تاریخ انتشار:۱۳ تیر ۱۳۹۸در ۱:۴۵ ب٫ظ کد خبر:20074

قلم و رسالت های فراگرد آن

یادداشت به مناسبت ۱۴ تیر روز قلم: ➖♦➖ قلم و رسالت های فراگرد آن ➖♦➖ مجتبی شجاعی - فرماندار دلگان به گزارش مکران: فعالان عرصه قلم و رسانه با دارا بودن روابط اجتماعی مناسب و شفاف از صفات صداقت، شجاعت، تقوا، صمیمیت، متانت، تفاهم و حسن ...

یادداشت به مناسبت ۱۴ تیر روز قلم:

➖♦➖

قلم و رسالت های فراگرد آن

➖♦➖

مجتبی شجاعی – فرماندار دلگان

به گزارش مکران: فعالان عرصه قلم و رسانه با دارا بودن روابط اجتماعی مناسب و شفاف از صفات صداقت، شجاعت، تقوا، صمیمیت، متانت، تفاهم و حسن نیت و از همه بالاتر، جلب اعتماد و رازداری و غلبه بر احساسات و عقلانیت و تدبیر برخوردارند. 
نویسنده موفق همیشه در انعکاس رخدادها بی طرفانه عمل می‌کند و علاوه بر این باید همواره در کسب اعتماد و اعتمادسازی بین خود و منابع تحقیقی و تحلیلی و خبری و مردم خود تلاش کند. 
با توجه به اینکه شرط اول نویسندگی نیز، رعایت اخلاق است، نویسنده به صورت عام و خبرنگار به صورت خاص باید نخست متعهد به اخلاق حرفه ای باشد و فارغ از هر نوع جبهه گیری، برداشت‌های منفی، قضاوت، علاقه شخصی و با توجه به وجدان کاری و حرفه‌ای، مصلحت نظام، کشور و مصلحت مردم و منافع ملی به کار خبر بپردازد. 
مردم انتظار دارند کسی که می نویسد، از مردم بگوید و از مردم بنویسد و به عنوان یک عنصر مهم و پل ارتباطی بین مردم و مسئولان نواقص و مشکلات را مطرح و برای رفع آن مجدانه بکوشد و در یک جمله نمی‌شود خبرنگار بود و دغدغه مردم و پیشرفت جامعه را نداشت. 
نویسنده و خبرنگار به عنوان امین نظام و مردم، می‌تواند وضعیت شاخص‌های مختلف از قبیل بیکاری، اشتغال، سلامت، بیماری، حوزه فرهنگی، عمومی و اجتماعی را جمع‌بندی و منتقل کند تا مسئولان امر بدانند در چه وضعیتی هستند و چه اهدافی را می‌توانند دنبال کنند تا زمینه برای بهره‌مندی اطلاعات دلسوزانه خبرنگاران و رسانه‌ها نیز برای مدیران و کارگزاران نظام فراهم شود. 
در برخی عرصه‌ها خبرنگاران در نگاه خوش بینانه، با توجه به این‌که انعکاس عملکرد و موفقیت‌های دستگاه‌های دولتی و پیشرفت‌های موجود بخشی از وظیفه حرفه خبرنگاری است ناخودآگاه نقش روابط عمومی یک سازمان را برعهده گرفته و از بخشی از وظیفه ذاتی خود دور می‌شوند و این نخستین مشکلی است که رسانه را تهدید می‌کند. 
در این حالت نمی‌توان به نیاز افکار عمومی یعنی پالایش و نقد صحیح نارسایی‌ها و مشکلات موجود در عرصه‌های مختلف پاسخ داد. 
از طرفی همان‌گونه که همیشه توقعات زیادی از جامعه خبرنگاری و رسانه‌ای کشور داریم و از این قشر کم توقع و شریف انتظار عملکرد مناسب و دقیق وجود دارد، لازم است هم مردم و هم سایر قوا تلاش کنند، روحیه نشاط و امیدواری را در روزنامه نگاران و خبرنگاران ارتقا دهند و فضای کار و فعالیت بیشتری را برای این قشر فراهم سازند تا نسبت به انجام وظیفه و افزایش آگاهی در جامعه کمک مضاعف‌تری بکنند و بلافاصله با اندک تلنگر رسانه‌ای بی مهابا رسانه و خبرنگار را هدف انتقادات تند و حمله خود قرار ندهند و این ظرفیت را از تپندگی و آن بالندگی در مسیر افزایش بینش اجتماعی نیندازند. 
یادمان نرود اگر فرهیختگان، هنرمندان، نویسندگان، روشنفکران متدین و با تقوا، روزنامه نگاران و خبرنگاران کشورمان با معضلاتی روبه رو باشند و مشکلاتشان در حد و اندازه‌های آنان برطرف نشود به طور قطع و یقین، شاهد ضعف در پیشرفت و اثرات نامطلوبی نیز در دیگر حوزه‌ها خواهیم بود. 
در مجموع آنچه واضح است، امروز باید بر اساس یک برنامه‌ریزی و تفکر جمعی تمامی تهدیدها را به فرصتی برای رشد و شکوفایی تبدیل کنیم. 
در این میان باید از قدرت جادویی و بی‌نظیر رسانه به عنوان یکی از تاثیر‌گذارترین شیوه‌های جذب مخاطب برای توسعه کشورمان و هم برای پاسخگویی و مواجهه با تهدیدات نرم و شانتاژهای خبری دشمن استفاده نماییم تا آینده‌ای درخشان و پرامیدی را در به ثمر رسیدن اهداف جامعه شاهد باشیم. 
در جهان امروز و در عصر ارتباطات و اطلاعات، رسانه و به تبع آن خبرنگار به عنوان چشم و گوش و زبان مردم و واسطه‌ای بین مردم و دولتمردان عمل می‌کند. 
افکار عمومی، اطلاع‌رسانی و تبلیغات پیوند ناگسستنی دارند و این رسانه‌ها هستند که روند شکل‌گیری رویدادها را تغییر می‌دهند. 
واسطه‌ای که دل‌نگرانی‌های مردم را به مسئولان و پاسخ و عکس‌العمل مسئولان را به گوش مردم می‌رساند و خواستار تغییر یا تصحیح وضعیت به سمت شرایط هر چه مطلوب‌تر می‌شود. 
نقش اصحاب رسانه در امر اطلاع رسانی، تنویر افکار عمومی است و خبرنگار باید با برخورداری از اخلاق و حرفه خبرنگاری مسائل را بطور دقیق، موشکافانه، ضابطه‌مند و هدفمند بررسی و پیگیری کند، تا آرامش در جامعه برقرار شود. 
خبرنگاران به‌عنوان نماینده مردم جامعه باید با مثبت‌بینی آسیب‌شناسی کرده و از متولیان امر چاره‌اندیشی طلب کنند تا درصدد حل مشکل باشند. 
در صورت وجود مشکل یا آسیبی از ناحیه‌ای نباید این امر وسیله‌ای برای ایجاد فضای نامطلوب در جامعه بکار گرفته شود، تا اذهان عمومی را پیرامون مسائل مشوش و آرامشی که در جامعه حاکم است به مخاطره بیافتد. 
اصحاب قلم می توانند با اندیشه والای خود زمینه تقویت اندیشه برتر را در جامعه فراهم کنند و رسالت کلان و کلیدی خبرنگار رساندن پیام بهای سنگین انقلاب اسلامی است و خبرنگار هم باید اهل قدرت تحلیلی و راهبردی باشد و هم در راستای تعهد خود، عالم را محضر خدا بداند. 
دشمنان ایران اسلامی با امکانات فوق مدرن درصدد ترویج بدعت‌ها و موهومات، ترویج تفکر وارداتی، مدسازی، ناکارآمد جلوه دادن نظام و دولت و تضعیف ارکان کشور و ممانعت از رشد کشور هستند. 
در این زمینه اصحاب قلم به عنوان چشم و گوش همیشه بیدار جامعه وظایف خطیری بر عهده دارند و در این میان خبرنگاران به عنوان عناصر اصلی در جریان اطلاع‌رسانی وظایف و مسوولیت‌های متعددی را بر دوش می‌کشند. 
روند اطلاع‌رسانی در جهان امروز بدلیل تحولات روز به روز در کنار فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی از حساسیت و ظرافت بالایی برخوردار است و عنصر فعال این عرصه خبرنگار و اهل قلم باید از توانمندی‌ها و ویژگی‌های متعددی برخوردار باشد. 
نویسندگان زحمتکش و متعهد در استان سیستان و بلوچستان، به عنوان یکی از وسیع‌ترین استان‌های کشور با قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فراوان، تنوع اقلیم و جغرافیا، تنوع قومی و مذهبی و برخی محرومیت‌های موجود، فارغ از هر نوع باور و سلیقه‌ای همیشه در کنار مردم و مسئولان، با نگاهی مومنانه و برخاسته از تعهد زیبای حرفه خطیرشان و در مسیر ارزش‌های کشور و نظام اسلامی و با تعصبی مثال زدنی نسبت به کشور و منطقه‌شان و با تمام سختی‌ها و مشکلات و بعضا عدم آگاهی بخش‌هایی از جامعه نسبت به کارکردهای اصیل و مثبت رسانه و تکلیف ملی و دینی و اخلاقی خبرنگار، تلاش کرده‌اند در حد امکان از بخش عام جامعه و مردم فاصله نگیرند و در مجموع با انجام وظیفه‌شان و در عین کمترین امکانات و بهره‌مندی‌های اولیه و مسائل معیشتی و با عشقی که برگرفته از حس خدمت به جامعه و مردم و آبادگری است، موثر و سازنده باشند. 
جامعه‌ای که نقدش معقول و بدون غرض‌ورزی و از مجرایی که قانون و اخلاق اجتماعی معین نموده، باشد انحراف و خطایش کمتر است و حتی منتقدین دلسوز که عمدتا جامعه خبرنگاری بخشی از آن است، مورد حمایت نیز قرار می‌گیرند و نگرش ما در مقابل نقد باید این‌گونه باشد که بتوانیم از آن نقد استفاده کنیم به گونه‌ای که اگر به جمع‌بندی برسیم که آن نقد (نه تخریب ) درست است از آن استفاده کرده و نقایص را برطرف، و به تقویت و بنیه فکری و سلامت جامعه کمک شده است لذا اینها را باید باور کرد. 
باید باور کنیم که منتقد باتقوا و با اخلاق ما بدخواه ما نیست و از طرفی از آنسو جامعه رسانه‌ای نیز با رعایت انصاف نباید فضای بحث و نقدش متشنج و احساسی و تبلیغاتی باشد و خودش به عنوان یک دانشگاه و مستقل از وظیفه رسانه‌ای و اصلی‌اش به عنوان نخبه به جامعه درست نقد کردن و معقول نقد کردن را بیاموزند و البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که الحمدلله در جامعه ما هم مسئولانی نقدپذیر و هم منتقدینی منصف داریم

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi