تاریخ انتشار:30 مرداد 1397در 11:51 ب.ظ کد خبر:17779

معاونت صید شیلات ایران در جاسک: هیچ کشتی چینی در آبهای جنوب شرق کشور وجود ندارد

معاونت صید شیلات ایران در جاسک: هیچ کشتی چینی در آبهای جنوب شرق کشور وجود ندارد، مهندس محمد رادمهر فرماندار جاسک در جلسه بررسی و رفع مشکلات جامعه‌ی صیادی جاسک گفت: ۹۵ درصد از مردم جاسک شغلشان صیادی است و صیادان برای امرار و معاش دل ...

معاونت صید شیلات ایران در جاسک: هیچ کشتی چینی در آبهای جنوب شرق کشور وجود ندارد،
مهندس محمد رادمهر فرماندار جاسک در جلسه بررسی و رفع مشکلات جامعه‌ی صیادی جاسک گفت: ۹۵ درصد از مردم جاسک شغلشان صیادی است و صیادان برای امرار و معاش دل به دریا می‌زنند ولی آنها دغدغه‌ها و مشکلاتی دارند که باید حل و مرتفع گردد.
مهندس رادمهر افزود؟ صیاد در دریا صید، آرامش خاطر و امنیت می‌خواهد، باید جهت رفع مشکلاتشان بصورت جهادی و مسئولانه خدمت کنیم تا شاهد رونق جامعه‌ی صیادی جاسک باشیم.
وی ادامه داد: جاسک قطب صید وصیادی جنوب شرق کشور است و عدم نظارت بر روی شناورهای صیادی باعث نگرانی صیادان می‌شود که از نظر صید و صیادی حال خوب و مطلوبی ندارند.
فرماندار شهرستان بندرجاسک تصریح کرد و گفت: امروز جامعه‌ی صیادی نیاز به یک نسخه‌ی شفابخش دارد و باید جهت ترمیم وضعیت‌شان خیلی زود و در اسرع وقت اقدام شود.
رادمهر ادامه داد: صیادان جهت کسب روزی و یک لقمه نان حلال مجبورند دل به اقیانوس بزنند و برای تامین معاش خود در اقیانوس باج دهند و این زیبنده‌ی صیادان ما نیست.
فرماندار جاسک با شجاعت و جسارت تمام در جمع مسئولین و صیادان جاسک گفت: اگر بگویند تنها یک ساعت از خدمتم برای مردم نجیب و مهربان جاسک باقی مانده است، لحظه‌ای در گرفتن مطالبات مردم کوتاه نخواهم آمد و با افتخار برایشان خدمت میکنم.
مهندس رادمهر تأکید کرد و گفت: ما میدانیم که از قِبَل این نشست و با حضور جناب دکتر کاکولکی معاونت صید سازمان شیلات ایران، اتفاقات خوب و میمونی جهت رفاه و حال صیادان جاسکی رقم خواهد خورد و این را بفال نیک می‌گیریم.
دکتر شاپور کاکولکی معاون صید سازمان شیلات ایران در جلسه بررسی رفع و مشکلات صیادان بندرجاسک در این شهرستان گفت: دغدغه‌های صیادان دغدغه‌ی مجموعه شیلات هم هست و ما بر خود وظیفه می‌دانیم پیگیر رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم باشیم.
معاون صید سازمان شیلات ایران افزود: در این راستا و در بررسی مشکلات صیادان هرمزگان ۲ بار در قشم جلساتی در خصوص صید فانوس ماهیان و صید سنتی و ۸ بار در بندرعباس که از این تعداد سفر، ۴ بار در خصوص فانوس ماهیان جلساتی را داشتیم که جهت جلوگیری از تخلفات سخت‌گیری‌های بسیاری را در این خصوص از طرف سازمان شیلات ایران ترسیم کردیم.
وی تصریح کرد: در جراید آمده است که بیشترین میزان تخلف شناورهای فانوس ماهیان در سال ۹۶ بوده است و این کاملا اشتباه محض می‌باشد ، بنده میخواهم جمله‌ای را که در جراید نوشته شده است اینگونه اصلاح کنم که ما در ابتدای سال ۹۶ دستگاه ماهواره‌ای بر روی شناورها نصب کرده‌ایم و بهتر است بگوییم بجای اینکه بیشترین میزان تخلف را در سال ۹۶ داریم، بگوییم در سال ۹۶ تخلفات بصورت ماهواره مشهود شد، و ما چطور می‌توانستیم این مشهود بودن تخلفات ماهواره‌ای در سال ۹۵ را که دستگاه‌های ماهواره‌ای نداشتیم کنترل کنیم، پس نظارت مستقیم بر فانوس ماهیان در سال گذشته بصورت رسمی آغاز شد.

دکتر شاپور کاکولکی بیان کرد: بیشترین نظارت بر کشتی‌های فانوس ماهیان در سال گذشته بود، هیچ تعارفی با احدی نداریم و هر شناوری که حتی یک مایل وارد محدوده‌ی صید سنتی شود پرونده‌اش را به دادگاه ارجاع خواهیم داد و در قوانین سازمان شیلات ایران، شناورهای خاطی سه ماه مورد تعلیق قرار خواهند گرفت و نسبت به این تخطی‌گری‌ها هزینه تخلف را بالا برده‌ایم.

وی اظهار کرد: نظارت را باید تقویت کنیم البته با ایجاد شرایط و پیشنهادات ارزنده‌ای که مسئولین شهرستانی ارائه می‌دهند تا خود جامعه‌ی صیادی نسبت به این کذبیات محض در خصوص کشتی‌های فانوس ماهیان ( موسوم به کشتی‌های چینی) آگاه شوند که هیچ کشتی چینی در آبهای دریای جنوب وجود ندارند.

دکتر شاپور کاکولکی تأکید کرد و گفت: از همکاران خودم در سازمان شیلات و مجری طرح فانوس ماهیان میخواهم که یک نفر نماینده اتحادیه‌های صیادی بر روی تمام شناورها حضور داشته باشد و به نیابت از اتحادیه، بر صید این کشتی‌ها نظارت مستقیم بعمل آورد و قصد ما استفاده از ظرفیت‌های بومی جامعه‌ی صیادی جاسک به همراه حقوق ثابت و ماهیانه بعنوان نماینده تام و الاختیار تعاونی ها بر روی کشتی‌های فانوس ماهیان است.

معاون صید سازمان شیلات ایران خطاب به مهندس یکتاپور مدیرکل شیلات هرمزگان گفت: به هیچ عنوان قبول نمیکنم هیچکدام از شناورهای فانوس ماهیان به دریا بروند مگر اینکه یک نفر نماینده از طرف تعاونی‌های صیادی در هنگام خروج شناور از اسکله همراه کشتی و بر روی آنان نظارت مستقیم داشته باشد.

وی ادامه داد: با تشکیل کمیته فنی و نظارت بر صید شناورهای فانوس ماهیان در شهرستان جاسک دیگر جای هیچگونه شبهه‌ای نسبت به چینی بودن این کشتی‌ها باقی نخواهد ماند و جامعه‌ی عزیز صیادی جاسک خواهند دانست که هیچ کشتی چینی در آبهای دریای جنوب وجود ندارد و عملا هیچگونه صید ترال یا صید کف توسط اینها صورت نمی‌پذیرد و صیادان عزیز در جریان باشند که تمام فعالیت این شناورها تحت کنترل سازمان شیلات ایران می باشد

باتوجه به درخواست مکرر صیادان جاسکی مبنی بر صدور مجوزات صیادی، دکتر شاپور کاکولکی در این خصوص گفت: برای رفاه حال جامعه‌ی صیادی و آرامش خاطرشان و بدون دغدغه در صید، مجوزهای صید برای قایق‌های سبک و همچنین لنج‌های صیادی در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم مبارک این عزیزان باشد تا با خیالی آسوده جهت رزق و روزی حلال نان‌آور خانواده‌هایشان باشند.

حسام بختیار/خبرگزاری مکران

بازدیدها: ۲۷۰

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi