تاریخ انتشار:۰۲ مرداد ۱۳۹۶در ۱۱:۰۵ ق٫ظ کد خبر:15453

تکدی‌گری یکی از آسیب‌های مهم در حوزه اجتماعی است

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان گفت: تکدی‌گری یکی از آسیب‌های مهم در حوزه اجتماعی است که ریشه‌های منفی آن روان جامعه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.  حجت‌الاسلام علی‌اکبر انصاری راد امروز در گفت‌وگویی با اشاره به آثار سوء تکدی‌گری بر جامعه اسلامی، اظهار داشت: تکدی‌گری یکی از آسیب‌های ...

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان گفت: تکدی‌گری یکی از آسیب‌های مهم در حوزه اجتماعی است که ریشه‌های منفی آن روان جامعه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

 حجت‌الاسلام علی‌اکبر انصاری راد امروز در گفت‌وگویی با اشاره به آثار سوء تکدی‌گری بر جامعه اسلامی، اظهار داشت: تکدی‌گری یکی از آسیب‌های مهم در حوزه اجتماعی است که ریشه‌های منفی آن روان جامعه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.وی بابیان اینکه در شناسایی و آسیب‌شناسی این پدیده که اجتماع را درنوردیده است باید به علل پیدایش آن، نقش شبکه‌های اجتماعی، مشارکت و اهمیت شمردن سازمان‌های مسئول و… اشاره کرد.

حجت‌الاسلام انصاری راد برخورد منطقی با پدیده تکدی‌گری را یکی از راه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و افزود: تکدی‌گری یکی از نارسایی‌های اجتماعی است که بر اساس عوامل روانی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شکل می‌گیرد.

این مسئول فقدان و نبود شغل، پیری یا از کار افتادگی، اعتیاد، شکاف عمیق طبقاتی، از هم پاشیدگی خانواده‌ها و نابسامانی‌های اقتصادی را ازجمله عواملی دانست که می‌تواند در پیدایش این پدیده دخالت داشته باشند.مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان تصریح کرد: بخش عمده‌ای که می‌تواند در این زمینه مطرح باشد این است که جامعه امروزی به‌خوبی نتوانسته افراد سالخورده، اختلافات خانوادگی، پیری و از کار افتادگی، اعتیاد و امثالهم را در یک مراکز خاص ساماندهی کند و پاسخ‌گوی نیازهای آنان باشد گرچه اقداماتی از سوی نهادهای مربوطه انجام‌گرفته اما این مقدار کافی نیست، باید این مسئله را به‌صورت ریشه‌ای حل کرد و اگر این مشکل در جامعه به‌خوبی حل نشود، متکدی برای بقای خویش ناچار است دست به تکدی‌گری بزند.

انصاری راد با توجه به استناد به آیات شریفه قرآن کریم در خصوص تکدی‌گری افزود: خداوند متعال در سوره بقره (آیه ۲۷۳) می‌فرماید: «صدقات برای آن تهیدستانی است که در راه خدا محصورشده‌اند و نمی‌توانند برای کسب درآمد در زمین سیر و سفر کنند».

وی با اظهار تأسف از اینکه امروز مراکز زیارتی و مساجد ازجمله مکان‌های متکدیان با توجه به بافت فرهنگی و مذهبی استان به شمار می‌رود، افزود: این گروه‌های متکدی به همراه کودکان خود در این مراکز مذهبی سعی می‌کنند نیازمندهای خود را به‌گونه‌ای نشان دهند که مردم تحت تأثیر قرار بگیرد و عواطف و احساسات مردم برای دست یافتن به خواسته‌های آنان برانگیزد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان با ابراز نارضایتی از وضع موجود در استان خطاب به مردم یادآور شد: امروزه تکدی‌گری در سراسر کشور ازجمله هرمزگان چهره استان را خدشه‌دار کرده است، شما مردم نوع‌دوست اگر قصد کمک به مستمندان جامعه دارید، می‌توانید به بهزیستی یا کمیته امداد مراجعه کنید و کمک‌های حمایتی خود را در اختیار این ادارات برای تقسیم عادلانه بین نیازمندان، محرومان و طبقات ضعیف جامعه قرار دهید.

حجت‌الاسلام انصاری راد در پایان خاطرنشان ساخت: با بهره‌گیری از توان و ظرفیت ائمه جماعات و روحانیون می‌توانیم نسبت به آگاه‌سازی مردم و فرهنگ‌سازی برای مقابله با متکدیان گام برداریم.

انتهای پیام/آزادکویک

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi