تاریخ انتشار:۲۸ بهمن ۱۳۹۳در ۶:۱۹ ب٫ظ کد خبر:3998

وضعیت کشاورزی هند ایران درهم است سوا نکنید

وقتی در صورت مسئله ریاضی امروز کشاورزان دلال خیار را ۲۰۰ تومان از کشاورز می خرد و کشاورز فقط باید کیلویی ۱۰۰۰تومان پول جعبه و حمل بدهد نتیجه اش مساوی محصولاتی است که راهی شکم دام ها می شود تا شاید ضرر روستایی را جبران ...

وقتی در صورت مسئله ریاضی امروز کشاورزان دلال خیار را ۲۰۰ تومان از کشاورز می خرد و کشاورز فقط باید کیلویی ۱۰۰۰تومان پول جعبه و حمل بدهد نتیجه اش مساوی محصولاتی است که راهی شکم دام ها می شود تا شاید ضرر روستایی را جبران کند.

برداشت-گوجه-در-منوجان-۳۴۶x256

به گزارش “مینوجهان” به نقل از ” بوتیا “، بیشترین جمعیت کشاورز کشور در استان کرمان زندگی می کنند ولی انگار در سال جاری تصمیم گرفته شده است تا به هر نحو ممکن این رتبه از کرمان گرفته شود.

شاهد این امر هم وضعیت درهم روستا های استان است. از کشته شدن فرزندان کشاورزان در اثر سوانح رانندگی گرفته تا بحران آب در مزارع.

اما آنچه بیش از همه وضعیت کشاورزی استان کرمان را پیچیده شده کرده است اوضاع عجیب قیمت گذاری روی محصولات کشاورزی است.

وقتی در صورت مسئله ریاضی امروز کشاورزان دلال خیار را ۲۰۰ تومان از کشاورز می خرد و کشاورز فقط باید کیلویی ۱۰۰۰تومان پول جعبه و حمل بدهد نتیجه اش مساوی محصولاتی است که راهی شکم دام ها می شود تا شاید ضرر روستایی را جبران کند.

افت در مزرعه افزایش در بازار

فرقی نمی کند گوجه و خیار باشد یا هندوانه و سیب زمینی ، فصل برداشت که شروع می شود انگار آسمان می تپد و از در و دیوار دلال می جوشد تا قیمت ها را پایین بیاورند.

محصولی که چندماه برای به ثمررساندن آن کشاورزان متحمل سختی های زیادی  می شوند ولی بااحتساب قیمت موجود با در نظر گرفتن نرخ حمل و نقل عملا کشاورزان ورشکست شدند . این در حالی است هنوز ورشکستگی سال گذشته جبران نشده است که اینها هم اضاف شدند.

نقش اصلی در افت قیمت محصول هر چند از سوی کارشناسان معادله عرضه و تقاضا عنوان می شود اما به سادگی می توان دریافت در پس این قانون دلالانی قرار دارند که گویی هیچ ارگانی توان حذف آنها را از بازار مصرف ندارد.

کارخانه ها بین تعطیلی و حمایت گیر کرده اند

فرماندار رودبار در جلسه بررسی مسایل و مشکلات کارخانه های رب گوجه جنوب کرمان گفته بود: امسال در شهرستان رودبار جنوب هشت هزار و ۳۶۰ هکتار زمین زیر کشت گوجه فرنگی قرار گرفته که کارخانه رب گوجه موجود جوابگوی کشاورزان نیست.

این در حالی است که وی گفته بود که همین کارخانه های موجود ۸۰ درصد مطالبات کشاورزان را نپرداخته اند.

گوجه

از سوی دیگر یکی یکی از کشاورزان به خبرگزاری مهر گفته است: در جیرفت، رودبار و کهنوج سه کارخانه رب گوجه فرنگی وجود دارد اما این کارخانه گوجه های آخر کشت را که درجه سه هستند خریداری می کنند و گوجه های کنونی صادراتی و بسیار مرغوب هستند که سرنوشتی جز خراب شدن در مزارع ندارند.

البته محمد امیرپور معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت نیز اعلام کرده است: اگر گوجه‌ای که وارد کارخانه‌های رب گوجه‎فرنگی می‌شود، سالم باشد، ۹۰ درصد مشکلات بهداشتی این رب گوجه‌ها رفع می‌شود.

وی با اشاره بر لزوم انجام آزمایش‌ها برای کنترل سلامت محصولات در این کارخانه‌ها خاطرنشان کرد: در استاندارد رب گوجه‌فرنگی غلظت آن باید ۳۵ باشد در حالی که بر اساس مستندات آزمایشگاه‌ها، هیچ‌کدام از کارخانه‌های منطقه رب گوجه‌فرنگی با غلظت ۲۵ به بالا تولید نکرده‌اند.

استفاده از محصول به عنوان خوراک دام

در همین حال یک کشاورز به سفیر جنوب گفت: برای من حتی برداشت محصول هم مقرون به صرفه نیست به همین دلیل بخشی از محصول را به عنوان خوراک دام استفاده می کنم.

توکلی  افزود: ۵۰ میلیون تومان در گلخانه ها هزینه کرده ام اما سودم از محصول حتی نیمی از این قیمت هم نمی شود.

وی گفت: بهترین کار برای ما این است که از محصول به عنوان خوراک دام استفاده کنیم که حداقل پول خوراک دام را ندهیم.

هند ایران اوضاع اش خراب است

هند ایران به جای اینکه شاد از برداشت محصول باشد در اندیشه ضرر و زیانهایی است که از جانب دلالان به کشاورزان وارد می شود و سوال در این بین اینجاست که برخورد با دلال بازی در بازار جنوب کرمان به چه دلیل صورت نمی گیرد.

با توجه به اینکه شغل اکثر مردم هند ایران کشاورزی می باشد جا دارد تا مسئولین توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند زیرا چندین سال است که کشاورزان دچار ضرر و زیان فراوانی شده و زیر بار قرض رفته و به بانک ها بدهکار شده اند اما هیچ اقدام قابل توجهی انجام نشده است.

چرا هیچگاه اوضاع این خطه از کشور سر وسامان نمی گیرد. شاید اگر در سفر معاون اول رئیس جمهور از نمایندگان جنوب استان هم دعوت می شد کسی به فکر حل این مشکلات هم می افتاد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi