تاریخ انتشار:11 آذر 1393در 5:17 ب.ظ کد خبر:3111

احتمال صدور حکم اعدام برای اسیدپاش‌ها/ «نه» عبادی به آمریکایی‌ها/ فهرست اختلافات موجود در مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب

اخبار ویژه روزنامه‌ها؛ احتمال صدور حکم اعدام برای اسیدپاش‌ها/ «نه» عبادی به آمریکایی‌ها/ فهرست اختلافات موجود در مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب موضوعات مهمی مانند پرونده اسیدپاشی و نظرات مختلف حقوقی در این باره، ادعای سرطانزا بودن پارازیت‌ها و نوسانات اخیر بازار ارز از جمله مباحث ...
اخبار ویژه روزنامه‌ها؛
موضوعات مهمی مانند پرونده اسیدپاشی و نظرات مختلف حقوقی در این باره، ادعای سرطانزا بودن پارازیت‌ها و نوسانات اخیر بازار ارز از جمله مباحث مطرح شده در هفتاد و سومین نشست خبری محسنی‌اژه‌ای بود.
گروه سیاسی مشرق – روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.
****

*وطن امروز

«نه» عبادی به آمریکا

حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین با اشاره به نقش ایران در تامین امنیت و حفظ ثبات عراق در مقابل تروریست‌های داعش؛ صراحتا گفت برخی کشورها از دولت او خواسته‌اند مناسبات بغداد با تهران را به هم بزند که او با این موضوع مخالفت کرده است. العبادی در این گفت‌وگو تصریح کرد: ایران در جنگ مرگ و زندگی در کنار عراق قرار گرفت و من آمادگی ندارم روابط خود را با ایران تخریب کنم درحالی که دیگران خواستار این امر هستند. العبادی در ادامه گفت‌وگو با المیادین همچنین افزود: ما اکنون در عراق با جنگ مرگ و زندگی دست و پنجه نرم می‌کنیم و ایران در این جنگ کنار ما ایستاده است. عبادی در این مصاحبه همچنین تصریح کرد: در روزی که بغداد مورد تهدید قرار گرفت طرف آمریکایی برای حمایت از بغداد و نیروهای امنیتی و دیگر مناطق تردید داشت ولی ایران هرگز و حتی درباره کُردها هنگامی که اربیل در معرض تهدید قرار گرفت، تردیدی به خود راه نداد.

اظهارات العبادی درباره برخی درخواست‌ها از دولت عراق برای کاهش مناسبات با تهران، ناظر بر فشار‌های اخیر دولت آمریکا به دولت نوپای عراق است. گفتنی است یکی از شرط‌های حمایت آمریکا از دولت جدید عراق، کاهش مناسبات و مراودات با جمهوری اسلامی ایران بود. با این حال اما دولت جدید عراق با این موضوع به صراحت مخالفت کرده است. وی همچنین با تاکید بر حمایت‌های ایران  از عراق در امر مبارزه با گروهک تکفیری داعش، تصریح کرد: ایرانی‌‌ها تهدیداتی که عراق در معرض آن قرار گرفته است را به مثابه تهدیدی مستقیم برای خود می‌دانند و منافع ۲ کشور در هم تنیده و به هم گره خورده است. اظهارات نخست‌وزیر عراق و اذعان او به نقش ایران در تامین امنیت عراق درحالی است که پیش از این هادی العامری، فرمانده سپاه بدر عراق و وزیر راه دولت نوری مالکی نیز از نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بویژه حاج‌قاسم سلیمانی در تامین امنیت عراق گفت. العامری به «وطن امروز» گفت: «همه موفقیت‌های ما به‌وسیله فدایی شدن جوانان شیعه عراقی و همکاری سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران با گروه‌های مقاومتی شیعه است. اگر حاج‌قاسم و امثال او نبودند هم‌اکنون نه اثری از حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها بود و نه اثری حتی از سامرا و حرم عسکریین سلام‌الله‌علیهما. همه عملیات‌های سرنوشت‌ساز از جمله آمرلی، جرف‌الصخر، سامرا، مناطق فلوجه و مناطقی از الانبار با همکاری مجاهدان از جمله حاج‌قاسم صورت گرفته است. حضور حاج‌قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس در عراق باعث محبوبیت چند برابری نیروهای پاسدار در بین مردم عراق شد. در فضای مجازی مردم عراق تصاویر حاج‌قاسم را به همدیگر ارسال می‌کنند.»

احتمال صدور حکم اعدام برای اسیدپاش‌ها

هفتاد و سومین نشست خبری حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با اصحاب رسانه روز گذشته برگزار شد. سخنگوی قوه‌قضائیه در این نشست خبری به موضوعات مهمی مانند پرونده اسیدپاشی و نظرات مختلف حقوقی در این باره، ادعای سرطانزا بودن پارازیت‌ها و نوسانات اخیر بازار ارز پرداخت. به گزارش میزان، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای با اشاره به مشکلات اجرای حکم اسیدپاشی گفت: در رابطه با اجرای مجازات اسیدپاشی مشکلاتی وجود دارد که بیشتر به سیستم پزشکی مربوط می‌شود که هر چه زود‌تر باید این مشکلات رفع شود. وی خاطرنشان کرد: همچنین از نیروی انتظامی و سیستم اطلاعاتی اصفهان درخواست می‌کنم ‌‌‌نهایت تلاش خود را برای دستگیری عامل یا عاملان اسیدپاشی اخیر اصفهان انجام دهند، متاسفانه هنوز عاملان اصلی این حادثه دستگیر نشد‌ه‌اند گرچه افرادی در روزهای اول به‌عنوان مظنون تحت تعقیب قرار گرفتند ولی عاملان اصلی باید هر چه زود‌تر شناسایی شده تا دستگیر شوند. محسنی‌اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود درباره زورگیری که در سال ۹۱ اتفاق افتاد و طی آن به دستور رئیس قوه‌قضائیه دو نفر محکوم به اعدام شدند و اینکه آیا برای افرادی که مرتکب اسیدپاشی شده‌اند می‌توان مشابه آن حکم محاربه در نظر گرفت؟ تصریح کرد: همانطور که رئیس قوه‌قضائیه اشاره کرده بودند اگر کسی چه با سلاح سرد و چه سلاح گرم مرتکب جرم شود که در پی آن در جامعه وحشت ایجاد کند، حکم محاربه خواهد داشت. معاون اول قوه‌قضائیه اظهار کرد: اولین مورد اسیدپاشی در سال ۱۳۳۴ اتفاق افتاد و اولین قانون برای مقابله با اسیدپاشان در سال ۱۳۳۷ تصویب شد مبنی بر اینکه چنانچه فردی بر اثر اسیدپاشی جان خود را از دست بدهد فرد اسیدپاش اعدام می‌شود ولی در صورتی که تنها منجر به صدمه بدنی شود، فرد اسیدپاش به مجازات حبس محکوم خواهد شد. محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اصلاح قانون مربوط به اسیدپاشان بعد از انقلاب اسلامی یادآور شد: براساس این قانون چنانچه فردی در این حادثه کشته شود این حق وجود دارد که برای وی درخواست حکم افساد بدهند ولی چنانچه این حادثه منجر به فوت فرد حادثه دیده نشود، فرد اسیدپاش به قصاص عضو محکوم خواهد شد. معاون اول قوه‌قضائیه همچنین تاکید کرد: چنانچه اقدام به اسیدپاشی در جامعه به صورتی اتفاق بیفتد که در جامعه رعب و وحشت ایجاد کند، به نوعی محاربه محسوب شده و می‌توان فرد اسیدپاش را به اعدام محکوم کرد.

دولت شبانه نان را گران کرد و مسؤولیت آن را هم نپذیرفت

با وجود پنهانکاری دولتی‌ها و اظهارات مبهم و متناقض، قیمت نان از دیروز در نقاط مختلف کشور افزایش یافت. در حالی که انتظار می‌رفت مسؤولان برای رویداد مهمی مانند افزایش قیمت نان بخشنامه و اطلاعیه‌ رسمی منتشر کنند و مردم را از جزئیات آن باخبر کنند، به اظهارات مبهم، پنهانکاری و تناقض‌گویی روی آوردند تا شبانه نان گران شود. این رویه با سخنان نوبخت مبنی بر اینکه دولت نان را گران نکرد بلکه تنها به نانوایان اجازه داد گران کنند، وارد فاز جدیدی شد. جالب اینکه  سخنان نوبخت نه تنها ابهامات را از بین نبرد بلکه آینده قیمت‌ها را مبهم‌تر کرد. مصوبه گرانی نان ۱۴ آبان ۱۳۹۳ به تصویب هیات وزیران رسیده بود و در آن مصوبه تاکید شده بود نان از اول آذر گران شود اما هیچ خبری در این باره تا پنجم آذر منتشر نشد و با پیگیری خبرنگاران اقتصادی جزئیات این مصوبه منتشر شد اما باز هم اجرای آن به تعویق افتاد تا اینکه یکشنبه شب مشاور معاون اجرایی رئیس‌جمهور شبانه در پاسخ به یک خبرنگار زمان دقیق گرانی نان را اعلام کرد.

تازه بعد از آن هم محمدباقر نوبخت گفت‌وگوی نانی خود را انجام داد و گفت: «دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد و یارانه خرید گندم را همانند سابق پرداخت خواهد کرد… اما این اجازه را به نانواها‌ در استان‌های مختلف نیز خواهد داد تا براساس اقتضائات هر استان به منظور جبران مابه‌التفاوت افزایش هزینه‌های جانبی، قیمت نان را تا حداکثر ۳۰ درصد افزایش دهند‌»! وی افزود: دولت برای اینکه نان با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد، هر سال به این محصول یارانه اختصاص می‌دهد، طوری که امسال بالغ بر ۷ هزار میلیارد تومان برای خرید نان یارانه اختصاص یافته است. براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، وی با بیان اینکه دولت گندم را از کشاورزان زحمتکش هر کیلو ۱۰۵۰ تومان خریداری می‌کند و با وجود قیمت تمام شده آن‌که به رقم ۱۱۶۰ تومان می‌رسد، آن را به قیمت ۴۶۵ تومان در اختیار کارخانه‌های آرد‌سازی و نانوایی‌ها قرار می‌دهد، گفت: در حالی که این قیمت‌ها چند سالی است ‌ثابت مانده، گزارش‌هایی از استان‌های مختلف به دولت رسیده ‌که برخی نانوا‌ها با توجه به افزایش هزینه‌های جانبی نظیر افزایش قیمت سوخت و دستمزد کارگر، نان را بی ‌کیفیت یا کمتر از وزن مقرر ‌تحویل شهروندان می‌دهند.

*کیهان

تقی‌زاده حزب مشارکت برای شهید مدرس قلمفرسایی کرد

عضو بروکسل‌نشین حزب مشارکت در باب شخصیت و فضیلت‌های شهیدمدرس قلمفرسایی کرد.رجب مزروعی عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم و دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بود که چند سال پیش به همراه پسر خود خوش‌نشینی در بروکسل را اختیار کرد و ضمن همکاری با گروهک ۴-۵ نفره شورای هماهنگی سبز، در برخی جلسات گروهک‌‌های ضدانقلاب حضور به هم رساند. او ضمن مقاله‌ای در سایت جرس می‌نویسد: شهید مدرس یکی از شخصیت‌های نادر و یگانه تاریخ معاصر است. از سال ۱۳۲۸ ه.ق زندگی مدرس با تاریخ سیاسی معاصر ایران تا هنگام شهادتش درهم آمیخته است و آیینه‌ای از سیاست‌ورزی خردمندانه، اخلاقی، شجاعانه، هوشمندانه، زمانشناسانه، پاک و انسانی و… را از او به نمایش می‌گذارد. در فضلیت و بزرگی مدرس همین نکته کفایت می‌کند که حتی مخالفان و دشمنان سرسختش نتوانستند پیرایه‌ای بر او بندند و در روزگارانی که غالب سیاستمداران ایرانی شیفته زر یا مرعوب زور یا بازیچه ترویز قدرتمداران داخلی و خارجی شده بودند او هرگز آلوده نشد و در نهایت جان خود را بر پیمان خویش با خدا و خلق نهاد. اینکه در جمهوری اسلامی ایران سالروز شهادت «مدرس» را بنام «روز مجلس» نامگذاری کرده‌اند الحق و الانصاف کاری شایسته این یگانه تاریخ در عرصه نمایندگی مردم در مجالس پس از مشروطه تا به سلطنت رسیدن رژیم پهلوی و الغای مشروطیت است، اما اینکه چقدر محتوای مجالس پس از انقلاب اسلامی تا امروز اجازه رفتار «مدرس‌گونه» داده و می‌دهد البته جای بحث و مناقشه بسیار دارد، چرا که «رفتار مدرس‌گونه» سرنوشتی همچون او را در پی داشت.

مزروعی می‌افزاید: مجالس و محافل بسیاری برای تقدیر و تجلیل از «مدرس» بعمل آمده است ولی می‌توان گفت در همه اینها نام «مدرس» صورتا زیاد گفته و پاس داشته می‌شود اما سیرت «مدرس» چطور؟ به نظر شما اگر مدرس امروز زنده بود چه می‌کرد؟ و چه بر سرش می‌آمد؟ آیا برپایه تجربیات حادث «مدرس» از صافی «نظارت استصوابی» شورای نگهبان برای نامزدی نمایندگی مجلس عبور می‌کرد؟ و اگر هم عبور و با رای مردم نماینده می‌شد می‌توانست رفتاری «مدرس‌گونه» داشته باشد؟یادآور می‌شود شهید مدرس به چند ویژگی مهم شناخته می‌شود ۱- ضدانگلیسی بودن ۲- دلبستگی به اسلام و ایران ۳- جانبازی در راه عقیده. رجب مزروعی که خوب است حتی حسن تقی‌زاده فراماسونر- عامل امضای برخی قراردادهای نفتی خائنانه به نفع انگلیس و گوینده تعبیر «مأمور بودیم و معذور» نیز از شهید مدرس تحلیلی کرده و گفته «هیچ یک از ما مدرس نمی‌شدیم. همه ما ترجیح دادیم همراه موج شویم و به ساحل برسیم، اما مدرس مقابله کرد و جان خود را گذاشت».

بدین ترتیب جا دارد از عضو خوش‌نشین حزب مشارکت سوال کنیم: ۱- آیا شهید مدرس نیز به مردم خود اهانت می‌کرد و می‌گفت حتی اگر مرگ موش را هم مجانی توزیع کنیم برای آن صف می‌کشند؟! ۲- شهید مدرس می‌گفت دیانت و سیاست ما عین هم است؛ منافقانی که نان خط امام را خورده و سپس با پرچمداران سکولاریسم هم‌پیاله شدند نیز همین ادعا را داشتند یا درست خلاف آن عمل کردند؟ ۳- شهید مدرس دشمن انگلیس بود و حتی ادعای حمایت انگلیسی‌ها از تمامیت ارضی در قرارداد ۱۹۱۹ را  عار ایرانی می‌دانست. آیا مدعیان اصلاح‌طلبی که برخی از آنها هم اینک در انگلیس و فرانسه و بلژیک پناهندگی گرفته‌اند، از منطق سرسپردگی رضاخانی پیروی کردند یا از مرام شهید مدرس؟ و اگر انگلیس دشمن شهید مدرس بود که به واسطه رضاخان او را به شهادت رساند، به کدام علت از افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی حمایت می‌کند و مثلا به واسطه شبکه دولتی بی‌بی‌سی، به امثال آقای مزروعی تریبون می‌دهد؟! ۴- مدرس  صراحتا با سیاست‌های انگلیس و استعمار مخالفت می‌کرد.

آیا نمایندگان خائنی که در مجلس ششم نامه جام زهر تسلیم در برابر استعمارگران غربی را منتشر کردند، به مدرس شباهتی داشتند یا در حوزه خیانت چنان حرفه‌ای شده بودند که دست تقی‌زاده‌ها و تجدد‌ها را از پشت می‌بستند؟!  ۵- همان انگلیسی‌هایی که رضاخان و محمدرضا پهلوی را روی کار آوردند، مکررا و از جمله در فتنه ۸۸ از مدعیان دروغین اصلاح‌طلبی حمایت کردند. و… به امثال آقای رجب مزروعی و دیگر اعضای فراری فراکسیون مشارکت در مجلس ششم توصیه می‌شود از این به بعد درباره پیشکسوتان خود در خیانت قلمفرسایی کنند.

فهرست اختلافات موجود در مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب

مدیر مطالعات هسته‌ای در بنیاد کارنگی می‌گوید: همچنان شکاف‌های مهمی در مذاکرات غرب و ایران وجود دارد.جان پرکوویچ در مصاحبه با وبسایت بنیاد کارنگی می‌گوید: مقامات ایرانی تاکید می‌کنند که ایران توانمندی‌هایی بدست آورده و از همه مهمتر توانمندی غنی‌سازی را کنار نخواهد گذاشت. مسئله میزان توانایی غنی‌سازی است که ایران آن را حفظ خواهد کرد یا آن را کنار خواهد گذاشت. مرتبط با این مسئله، دو طرف بر سر مدت محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز اختلاف‌نظر دارند. جزئیات این عدم تفاهم‌ها به شکل عمومی منتشر نشده اما به نظر می‌رسد غرب به روی این نکته تاکید دارد که ایران ۱۰ هزار سانتریفیوژ که در مرحله ذخیره مونتاژ است را به کار نیندازد و تعداد ۹۰۰۰ سانتریفیوژ در حال کار را نیز کاهش دهد.

وی اضافه کرد: هنوز مشخص نیست که آیا ایران حاضر است که از سانتریفیوژهای در حال گردش بکاهد یا نه. مذاکره‌کنندگان ایرانی اساسا تمایلی به کاهش تعداد مورد نظر غرب ندارند. شکاف مهم دیگر بین دو گروه از دغدغه‌های طرفین روند رفع تحریم‌هاست که احتمالا ایران از طریق یک توافقنامه به آن دست خواهد یافت. ایران می‌گوید تحریم‌ها باید بطور کامل و سریع برداشته شود. آمریکا و دیگر قدرت‌ها تاکید دارند که تحریم‌ها در ابتدا می‌تواند تعلیق شود تا رفع کامل صورت بگیرد. روند رفع این تحریم‌ها و میزان و ریتم آن هنوز مورد توافق نیست. مدت یک توافق کلی و مراحل مختلف آن نیز همچنان از موارد اختلاف است. البته بر سر اصول پایه‌ای دیگر نیز اختلافاتی وجود دارد. اگر این اختلافات حل شود، مذاکرات طولانی نهایتا به مرحله آخر اجرای جزئیات فنی خواهد رسید. آنچه واضح است اینکه همه این نکات مسائلی به غایت پیچیده هستند. به گزارش  دیپلماسی ایرانی این مدیر مطالعاتی بنیاد کارنگی درباره پیش‌بینی آینده می‌‌گوید: پیش‌بینی تقریبا غیرممکن است و هیچ اعتمادی وجود ندارد. مشکل است که بتوانیم ببینیم چه تحولات جدیدی می‌تواند آمریکا و شرکایش را تشویق کند تا پیشنهادهایشان به ایران را تغییر دهند. بطور خاص، اینکه تحولات سیاسی در ترتیبات منطقه‌ای چگونه می‌تواند انگیزه‌ای برای تسهیل درخواست‌های مطرح شده از ایران را فراهم کند، سخت است. به نظر می‌رسد، متغیری که اتفاقا می‌تواند زمینه‌ساز تغییرات بشود در داخل ایران است و به این بستگی دارد که گرایش‌های سیاسی و اقتصادی فراگیرتر در ماه‌های آتی چگونه متحول می‌شوند.

بازی گردانندگان سایت با هاشمی رفسنجانی

«تفاوت زیادی بین معین و فرهادی نیست.» این تعبیر را سایت هاشمی رفسنجانی از قول‌ وی منتشر کرد و روزنامه آرمان هم که به عنوان روزنامه خانواده هاشمی فعالیت می‌کند تبدیل به تیتر و عکس اول خود کرد.طبق معمول البته این سخنان هاشمی مربوط به روزهای اخیر نیست. هاشمی این سخن را سال ۱۳۶۸ عنوان کرده است. او به هنگام معرفی وزرای کابینه خود به مجلس و درباره معین می‌گوید: انتخاب آقای دکتر معین به عنوان وزیر فرهنگ و آموزش عالی، به این دلیل نبود که ما از آقای دکتر فرهادی ناراضی بودیم. من از اول آقای دکتر فرهادی را یک وزیر موفق می‌دانستم. ایشان همیشه کار می‌کردند و من هم به ایشان علاقه‌مند هستم و بعدا هم از ایشان استفاده خواهم کرد اما دو سه نکته بود که ما به آقای دکتر معین رسیدیم. یکی نیازی است که ما الان به جذب چهره‌های علمی در دانشگاه‌ها داریم. در این مرحله، ما فکر می‌کنیم آقای دکتر معین بتوانند در این قسمت موفق‌تر باشند. من فکر می‌کنم بین آقای دکتر فرهادی و دکتر معین زیاد تفاوتی وجود نداشته.

افراطیون مدعی اصلاحات که دستی بر نشریات زنجیره‌ای دارند و رد پای آنها در میان برخی گرداننده سایت آقای هاشمی هم دیده می‌شود با انتشار این تیتر و خبر غلط‌انداز خواسته‌اند چنین القا کنند که در وزارت علوم و تعیین وزیر برای آن از اصولگرایی مجلس تو دهنی نخورده‌اند و روال قبلی افراطیون ادامه پیدا می‌کند حال آن که اگر معین بعدها آلت افراطیون مشارکت برای شعارهای ساختارشکنانه قرار گرفت، دکتر فرهادی در جلسه رأی اعتماد صراحتا اعلام کرد: «رهبری فصل‌الخطاب و فتنه خط قرمز ماست.»اما صرف‌نظر از این واقعیت باید یادآور شد معین سال ۶۸ معین سال ۸۳-۸۴ نبود. او ضمن واگویی برخی مواضع ساختارشکنانه تندروها، در رقابت با هاشمی قرار گرفت و حتی در جلسات درون‌گروهی مشارکتی‌ها گفته شد که اگر معین با هاشمی به دور دوم انتخابات بروند به راحتی می‌شود کار هاشمی را تمام کرد چرا که او دارای رأی منفی بالایی است. (اظهارات شکوری راد و عبداله ناصری و…) مشارکتی‌ها البته قبلا هم از خجالت آقای هاشمی درآمده بودند و به واسطه روزنامه‌هایی مانند صبح امروز (سعید حجاریان) هاشمی را عالی‌جناب سرخپوش قتل‌های زنجیره‌ای خوانده بودند و… این معین و حامیانش، آن معین سال ۶۸ یا ۷۶ نبودند!

سایت آقای هاشمی همچنین در ادامه بازی انتشار مطالب تاریخ گذشته به نقل از مصاحبه مهرماه سال ۹۱ وی نوشت: «مخالفان حکومت اسلامی و ولایت فقیه از قبل از انقلاب زمانی که مبارزه با شاه به مرحله خطر و جانفشانی رسید، تحت عنوان ولایتیون با برنامه و اعتقادات حضرت امام برای مبارزه و تشکیل حکومت اسلامی به مخالفت پرداختند. ولایتیون اعتقاد داشتند تا ظهور امام عصر(عج) هیچ پرچمی تحت عنوان حکومت اسلامی به خصوص با نام اهل‌بیت(ع) نباید برافراشته شود که همین امر امام(ره) را بر آن داشت تا با تدریس درس ولایت فقیه در نجف این طیف را به حاشیه براند. نظر منفی امام(ره) به این طیف ولایتیون زمان شاه تا پایان عمر ادامه داشت ولی متاسفانه این طیف با نفوذ به برخی باندهای قدرت، تحت شعارهای ظاهر‌الصلاح و اسلامی و البته عملکردهای ضداسلامی خود، ضربات خود را به انقلاب، نظام اسلامی و به خصوص رکن اساسی آن یعنی ولایت فقیه وارد می‌آورند».

درباره این تحلیل نیز چند پرسش کاملا روشن وجود دارد و آن اینکه مخالفان ولایت فقیه و حامیان جدایی دین از سیاست در آشوبگری سال ۸۸ در کدام جبهه ایستاده بودند؟ و چه کسانی در خیابان شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه می‌دادند؟ آنها غیر از فتنه‌گران سبزی بودند که آقای هاشمی در نماز جمعه و پس از آن از آنان حمایت کرد؟!اما سؤال مهمتری نیز در میان است و آن اینکه گردانندگان سایت آقای هاشمی که بعضا آلودگی شدید به فتنه‌گران دارند چه بازی شیادانه‌ای را برای وی ترتیب داده‌اند؟

رای‌الیوم: بازی با سلاح نفت کار دست عربستان خواهد داد

بازی سیاسی با بهای نفت ایران و روسیه، قمار بزرگی است که ممکن است به هزینه‌های گزاف برای دولت سعودی بینجامد.عبدالباری عطوان در روزنامه رای‌الیوم نوشت: عربستان با بازی با قیمت نفت و افزایش تولید، دست به قمار بزرگی در برابر ایران و روسیه می‌زند و هزینه‌های این تصمیم سیاسی، برای ریاض بسیار بالا خواهد بود. عربستان در اجلاس اوپک مانع از کاهش تولید نفت (روزانه ۳۰ میلیون بشکه نفت) شد ولی پیامدهای سیاسی این اقدام، با توجه به آسیب‌هایی که متوجه کشورهایی مانند روسیه، ایران، ونزوئلا، الجزایر و عراق می‌شود، برای ریاض بسیار گزاف خواهد بود. چرا که عربستان از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند.

الرای‌الیوم افزود: احتمالا عربستان با حجم صندوق ذخیره ارزی معادل بیش از ۶۷۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری، در کوتاه مدت از سقوط قیمت نفت آسیب نخواهد دید، همچنان که هم‌پیمانان حوزه خلیج فارس این کشور نیز مانند کویت (با ذخیره ۴۱۰ میلیارد دلاری) امارات (۷۷۳ میلیارد دلار) و قطر (۱۷۰ میلیارد دلار) آسیب چندانی در حوزه اقتصاد نخواهند دید. اما این کشورها و عربستان در حوزه سیاسی با پیامدهای بسیار منفی مواجه شده و ناگزیر به پرداخت هزینه‌های سیاسی گزافی در ابعاد داخلی، خارجی و منطقه‌ای خواهند شد.یکی از شاهزادگان بلندپایه و مهم خاندان پادشاهی عربستان، شاهزاده «ولید بن طلال» در نامه سرگشاده‌ای به وزیر نفت این کشور و جمعی دیگر از وزرا نسبت به این پیامدها هشدار داده و در صفحه توییتر خود ضمن انتقاد از «کوچک‌‌انگاری آثار منفی این کاهش قیمت نفت بر بودجه و اقتصاد عربستان»، اظهارنظرهای مسئولان عربستانی با این رویکرد را محکوم کرده است. واقعیت این است که باید این موضع‌گیری را مورد توجه قرار داد زیرا این دیدگاه نماینده تفکر بخش مهمی از ساختار قدرت و جامعه عربستان است.

عطوان ادامه می‌دهد: هنگامی که عربستان در میانه دهه ۸۰ میلیون‌ها بشکه نفت را وارد بازار کرد تا با هماهنگی آمریکایی‌ها، روند فروپاشی شوروی را تسریع بخشد، شوروی در موضع ضعف بود و اما امروز روسیه در حال شکوفایی و در مسیر بازیابی جایگاه و اقتدار بین‌المللی خود به رهبری پوتین مقتدر است؛ بعید نیست عدم ملاقات پوتین با سعود الفیصل در سفر اخیرش به مسکو، حاوی پیامی خاص و نشانه‌ای از تیرگی روابط عربستان و روسیه باشد.الرای‌الیوم خاطرنشان کرد: در مجموع اقدام عربستان در کاهش قیمت نفت در سال ۸۸ و بر اساس نظر آمریکایی‌ها، به در تنگنا قرار گرفتن عراق و حمله وی به کویت و اشغال این کشور و سپس اشغال عراق منجر شد؛ ولی در نهایت مشخص شد که آسایش خاطر عربستان و هم‌پیمانان خلیجی‌اش کاملا موقتی است و پیامدهای این سیاست در درازمدت کاملا معکوس شد. در عراق دولتی کاملا مخالف عربستان و همراستا با ایران روی کار آمد. امروز عراق بی‌ثبات است.

این روزنامه با بیان اینکه واکنش روسیه و ایران به اقدام عربستان دوستانه نخواهد بود می‌نویسد: واقعیت این است که عربستان در برابر این واکنش‌ها در داخل و خارج آسیب‌پذیر است.نویسنده در پایان خاطرنشان کرد: ما نیز مانند بسیاری دیگر امیدوار بودیم سلاح نفت در منطقه برای مبارزه با آمریکا، بازپس‌گیری حقوق ملت فلسطین و آزادسازی قدس شریف به کار گرفته شود نه برای تامین منافع آمریکایی‌ها.

*خراسان

ذره بین نهادهای نظارتی روی کارنامه اقتصاد مقاومتی دولت

بر اساس ابلاغیه هایی که طی روزهای اخیر از سوی یک نهاد نظارتی خطاب به تعدادی از مسئولان مهم اجرایی ارسال شده، از آن ها خواسته شده است با توجه به ابلاغیه چند ماه قبل دولت در خصوص برنامه اجرایی دستگاه های دولتی در زمینه اقتصاد مقاومتی، گزارشی از اهم اقدامات انجام شده و طرح های مصوب شده توسط آن دستگاه طی ۶ ماه اول امسال، جمع آوری و تا نیمه آذرماه به دستگاه مذکور ارسال شود.

بی خبری مسئولان از عاقبت شورای تحول اداری

در حالی که بر اساس مصوبه سال ۹۰ شورای عالی اداری مقرر شده بود شورای تحول اداری در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی تشکیل شود و اقداماتی چون بررسی طرح ها و برنامه های تحول اداری و بررسی و تأیید برنامه های آموزشی و پژوهشی، انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای و نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه ها و مؤسسات وابسته را انجام دهد، طبق گزارش یک دستگاه مسئول، مدت هاست خبری از برنامه ها و اقدامات این شورای مهم به دست دستگاه های مسئول اجرایی و نظارتی نرسیده است.

*ایران

امضای نامه در مجلس به خاطر «رودربایستی»

چند روز بعد از آنکه ۱۵۱ نماینده مجلس از رئیس جمهوری خواستند تا نسبت به اتمام عملیات اجرایی جاده علی آباد کتول (شیرین آباد)- ابرشاهرود اقدام کند، یکی از نمایندگان گفت که برخی نمایندگان به خاطر «رودربایستی» نامه ساخت جاده در جنگل ابر را امضا کرده‌اند. «مهرداد بائوج لاهوتی» عضو هیأت رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس به مهر گفت: نمایندگان مردم آنقدر با هم رودربایستی دارند که برخی اعضای فراکسیون که باید حامی محیط زیست باشند، بدون اطلاع از محتوای نامه مورد درخواست متقاضیان، ساخت جاده آن را امضا می‌کنند.در روزهای اخیر استاندار سمنان نیز به منظور حفظ محیط زیست طبیعی این جنگل با ساخت جاده در آن مخالفت کرده است.

مرتضوی از شاکی خود شکایت کرد

سعید مرتضوی مدیر عامل سابق سازمان تأمین اجتماعی از یکی از شاکیان خود در پرونده تخلفات سازمان تأمین اجتماعی و شرکت شستا شکایت کرد.  به گزارش ایسنا، چندی قبل وکیل سعید مرتضوی با مراجعه به دادسرای ناحیه ۴ تهران (رسالت) به اتهام افترا و نشر اکاذیب از مصطفی ترک همدانی (یکی از شاکی‌های خود و وکیل تعدادی از کارگران یک کارخانه تولیدی در چابهار) شکایت کرد. بازپرس پرونده، وی را برای ادای توضیحات فراخوانده است تا پاسخگوی شکایت مرتضوی باشد. گفتنی است سوم آذر ماه جاری مرتضوی با احضار بازپرس شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت برای پاسخ به برخی سؤالات در خصوص گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی و سازمان بازرسی کل کشور و شاکی‌های خصوصی از تأمین اجتماعی در دادسرا حضور یافت.  پس از پایان جلسه تحقیق و بازجویی ، بازپرس پرونده برای مرتضوی به دلیل اتهام خیانت در امانت، اخلالگری در نظام اقتصادی و تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، قرار کفالت دو میلیارد تومانی صادر کرد.

«۲۰:۳۰‌» تذکر گرفت

در پی شکایت نمایندگان اردبیل به خاطر پخش خبر نزاع دسته‌ جمعی در بیمارستانی در این شهر در بخش خبری ۳۰‌:۲۰، شورای نظارت به این بخش خبری تذکر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، در این تذکر آمده: «این اقدام بخش خبری ۳۰‌:۲۰، زمینه ساز شکل‌گیری یک بحران امنیتی و اجتماعی در استان اردبیل شده است.» در این تذکر آمده: رسانه ملی باید توجه داشته باشد که مشابه چنین نزاعی در شهرهای مختلف کشور صورت می‌پذیرد اما به هیچ وجه ضرورتی برای پخش آن در شبکه ملی وجود ندارد.

احضار معاون وزیر بهداشت به دادسرا

با شکایت سه نفر از وکلای دادگستری، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ادای توضیحات به شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت احضار شد.   به گزارش ایرنا، در مهر سال‌جاری سه نفر از وکلای دادگستری به دلیل نظارت نداشتن بر تولید برنج مصنوعی، شیر آلوده به پالم و خمیر مرغ از معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شکایت کردند.

یکی از شاکی‌ها در این خصوص گفت: معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، روز سه‌شنبه  برای ارائه توضیحات به بازپرس این پرونده به دادسرای کارکنان دولت می‌رود.  وی پیشتر گفته بود که در ادامه رسیدگی به پرونده محصولات لبنی آلوده به پالم از مراجع قضایی تقاضا کردیم تا به موضوع برنج مصنوعی و خمیر مرغ که بهداشت و سلامت مردم را تهدید می‌کند، نیز رسیدگی کنند.   به گفته ترک همدانی این شکایت به شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت ارجاع شد و بازپرس نیز دستور ارجاع موضوع به کارشناسی را داد تا کارشناسان نظر خود را درباره درستی یا نادرستی آلوده بودن این محصولات اعلام کنند.

*جمهوری اسلامی

* دولت مرکزی چین دستور داده هیچکس در ادارات و دوایر دولتی و خصوصی استان اویغورنشین “سین کیانگ” که عمدتاً مسلمان هستند حق ندارد اعمال مذهبی را به جای آورد. به گزارش پایگاه خبری “ورلدبولتن” در این فرمان تازه حکومتی، علاوه بر ممنوعیت افراد برای انجام مناسک مذهبی،‌ هر کس از اینترنت برای ضربه زدن به منافع چین و حکومت کمونیستی این کشور نیز استفاده کند جریمه و مجازات خواهد شد. براساس این قانون جدید که توسط شورای حزب کمونیست شاخه سین کیانگ در روز جمعه تصویب شده، این اقدام بین ۵ تا ۷ هزار یوان جریمه خواهد داشت و همه تجهیزات این افراد نیز توسط دولت ضبط خواهد شد. همچنین از رهبران اسلامی منطقه خواسته شده افرادی را که به زعم حکومت دارای تفکراتی تندرو و متعصب هستند به مقامات لو دهند. این قانون همچنین افراد را از دیدن سایت‌ها یا فیلم‌هایی با محتوای افراطی به شدت منع کرده است.

* در تشییع جنازه “صباح” خواننده زن ۸۷ ساله لبنانی که در بیروت برگزار شد، هواداران وی یکی از ترانه‌های او را پخش کردند و با رقصاندن تابوت حاوی جنازه در میان جمعیت، تعدادی از آنها از زن و مرد به رقص و پایکوبی زیر جنازه پرداختند. شبکه‌های اجتماعی که این صحنه را به عنوان یک پدیده عجیب نشان داده‌اند، درصدد هشدار دادن نسبت به چنین هنجارشکنی‌هایی در کشورهای اسلامی برآمدند که می‌تواند الگوی غلطی باشد.

* دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز (۱۰ آذرماه) ضمن استقبال از پیشرفت چشمگیری که جهان در پاسخ به همه‌گیری ایدز نشان داده گفت امروزه ۳۵ میلیون انسان با اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند و تعداد ۱۹ میلیون نفر از آنان از داشتن ویروس آگاه نیستند. بان کی مون در این پیام افزوده است: تقریباً ۱۴ میلیون نفر در سراسر جهان درحال حاضر به درمان اچ‌آی‌وی دسترسی ندارند. به گفته وی، از ۱۳۸۰ ابتلا به عفونت‌های جدید اچ‌آی‌وی ۱۰ تا ۳۸ درصد کاهش یافته و از عفونت بین یک میلیون و ۱۶۰ هزار نوزاد به وسیله ارائه داروهای اساسی ضد رتروویروس جلوگیری شده و تا چند سال آینده امحای انتقال از مادر به کودک محقق می‌شود. دبیرکل سازمان ملل در این پیام وعده داد تا سال ۱۴۰۹ به ایدز خاتمه داده شود.

* رئیس سابق دفتر مرکز امر به معروف و نهی از منکر عربستان در مکه مکرمه مدعی شد که حجاب برای همه زنان واجب نیست و در دوران پیامبر(ص) فقط مختص زنان ایشان بود. به گزارش شفقنا به نقل از العالم، “احمد الغامدی” ادعا کرد: علمای اسلام درباره عدم وجوب حجاب برای همه زنان اتفاق نظر دارند و صحابه پیامبر اسلام(ص) نیز حجاب را برای همه زنان واجب نمی‌دانستند. روزنامه الانباء به نقل از الغامدی نوشت: زنان اگر آرایش هم کرده باشند، می‌توانند چهره خود را نشان بدهند. وی برخلاف فتوای فقها و احکام قطعی اسلام، مدعی شد: مرد می‌تواند به چهره زن زیبائی که آرایش کرده است نگاه کند و زنان و مردان می‌توانند در جشن‌ها محل‌های کار و دانشگاه‌ها در کنار هم باشند و اختلاط زن و مرد در این موارد جایز است. الغامدی در یک تناقض‌گوئی آشکار، ادامه داد: زنان مسئول گناهان مردان نیستند و فقط مردان باید بار گناه‌های خود را به دوش بکشند.

مطالب مرتبط

بازدیدها: ۳۰

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi