تاریخ انتشار:۱۴ خرداد ۱۳۹۸در ۱۱:۲۳ ب٫ظ کد خبر:19532

تلفیق روش ها، کمک به مبارزه با ملخ صحرایی است

به گزارش پایگاه خبری مکران، پس ورود اولین ریزش های ملخ صحرایی(مراکشی) در کشور از جمله هرمزگان تیم های ردیابی و مبارزه با ملخ های مهاجم توسط حفظ نباتات و کشاورزان شروع شد.اما پس از مدتی شرایط جوی نا مساعد و روند مبارزه را کند ...

به گزارش پایگاه خبری مکران، پس ورود اولین ریزش های ملخ صحرایی(مراکشی) در کشور از جمله هرمزگان تیم های ردیابی و مبارزه با ملخ های مهاجم توسط حفظ نباتات و کشاورزان شروع شد.اما پس از مدتی شرایط جوی نا مساعد و روند مبارزه را کند کرد، شرایطی نظیر وزش باد و بارندگی هایی که علاوه بر جاری شدن سیل های ویرانگر موجب فراهم شدن شرایط رشد و تکثیر این آفت شد .

از طرفی گرم شدن هوا و رطوبت حاصل از باران و ریزش های متعدد موجب شد شرایط تغییر و به ضرر تیم های ردیابی و مبازه رقم بخورد.
از سویی دیگر هجوم ملخ ها به مناطق جدید سازمان های مربوطه را مجبور به استفاده از روش های شیمیایی کرد اما همچنان مشکل پا برجاست.

پس از گذشت چند ماه و برگزاری جلسات متعدد ستاد بحران خبری از قول فرماندار بندرعباس مبنی بر مبارزه غیر شیمیایی به دلیل ضرر به محیط زیست و سایر جانداران تیتر یک رسانه ها شد اما با مخالفت مستقیم رییس سازمان حفظ نباتات کشور روبه رو شد
پیشنهاد خرید تضمینی ملخ صحرایی از سوی دهیاری ها و بخشداری های مناطق آلوده به ملخ غیر منتظره بود و شاید با نظر برخی کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی سازگار نبود .

بر اساس این گزارش بر آن شدیم تا این موضوع را از دیدگاهی دیگر بررسی کنیم و بیطرفانه به موضوع بنگریم.
به همین دلیل با مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گفتگو کردیم. وی در این رابطه تصریح کرد:
یکی از راههای کاهش جمعیت ملخ های صحرایی برای مبارزه با آنها جمع آوری. آنها است اگرچه نسبت به مبارزه شیمایی از سرعت وکارامدی کمتر و نیازمند نیروی انسانی فراوانی است .
علی اصغر خلیلی گفت: انجام مبارزه غیر شیمیایی ضرر کمتری نسبت به مبارزه شیمیایی خواهد داشت .
خلیلی افزود:مبارزه غیر شیمیایی همراه با مبارزه شیمیایی که به روش(تلفیفی)شناخته می شود علاوه بر تاثیر بیشتر موجب می گردد کمترین زیان به محیط زیست صورت گیرد. زیرا خواسته یا ناخواسته سم زیان آور است ولی مجبور به استفاده هستیم.
وی بیان داشت:روش غیرشیمیایی به تنهایی موفقیت آمیز نخواهد بود ودر کنار این روش باید روشهای شیمیایی را نیز مد نظر قرار داد.
خلیلی ادامه داد : مهمترین نکته ای که میتوان به بحث خرید تضمینی ملخ گرفت عدم استفاده از سموم توسط افراد است که این مورد را می توان با نظارت بیشتر حل کرد و ما باید از این فرصت ها استقاده کنیم،
ملخ صحرایی علاوه بر ضرر مزایایی نیز دارد از جمله میتوان از آن ها به عنوان منبع کارخانجات خوراک دام و طیور استفاده کرد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP