسلمین فروزان نژاد رئیس ستاد اقامه نماز استان هرمزگان با بیان این مطلب در دیدار با مهندس غلامحسین شیری مدیرکل ...

رئیس ستاد اقامه نماز استان هرمزگان ازاحداث مرکز ترخص و مشخص شدن مسافت شرعی در استان هرمزگان خبر داد.
به گزارش مکران از بندرعباس، حجت الاسلام والمسلمین فروزان نژاد رئیس ستاد اقامه نماز استان هرمزگان با بیان این مطلب در دیدار با مهندس غلامحسین شیری مدیرکل راه و شهرسازی افزود: این مراکز و حدود شرعی با توجه به روایات و احکام شرعی احداث و مشخص می شود.
وی افزود: فرهنگ جاده، اندیشه و تفکر کاربران جاده سرچشمه دینی و انسانی دارد و این موضوع با بررسی نوشته های رانندگان بر روی وسایل نقلیه آشکار می شود.
فروزان نژاد ادامه داد، اولین وظیفه حاکمیتی ستاد اقامه نماز و دستگاه های اجرایی به عنوان بخشی از حاکمیت، اجرایی شدن امکان اقامه نماز است.
در این دیدار همچنین مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان نیز با استقبال از اجرای این طرح گفت: راه و شهرسازی با اختیارات قانونی و منابع در دسترس، آمادگی همکاری را با نهادهای دینی خصوصا ستاد اقامه نماز برای اجرای برنامه فرهنگی و عمرانی دارد.
شیری ادامه داد، راه و شهرسازی برای مشخص شدن حد ترخص و مسافت شرعی با نصب تابلوهای اطلاع رسانی و احداث گلدسته های حد ترخص آمادگی همکاری دارد.
ترخص یعنی آزادی و اجازه؛ حد ترخص مرز و حدی است که از آنجا به بعد فرد مجاز است نماز را شکسته بخواند، چون ترخص یعنی آزادی و اجازه، یعنی فرد اجازه دارد نماز را شکسته بخواند و اگر ماه رمضان باشد به آن حد که رسید، می‌تواند روزه خود را افطار کند ولی شرط مهم این است که شخص نیت طی مسافت شرعی را داشته باشد.
حد ترخص این است که فرد وقتی از شهر خارج می‌شود به جایی برسد که از ساختمان‌های شهر چیزی را نبیند و اذان شهر را نشنود، یعنی وقتی به عقب برمی‌گردد، ساختمان‌های مسکونی شهر را نبیند و دیدن کارخانجات ملاک نیست. مقدار حد ترخص، خروج ۱۳۵۰ متر از شهر است.
تفاوت حد ترخص با مسافت شرعی در این است که فرد به محض رسیدن به حد ترخص با قصد طی مسافت شرعی نمازش شکسته می‌شود که مقدار آن ۱۳۵۰ متر خارج از شهر است، ولی مسافت شرعی این است که فرد ۲۲ و نیم کیلومتر از شهر خارج شود و به همین مقدار برگردد که مجموع رفت و برگشت آن حداقل ۴۵ کیلومتر بشود.
انتهای پیام/
آزادکویک

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi