تاریخ انتشار:۰۴ آبان ۱۳۹۸در ۴:۰۰ ب٫ظ کد خبر:20890

مدیرکل اوقاف هرمزگان:در راستای بیانیه گام دوم انقلاب برنامه های برای اشتغال زایی جوانان در هرمزگان داریم

، حجت الاسلام « حسین مهدیان » در نشست خبری هفته وقف از اوقاف و امور خیریه به عنوان مجموعه ای اقتصادی و اجتماعی با پیوست فرهنگی نام برد و اظهار کرد: در حوزه موقوفات، وجهه اقتصادی و اجتماعی غالب بر وجهه فرهنگی و در ...

، حجت الاسلام « حسین مهدیان » در نشست خبری هفته وقف از اوقاف و امور خیریه به عنوان مجموعه ای اقتصادی و اجتماعی با پیوست فرهنگی نام برد و اظهار کرد: در حوزه موقوفات، وجهه اقتصادی و اجتماعی غالب بر وجهه فرهنگی و در حوزه بقاع نیز به دلیل اجتماعی و اقتصادی بودن، وجهه فرهنگی آن غالب است.

وی به جنبه اجتماعی موقوفات اشاره کرد و افزود: اجتماعی بودن به معنای اجرای دقیق نیات واقفین، ظرفیتی که عمدتا رفع احتیاجات روز جامعه مد نظر است و با نگاه به وقف در دوره های گذشته خواهیم دید که در هر دوره نیتی خاص مورد توجه بوده است و واقفین با توجه به نیازهای جامعه اقدام به وقف کرده اند..

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان هرمزگان از عزاداری سیدالشهدا، کمک به ازدواج جوانان، تامین جهیزیه، کمک به ادامه تحصیل، خرید کتاب و … به عنوان نمونه هایی از نیات واقفین یاد کرد و گفت: تنوع بسیار بالایی در بحث نیات وقف وجود دارد اما متاسفانه آن طور که باید به این موضوع پرداخته نشده است.

وی در ادامه با بیان اینکه برکات وقف باید در جامعه قابل مشاهده باشد، از ایجاد اشتغال برای جوانان، حرکت در مسیر رونق اقتصادی و تولید و اجتماعی سازی فعالیت های اوقاف به عنوان سه رویکرد مهم اوقاف و امور خیریه هرمزگان نام برد و عنوان کرد: ۷ هزار و ۲۵۶ موقوفه، ۱۳ هزار و ۶۹۱ رقبه و ۲۲۱ بقعه که ۵۳ بقعه امامزاده و مابقی قدمگاه و نظرگاه است، در هرمزگان وجود دارد.

حجت الاسلام مهدیان با اشاره به ثبت ۲۱ وقف جدید در شش ماهه سال جاری، گفت: ۱۲ مورد از این وقف ها انتفاعی(مسجد، حسینیه و …) و ۹ مورد نیز منفعتی(دارای درآمد) است.

وی با ذکر این نکته که یک میلیارد تومان در حوزه عمرانی بقاع هزینه شده است، افزود: ۸۷ سند مالکیت موقوفات شامل ۳۷۰ رقبه در شش ماهه امسال اخذ شده است.

این مقام مسئول از تشکیل ۹ انجمن یاوران وقف در هرمزگان خبرداد و عنوان کرد: در شش ماهه امسال ۱۲ رای رفع تصرف نیز در شهرشستان های میناب، بندرعباس و رودان اجرا شد که یک مورد آن رفع تصرف موقوفه « محمد مصلح پور » در مرکز شهرستان رودان به ارزش یک میلیارد تومان است.

وی از نشست وقف، دیدار با مسئولان، همایش بزرگ وقف، برپایی ایستگاه مشاوره همه واقف باشیم، محفل انس با قرآن، غبارروبی مزار شهدا، دیدار با خانواده های شهدا و واقفین، عیادت از بیماران برپایی نشست های صنفی و نشست با انجمن یاوران وقف را از شاخص ترین برنامه های هفته وقف ذکر کرد و خواستار مشارکت و همراهی هرچه بیشتر رسانه ها با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در راستای تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف در جامعه شد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP