تاریخ انتشار:۲۰ تیر ۱۳۹۶در ۱۰:۲۱ ب٫ظ کد خبر:15271

محصولات قطب تولید پسته سیستان و بلوچستان نیازمند فرآوری و برند سازی،

محصولات قطب تولید پسته سیستان و بلوچستان نیازمند فرآوری و برند سازی، به گزارش مکران بخش مرکزی شهرستان خاش با داشتن چهار هزار و ۵۰۰ هکتار باغ پسته به عنوان قطب مهم تولید این محصول راهبردی در سیستان و بلوچستان نیازمند فرآوری، بسته بندی و برند ...

محصولات قطب تولید پسته سیستان و بلوچستان نیازمند فرآوری و برند سازی،
به گزارش مکران
بخش مرکزی شهرستان خاش با داشتن چهار هزار و ۵۰۰ هکتار باغ پسته به عنوان قطب مهم تولید این محصول راهبردی در سیستان و بلوچستان نیازمند فرآوری، بسته بندی و برند سازی پسته است.
خاش به لحاظ داشتن شرایط مناسب آب و هوایی و زمین های حاصلخیز از قطب های مهم تولید پسته در سیستان و بلوچستان و کشور به شمار می آید و به طور متوسط از هر هکتار باغ بین یک تا ۱،۵ تن برداشت میشود.
بخشدار مرکزی خاش اظهار داشت: هم اینک در هر هکتار از باغ های پسته این بخش سه نفر مشغول به فعالیت هستند و چندین هزار نفر از مردم منطقه از این راه کسب درآمد و امرار معاش می کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش اینگونه افزودند: برندسازی، بسته بندی و فرآوری محصول پسته در کنار برپایی جشنواره های پسته برای معرفی توانمندی های منطقه از نیازهای مهم این شهرستان محسوب می شود.
امان الله طوقی اینگونه بیان کرد: پسته کاران خاش به دلیل استقبال کم و نبود کارخانه بسته بندی محصولات تولیدی خود را که به لحاظ کیفیت به مراتب بهتر و بالاتر از پسته های سایر استانهاست به رفسنجان ارسال می کنند.
وی ادامه داد: پسته کاران خاش برخی مواقع محصولات خود را با برند رفسنجان وارد بازار می کنند.
وی افزود: افزون بر هزار هکتار باغ پسته در مجموعه شرکت کشت و صنعت گوهرکوه و تمپ وجود دارد و با همت این شرکت پارسال افزون بر ۶۰۰ هکتار به سطح زیر کشت این محصول افزوده شده است.
مدیر جهاد کشاورزی خاش گفت: با تلاش و همت مردم و مسئولان این شهرستان و حمایت خوب دولت تولید محصول با کیفیت و مهم پسته در این منطقه در حال افزایش است.
مهندس طوقی اظهار داشت: صادرات محصول راهبردی پسته خاش به دلیل نبود امکانات و کارگاههای فرآوری با برند دیگر مناطق کشور وارد بازار مصرف می شود.
وی بیان کرد: نبود کارگاههای فرآوری، بسته بندی و برندسازی پسته از مهمترین دغدغه های مسئولان و پسته کاران خاش به شمار می آید.
وی ادامه داد: هم اینک افزون بر ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ پسته در شهرستان خاش وجود دارد که ۲ هزار هکتار آن غیر بارور و چهار هزار و ۵۵۰ هکتار آن بارور است.
وی گفت: متوسط برداشت پسته از هر هکتار باغ شهرستان خاش یک تن و ۲۰۰ کیلوگرم است.
وی خاطر نشان کرد: برداشت پسته در شهرستان خاش به صورت مکانیزه در هفت ترمینال ضبط پسته انجام میشود،وی تاکید کرد: چند سالی است که در کنار باغ های پسته شهرستان واحدهای پوست کنی ایجاد شده است.
فرماندار شهرستان خاش نیز از همت بلند کشاورزان و حمایتهای ویژه دولت از تولیدکنندگان تشکرکرد

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi