تاریخ انتشار:۲۲ آذر ۱۳۹۶در ۵:۴۳ ب٫ظ کد خبر:16752

کتاب بررسی نظریه فلسفی کارل پوپر به قلم رحمت عاشوری

عنوان کتاب : بررسی نظریه فلسفی کارل پوپر نوشته : رحمت عاشوری قطع : رقعی صفحه : ۲۵۳ شابک : ‫‬‮‭‭۹۷۸-۶۰۰-۲۴۸-۷۱۵-۵‬ موضوع : نقد و تفسیر نظریه ابطال گرایی( Falsifiability ) رده بندی کنگره : ‏‫‬B۱۶۴۹‭‬‭/پ۹۴‏‫‬‮‭ع۲ ۱۳۹۶ ‏شماره کتابشناسی ملی : ۴۹۴۵۰۴۶ تیراژ : ۱۰۰۰ قیمت : ۱۸۰۰۰۰ ریال انتشارات : پویندگان دانشگاه معیار ابطال گرایی را کارل پوپر ...

عنوان کتاب : بررسی نظریه فلسفی کارل پوپر

نوشته : رحمت عاشوری

قطع : رقعی

صفحه : ۲۵۳

شابک : ‫‬‮‭‭۹۷۸-۶۰۰-۲۴۸-۷۱۵-۵‬

موضوع : نقد و تفسیر نظریه ابطال گرایی( Falsifiability )

رده بندی کنگره : ‏‫‬B۱۶۴۹‭‬‭/پ۹۴‏‫‬‮‭ع۲ ۱۳۹۶

‏شماره کتابشناسی ملی : ۴۹۴۵۰۴۶

تیراژ : ۱۰۰۰

قیمت : ۱۸۰۰۰۰ ریال

انتشارات : پویندگان دانشگاه

معیار ابطال گرایی را کارل پوپر در اواسط قرن بیستم به عنوان معیاری برای جدایی علم از شبه علم که یکی از بحث های رایج آن زمان بود , مطرح کرد.

کتاب شامل یک مقدمه و پنج بخش است . عاشوری در بخش اول به شرح حال و زندگانی پوپر پرداخته و در بخش های بعدی کتاب چگونگی شکل گیری دستگاه فکری فلسفی پوپر و سپس به ارایه مباحثی در مورد ابطال گرایی می پردازد.

پوپر که در طرح این نظریه بیشتر تحت تاثیر نقد هیوم بر مسئله استقرا و روش نقادی کانت بود , به حلقه وین اشکال میکرد که نظریه علمی حاصل مشاهده نیست, بلکه یافتن راهی برای ابطال آن است. از نظر او پژوهش علمی با یک مسله اغاز می شود و برای حل آن مسئله ممکن است نظریه های مختلفی به ذهن دانشمند خطور کند . از نظر او نظریه های علمی صرفا حدس هایی هستند که منتظر ابطال اند و هدف دانشمندان بر اساس این معیار این است که دست به حدس های جسورانه بزنند…

یک نظریه حدسی با اینکه مبنایی عقلانی و تجربی ندارد , اما ابزاری  برای حل مسئله است و یک حدس تا زمانی که در معرض نقد و در نهایت قابل ابطال است , عقلانی و علمی تلقی میشود …

 

سرکارل رایموند پوپر کیست

سر کارل رایموند پوپر (۱۹۹۴-۱۹۰۲م) فیلسوف علم، منطق­دان، ریاضی­دان و دانشمند اتریشی – انگلیسی و استاد مدرسه اقتصاد لندن بود. او یکی از بزرگ­ترین فیلسوفان علم سده بیستم به حساب می­آید و آثار زیادی در فسفه سیاسی و اجتماعی از خود باقی گذاشته است. پوپر به دلیل کوشش­هایش در رد روش علمی طرفداران کلاسیک مشاهده/استنباط (اثبات­گرایان) از طریق پیشبرد ابطال­پذیری تجربی، مخالفتش با دانش برآمده از قیاس و استدلال کلاسیک (ارسطویی – افلاطونی) و دفاع از خردگرایی انتقادی، بنیان­گذاری نخستین فلسفه انتقادی غیرتوجیه­گرانه در تاریخ فلسفه و دفاع نیرومندش از لیبرال دموکراسی و اصول انتقادگرایی اجتماعی که به نظر او امکان ظهور جامعه باز را فراهم کردند، شهرت دارد.

در ۱۹۱۹ در اثر تبلیغات کمونیست­ها، مارکسیست شد، ولی چند ماهی نگذشت که بی­پایگی وعده­های بزرگ این نظام را دریافت و روی از آن برتافت. ضعف علمی روان­کاری فرویدی و روانشناسی فردی آدلر نیز در همان سال بر او آشکار گردید و در مقابل علاقه­اش به تئوری نسبیت انیشتین جلب شد که به تازگی از بوته­ی آزمونی خطیر سرفراز برآمده بود.

. در ۱۹۲۸ پایان­نامه دکترایش را با عنوان «درباره مسأله روش در روانشناسی تفکر» و در دو امتحان شفاهی «فلسفه و روانشناسی» و «تاریخ موسیقی» شرکت کرد و با احراز رتبه ممتاز، به اخذ درجه دکتری نائل گردید.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP