تاریخ انتشار:۰۶ مرداد ۱۳۹۳در ۰:۰۰ ق٫ظ کد خبر:379

راز البغدادی و شورای نظامی داعش

طی یک گزارش آمریکایی فاش شد؛ راز البغدادی و شورای نظامی داعش مرکز مطالعات آمریکایی در جدیدترین گزارش خود به جزییات بیشتری از گروه موسوم به دولت اسلامی عراق به ویژه مغز متفکر نظامی آن پرداخته است. به گزارش مشرق، در گزارش جدیدی که واحد مطالعات ژئوسیاسی ...
طی یک گزارش آمریکایی فاش شد؛
مرکز مطالعات آمریکایی در جدیدترین گزارش خود به جزییات بیشتری از گروه موسوم به دولت اسلامی عراق به ویژه مغز متفکر نظامی آن پرداخته است.
به گزارش مشرق، در گزارش جدیدی که واحد مطالعات ژئوسیاسی موسسسه مطالعات واشنگتن منتشر کرده است برخی اطلاعات از داعش و شیوه تفکر سرکرده‌های آن و اینکه رهبری این گروهک بر عهده چه کسی است و مفتی چه نقشی دارد، شرح داده شده است.البغدادی شورای نظامی شامل هشت تا ۱۳ نفر دارد که همه آنها را عراقی ها تشکیل می دهند زیرا البغدادی به دیگران اعتمادی ندارد. سه نفر روسای شورای البغدادی را تشکیل می‌دهند و یک افسر سابق بعث به نام سرهنگ ستاد حجی بکر این شورای نظامی را رهبری می کند. وی پس از اینکه به گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام پیوست و خدمات نظامی خود و تجربه ارتش بعث را عرضه کرد به عنوان عضوی در این گروهک جذب شد.سرهنگ حجی از حزب بعث توبه کرد و به عنوان بزرگترین فرمانده نظامی نزدیک به ابوعمر البغدادی مطرح گشت در حالی که آشنایی قبلی میان این دو نبود و از طریق واسطه ها با ابوعمر و ابوحفص المهاجر پذیرفته شد و پذیرش وی مشروط به دادن اطلاعات مفید از ارتش بود و پس از مدتی به عنوان مشاور نظامی ابوعمر البغدادی و ابو حفص المهاجر ارتقا یافت.

بر اساس این گزارش سرهنگ حجی بکر اطلاعات نظامی و طرح هایی در اختیار گروهک داعش قرار داد و آنها را با فرماندهان نظامی سابق وابسته به حزب بعث مرتبط کرد.به مرور زمان سرهنگ حجی بکر جایگاه ویژه ای نزد گروهک داعش یافت و به مثابه گنج نظامی و فرماندهی بزرگ ظرف چند هفته مطرح شد.

در این گزارش آمده است: ابوبکر البغدادی عضوی از گروه موسوم به دولت اسلامی عراق بود که در هسته اصلی فرماندهی این گروه جایی نداشت.محل اقامت وی در غرب عراق به ویژه الانبار و فلوجه بود.وی مشاور ابوعمر البغدادی و ابو حفص المهاجر به مدت ۵۰ روز شد.هدف قرار گرفتن البغدادی و ابوحفص و مرگ هر دو فاجعه ای برای گروه موسوم به دولت عراق به شمار می رفت.

سرهنگ حجی بکر آسیبی ندید و فرماندهان ارشد همه به صورت یکباره به هلاکت رسیده بودند و فرماندهی خالی شد و زمینه برای حجی بکر فراهم شد و مورد ارج همه قرار گرفت.

در این گزارش آمده است: پس از ترور دو سرکرده یعنی ابوعمر البغدادی و ابو حفص المهاجر، سرهنگ حجی بکر به اطلاعات نزدیکان و دیگر فرماندهان رساند که با امیر جدید گروه موسوم به دولت عراق یعنی ابوبکرالبغدادی بیعت کرده است و این خبر برای همه غافلگیر کننده بود.

ناآرامی ها در سوریه شروع شد و همه نگاه ها اعضای این گروه به سوریه معطوف شد به ویژه غیر عراقی هایی عضو این گروه و سوری ها.سرهنگ حجی بکر نگران شد و از ابوبکرالبغدادی خواست که به فرماندهان دستور دهد به فکر رفتن به سوریه نباشند و هر فردی که به سوریه برود عضو منفک و جدا شده تلقی گردد.

این افسر بعثی تفکر تشکیل گروهی از غیر عراقی ها برای رفتن به سوریه به سرکردگی یک فرماندهی سوری را مطرح کرد و فرماندهان عراقی عضو این گروه از رفتن به سوریه منع شدند.فرماندهی جدید در شام اقدام به جذب اعضای غیر عراقی و اعضای جدید خارج از منطقه کردند و جبهه النصره شکل گرفت و با سرکردگی ابو محمد الجولانی رشد کرد و بزرگ شد تا با ابو محمد الجولانی جهانی شد.

بسیاری از تروریست ها از کشورهای حوزه خلیج فارس، تونس، لیبی، مغرب، الجزایر، کشورهای اروپایی و یمن به جبهه النصره پیوستند و این جبهه قدرت و شهرت زیادی پیدا کرد که این اوج گیری جبهه النصره موجبات نگرانی سرهنگ حجی بکر و البغدادی را فراهم آورد به ویژه که در جبهه النصره وابستگی به گروه موسوم به دولت عراق و شخص البغدادی کم بود.سرهنگ حجی بکر از رشد جبهه النصره و الجولانی ترسید.

البغدادی و سرهنگ حجی بکر و همراهان آن به سوریه قبل از انحلال جبهه النصره ظرف سه هفته وارد شدند و به محلی در مرز با ترکیه رفتند.البغدادی در اتاقک آهنی سیار در نزدیکی اردوگاه آوارگان سوری کاملا امن و به دور از انظار قرار گرفت.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi