تاریخ انتشار:۰۶ بهمن ۱۳۹۳در ۴:۵۵ ب٫ظ کد خبر:3725

پوشش بندری و زنان هنرمند منوجانی +تصاویر

پوشش بندری و زنان هنرمند منوجانی +تصاویر جنوب کرمان همانند سایر استان های ایران دارای پوشش خاص خود است که به پوشش بندری معروف است ودر شهرهای منوجان ،کهنوج ، قلعه گنج ؛فاریاب و رودبارجنوب نیز یکی از لباس های رسمی زنان و دختران است .خصوصا ...

پوشش بندری و زنان هنرمند منوجانی +تصاویر

جنوب کرمان همانند سایر استان های ایران دارای پوشش خاص خود است که به پوشش بندری معروف است ودر شهرهای منوجان ،کهنوج ، قلعه گنج ؛فاریاب و رودبارجنوب نیز یکی از لباس های رسمی زنان و دختران است .خصوصا در روزهای عروسی اکثر زنان این نوع پوشش بندری به نام شلوار بندری  را تهیه و […]

جنوب کرمان همانند سایر استان های ایران دارای پوشش خاص خود است که به پوشش بندری معروف است ودر شهرهای منوجان ،کهنوج ، قلعه گنج ؛فاریاب و رودبارجنوب نیز یکی از لباس های رسمی زنان و دختران است .خصوصا در روزهای عروسی اکثر زنان این نوع پوشش بندری به نام شلوار بندری  را تهیه و خریداری می نمایند و در حال حاضر نیمی از دختران جنوب خودشان نحوه طراحی و دوخت آن را انجام می دهند.

.

به گزارش “مینوجهان “درشهرستان منوجان این نوع پوشش بندری  رواج دارد ونکته قابل توجه این است که درمراسمات عروسی در شهرستان منوجان ؛خانواده داماد حداقل۱۵ شلوار وحداکثر۴۰ تا از این شلوار ها راباید قبل از عروسی تهیه کنند ودر شب حنابندان  شلوار ها همراه با سایر لباس ها به خانه عروس می برند و مورد دید زنان ودختران قرارمی گیرد؛ ناگفته نماند  قیمت این  شلوارها از مرز صد هزار تومان هم می گذرد.

.

این شلوارها از زیبایی ویژه ای برخوردار هستند ودر دوخت و تزیین آنها از هنر منحصر به فرد استفاده می شوداز طریق  شک دوزی ؛کم دوزی ؛بادله دوزی وخوس بافی توسط زنان ودختران بافته می شود ویک نوع شغل  وکسب در آمدی شده برای آنها واین گونه زنان ودختران اوقات فراغت خود را پر می کنند.

شک دوزی

نواری است که با نخ های طلایی و نقره ای فلزی بافته می شود و بیش تر برای درست کردن شلوار زنانه استفاده قرار می گیرد. ابزار کار شامل: ، قرقره، نوار فلزی طلایی و نقره ای؛ قوطی خالی روغنی وکیسه حاوی گندم وجو است.

بادله دوزی: بادله دوزی یا “تلی بافی” عبارت است از بهم پیوستن چند نوع زری با یکدیگر به صورتی که زری بزرگ دروسط و زری های کوچک در اطراف قرار می گیرند. بادله به شکل نوارهایی با پهنای ۱۵ سانتیمتر تولید می شود که معمولاً برای لبه شلوارهای زنانه مورد استفاده قرار می گیرد.

کم دوزی

نوعی هنر دستی است که در شلوار زنانه، پشتی، پارچه های گل دار و روکش لباس استفاده می کنند و به جای نخ معمولی از نخ ابریشم و از زری که بهترین آن نقره است، بهره می برند.

خوص بافی

بافتن الیافی در رنگ‌های مختلف و سپس وصل کردن آنها بر روی لباس‌های زنانه طرح‌های زیبایی از لباس‌های محلی و رنگارنگ را خلق می‌کنند.

برای درست کردن شلوار احتیاج به شش متر خوس بافته شده ونیم متر شک ویک ونیم متر بشی لازم است.آماده کردن این شلوارها برای کسانی که مهارت بیشتری دارند یک هفته وبقیه یک ماه طول می کشد.

.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi