تاریخ انتشار:۱۴ مرداد ۱۳۹۳در ۰:۰۰ ق٫ظ کد خبر:785

محسن رضایی در گفت‌و‌گو با «العالم»؛کشورهای مصر و عربستان، کلاه بزرگی سرشان می‌رود

محسن رضایی در گفت‌و‌گو با «العالم»؛ کشورهای مصر و عربستان، کلاه بزرگی سرشان می‌رود ما حادثه مشکوکی را در منطقه می‌بینیم و علت اینکه من معتقدم کشورهای عربی مثل مصر و عربستان، کلاه بزرگی سرشان می‌رود، این است که خود آن‌ها متوجه نیستند ‌چه برنامه جدیدی ...
محسن رضایی در گفت‌و‌گو با «العالم»؛
ما حادثه مشکوکی را در منطقه می‌بینیم و علت اینکه من معتقدم کشورهای عربی مثل مصر و عربستان، کلاه بزرگی سرشان می‌رود، این است که خود آن‌ها متوجه نیستند ‌چه برنامه جدیدی آغاز شده است؛ لذا بر پایه یک تصورات قبلی ممکن است برنامه ریزی کنند و به آن‌ها خسارت وارد شود.
کد خبر: ۴۲۲۳۷۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ – ۱۱:۰۱ ۰۴ August 2014

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر ضرورت انتقال فن‌آوری‌های پیشرفته برای مقاومت و افزایش دقت و برد موشک‌ها در مرحله کنونی، خاطرنشان کرد: موشک‌های مقاومت فلسطین از برکت انتقال فن‌آوری از ایران است.به گزارش «تابناک»، دکتر «محسن رضایی» در مصاحبه اختصاصی با العالم گفت: باید فن‌آوری‌های دفاعی و تسلیحاتی را به فلسطینی‌ها منتقل کنیم‌ تا آن‌ها در محاصره کامل هم بتوانند سلاح بسازند و از خود‌ دفاع کنند.رضایی در پاسخ به اینکه آیا انتقال فن‌آوری از جمهوری اسلامی ایران به نیروهای مقاومت ادامه دارد، اظهار داشت: فکر می‌کنید که این موشک‌ها چگونه ساخته می‌شود؛ این موشک‌ها از برکت انتقال فن‌آوری‌هایی است که به فلسطین برده شده است. ما خوشحالیم که می‌بینیم ‌ملت رشید فلسطین در غزه آنقدر تکنیسین، مهندس، انسان‌های باسواد، و فرهیخته و دانشمندی دارند که با دست خالی در حال تأمین سلاح‌هایشان هستند.

رضایی خاطرنشان کرد: فلسطین دارای ملتی بسیار رشید، دانشمند، باسواد و تحصیلکرده است‌ که قطعا این فن‌آوری‌هایی که به آن‌ها منتقل شود، می‌توانند به ‌خوبی از آن‌ها استفاده کنند.

رضایی گفت: همیشه باید فن‌آوری‌ها را پیشرفته کرد، مهم اکنون این است که موشک‌های مقاومت دقتشان را بالا‌تر ببرند و بتوانند نقطه‌ای بزنند و یا اینکه بتوانند برد سلاحشان را بیشتر کنند و بعضی از مناطقی را که در دسترس نیستند، بزنند. این‌ها فن‌آوری‌های جدید است و مهم انتقال فن‌آوری‌های بروز و پیشرفت‌های فن‌آوری است که باید صورت بگیرد.

* توصیه به مقاومت درباره راهکارهای حفاظت از مردم

رضایی تأکید کرد: البته همین جا به رزمندگان مقاومت می‌گویم ‌از این به بعد به فکر حفاظت از مردم باشند و تنها به فکر جنگ نباشند؛ یعنی می‌توانند تونل‌هایی را در غزه بزنند که به محض آغاز جنگ همه مردم وارد تونل و زیرزمین شوند؛ این کار جدیدی است که باید فلسطینی‌ها شروع کنند؛ پیروزی مقاومت طول می‌کشد و همانطور که برای شلیک موشک‌ها از تونل استفاده می‌کنند برای حفاظت از مردم هم از این به بعد هم باید چاره بیشتری اندیشند.

* تقاضا برای دادن پدافند هوایی به غزه

رضایی اظهار داشت: البته من در نامه‌ای به آقای دکتر روحانی، تقاضا کردم که کشورهای اسلامی پدافند هوایی به غزه بدهند. پدافند هوایی برای دفاع در برابر هواپیما‌هاست، حالا اگر می‌خواهند سلاح هجومی به فلسطینی‌ها ندهند، پدافند هوایی که می‌توانند بدهند.

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در همین دو سه روز گذشته نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار برای تقویت گنبد آهنین صهیونیست‌ها تصویب کردند؛ شما هم بیایید بخش پدآفند هوایی فلسطین را تقویت کنید و به آن‌ها پدافند هوایی بدهید و سلاح‌هایی که بتوانند از مردم در مقابل بمباران هوایی دفاع کنند.

* اسرائیل در صورت حمله به ایران، محو می‌شود

وی افزود: اگر اسرائیل می‌توانست به ایران حمله کند، تا کنون تردید نمی‌کرد؛ آنچه باعث شده اسرائیل به ایران حمله نکند این است که می‌داند اگر کوچک‌ترین خطایی کند برای همیشه پرونده‌اش در دنیا بسته می‌شود‌ و چیزی به نام اسرائیل نخواهد بود.

مقاومت کنید تا روز رفراندوم که هر فلسطینی با یک رأی بیاید و سرنوشت فلسطین را رقم بزند.

* تز اصلی جمهوری اسلامی ایران برای حل مسأله فلسطین

رضایی خاطرنشان کرد: البته ما نظر ما درباره مسأله اسرائیل رفراندوم است و از اول معتقد بودیم که ۵ یا ۶ میلیونی که در فلسطین هستند و ۵ یا ۶ میلیون ‌فلسطیی که در بیرون هستند، بیایند و یهودیان و مسیحیان هم باشند که جمعیتی ۱۵ میلیون نفره می‌شود، در آن زمان رفراندوم برگزار شود، قانون اساسی خود را بنویسند و رژیم خود را تعیین کنند و برای همیشه این ناامنی‌ها پایان داده می‌شود.

وی افزود: تز اصلی جمهوری اسلامی این است، لذا ما می‌گوییم مقاومت تا رفراندوم؛ یعنی مقاومت کنید تا روز رفراندوم که هر فلسطینی با یک رأی بیاید و سرنوشت فلسطین را رقم بزند.

* پیروزی بزرگ مقاومت در غزه را باید جشن گرفت

رضایی در پاسخ به اینکه آیا در پایان این جنگ، رژیم صهیونیستی احساس شکست خواهد کرد، اظهار داشت: بله، اسرائیل پس از آتش بس مانند مار زخم خورده‌ای است که مقاومت باید کاملا هشیار باشد؛ ممکن است اسرائیل این بار برخلاف گذشته چند سال صبر نکند و سه یا چهار ماه دیگر اتفاقاتی در منطقه بیفتد و بخواهد کارهایی را در منطقه انجام دهد، لذا در عین حالی که این پیروزی بزرگی است و باید آن را جشن گرفت، ‌باید مقاومت هشیار باشد؛ زیرا اتفاقی در منطقه شکل گرفته ‌که بسیار مشکوک است.

* تبریک به ملت و مقاومت فلسطین

رضایی گفت: لازم می‌دانم ‌اولین نفری باشم که به ملت بزرگ فلسطین به خاطر این مقاومتشان تبریک بگویم؛ رزمندگان مقاومت پیروزی بزرگی را به دست آوردند.

رضایی با اشاره به خروج تانک‌های رژیم صهیونیستی از غزه‌ گفت: هرچند نباید ساده‌اندیشی کرد و دشمن را دست کم گرفت، این آغاز پیروزی بزرگ در این نبرد ۲۷ یا ۲۸ روزه‌ای است که صورت گرفت‌ و من به حماس، جهاد اسلامی و رزمندگان فلسطین و مردم خوب غزه تبریک می‌گویم که با احساس وظیفه‌شناسی و احساس مسئولیت نسبت به مسأله فلسطین، یک تنه و تنها، و فقط با تکیه به خداوند متعال مقاومت کردند.

وی افزود: من پیروزی بزرگی را برای مقاومت می‌بینم و بدون شک خداوند متعال همانطور که فرمودند، ان تنصر الله ینصرکم ویثبت اقدامکم، این پیروزی را به ملت فلسطین داده است و خواهد داد.

رضایی خاطرنشان کرد: من به عنوان وظیفه و رزمنده‌ای از ارتش بزرگ جهان اسلام و یکی از رزمندگان نیروهای مقاومت جهان اسلام، وظیفه خودم می‌دانستم که با تمام توان کمک کنم، چه با قلم، و چه با بیان، و چه با تشویق مسئولان کشور که کمک‌های خودشان را به فلسطین ارائه کنند

* پاشنه آشیل صهیونیست‌ها اسیر دادن است

رضایی افزود: در شرایط سختی که فشار‌ها سنگین بود، احساس کردم ‌به فرمانده گردان‌های قسام نامه‌ای بنویسم، و به آن‌ها دلگرمی بدهم و از آن‌ها بخواهم ‌تنها در موضع دفاعی نباشند و از سنگر‌ها بیرون بیایند و هجوم کنند، زیرا پاشنه آشیل و نقطه ضعف اسرائیل‌ها اسیر دادن است؛ دو یا سه نفر که اسیر بدهند، تمام صهیونیست‌ها تسلیم می‌شوند.

رضایی تأکید کرد: لازم بود که نکاتی را برای آن‌ها توضیح دهم و تجاربی که داشتم به آن‌ها منتقل ‌و تشکر می‌کنم.
در چند روز اخیر ‌گروهی از رزمندگان فلسطین از سنگر‌ها بیرون آمدند و وارد یک پایگاه نظامی شدند و این اولین امید به تحرکات تهاجمی مقاومت است.

* اگر همه نیروهای مقاومت حرکت کنند، اسرائیل ساقط می‌شود

محسن رضایی اظهار داشت: یعنی از این به بعد اگر اسرائیل حمله کند، باید انتظار داشته باشد که دیگر رزمندگان در سنگر نمی‌مانند و بیرون می‌آیند و حمله می‌کنند؛ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن؛ که اگر بانوان و کودکان و افراد سالخورده را از آن‌ها جدا کنیم، نزدیک به ۶۰۰ هزار مرد توانمند در غزه است که اگر ۱۰۰ هزار تن از آنان حرکت کنند، اسرائیل ساقط می‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: اسرائیل آماده باشد که در جنگ‌های بعدی دیگر فلسطینی‌ها در خانه خود نمی‌مانند که بمباران شوند، از مرز‌ها بیرون می‌آیند و مطمئنا انتفاضه سوم شکل می‌گیرد.

رضایی با اشاره به امکان استفاده کشور‌ها از ظرفیت‌هایی مانند کنفرانس اسلامی و کشورهای غیر متعهد برای مقابله با رژیم صهیونیستی، افزود: وظیفه خودم دانستم که نامه‌هایی را بنویسم و از آقای دکتر روحانی خواستم که فعالیتهای بین المللی شروع شود؛ مخصوصا با این تنفری که در دنیا از اسرائیل به وجود آمده است خیلی فرصت خوبی است که دیپلماسی کشورهای اسلامی ایران، عراق، سوریه، لبنان و کشورهای دیگر می‌توانند به ایران بپیونند.

وی ادامه داد: اکنون فاز جدیدی آغاز شده است به صورتی که اولین بار است که می‌بینم هم‌اکنون کشورهای آفریقای جنوبی‌‌ همان حرف‌هایی را که ما بیست سال پیش می‌زدیم، اکنون مطرح می‌کنند.

رضایی اظهار داشت: اسرائیل می‌خواست در این جنگ دستاوردهای خیلی بزرگی داشته باشد‌ و خیلی روی این مسأله حساب کرده بود، زیرا جهان اسلام را در حالت بی‌ثباتی قرار داده بودند و سوریه و عراق و لبنان، و از طرف دیگر هم ایران را هم تحریم اقتصادی کردند.

* شک و شبهه زیادی درباره توافق احتمالی مصر و عربستان و اسرائیل وجود دارد

رضایی گفت: من نمی‌فهمم چرا مصر و عربستان به تازگی چنین رفتاری را داشتند؛ آیا بین اسرائیل و عربستان و مصر قبل از حمله توافقی صورت گرفته است؛ شک و شبهه زیادی درباره مسئولان این کشور‌هاست.

وی افزود: صادقانه باید بگویم که عربستان و مصر باید با جهان اسلام صحبت کنند و بتوانند از این حرف‌هایی که علیه آن‌ها مطرح می‌شود، ‌دفاع کنند.

رضایی تأکید کرد: اکنون بحث‌هایی جدی وجود دارد، مبنی بر اینکه عربستان و مصر قبل از حمله اسرائیل به غزه در جریان بودند، و جلسات و صحبتهایی بوده است؛ بنابراین اسرائیل فکر می‌کرد که اکنون همه چیز برای یک پیروزی بزرگ آماده است.

* اهداف اسرائیل از حمله به غزه

رضایی خاطرنشان کرد: اسرائیل خودش را برای یک پیروزی بزرگ آماده کرده بود، ولی اکنون بیاییم محاسبه کنیم که اسرائیل چه چیزی را به دست آورد؛ اسرائیل چند هدف داشت، یکی اینکه حماس و جهاد اسلامی و مقاومت فلسطین را خلع سلاح کند؛ دوم آنکه تمام مراکز سخت سلاح و محل‌های شلیک را از بین ببرد؛ از طرف دیگر دنبال آواره کردن بخش گسترده دیگری از مردم فلسطین بود، زیرا جمعیت فلسطین دوباره بر یهودیان مستقر در آنجا غلبه کرده است‌ و آن‌ها به دنبال این بودند که چند اردوگاه دیگر به وجود بیاید و جمعیت را کاهش دهند.

وی اظهار داشت: ولی مردم فلسطین با وجود اینکه بسیار آسیب دیدند و اذیت شدند، غزه را ترک نکردند؛ البته شمار بسیاری آواره شدند ولی باز‌می‌گردند.

رضایی گفت: صهیونیست‌ها کانال‌ها و تونل‌هایی را هم گرفتند، ولی چیزی درون آن‌ها نبود، و مسأله دیگر این است که کانال و تونل‌های بسیاری در غزه وجود و صهیونیست‌ها نمی‌توانند کل غزه را شخم بزنند؛ مراکز ساخت سلاح حماس هم به دست آن‌ها نیفتاده و آن‌ها سرجایش است.

* تلفات بسیار بالای رژیم صهیونیستی در غزه

رضایی تأکید کرد: اسرائیل در این جنگ بیشترین تلفات را نسبت به دیگر جنگ‌ها داشته است، به صورتی که وزیر جنگ این رژیم اذعان کرده، ‌تلفات آن‌ها در این جنگ بسیار زیاد است. من کمتر جنگی را می‌شناسم که رژیم صهیونیستی این قدر تلفات داشته باشد؛ حداقل ۸۰ تا ۹۰ نفر به خودشان تیراندازی کردند، و تعداد نظامیان کشته و یا مجروح هم بسیار بالاست که بعد از جنگ این آمار فاش می‌شود.

«ملت فلسطین و جهان اسلام باید آماده شود، ما وارد دوره جدیدی از بی‌ثباتی در منطقه شدیم که فقط با اقتدار و مقاومت می‌توانیم منافع ملت‌هایمان را حفظ کنیم».

* این آخرین حمله صهیونیست‌ها به غزه نیست

رضایی با این حال گفت: اما مسأله این است که این آخرین حمله رژیم صهیونیستی نیست؛ اسرائیل احساس می‌کند که در جهان اسلام بی‌ثباتی به وجود آمده و بعدا یا دوباره به لبنان حمله می‌کند و یا پس از مدتی ‌کارهای دیگری خواهد کرد.

رضایی اظهار داشت: ملت فلسطین و جهان اسلام باید آماده شود، ما وارد دوره جدیدی از بی‌ثباتی در منطقه شدیم که فقط با اقتدار و مقاومت می‌توانیم منافع ملت‌هایمان را حفظ کنیم.

* دستاوردهای مقاومت فلسطین

رضایی اظهار داشت: در این جنگ چند مسأله جدید به وجود آمد؛ یکی اینکه برای نخستین بار پرواز‌ها به فلسطین اشغالی قطع شد، و پرواز خیلی از کشور‌ها به فرودگاه‌ها و فضایی که رژیم صهیونسیتی روی آن‌ها حساب می‌کرد لغو شد؛ و این ضربه بسیار بزرگی به رژیم صهیونیستی بود. مسأله دیگر این است که برد موشک‌های حماس بیشتر شده و بیش از ۱۵۰ موشک به تل آویو شلیک شده است. تلفات نیروهای زمینی اسرائیل هم بیشتر شده و تعدادی از پهپادهای آن‌ها ساقط شده و یک هواپیمای اف ۱۶ آن‌ها نیز سقوط کرده است.

رضایی خاطرنشان کرد: این نشان می‌دهد که برتری حماس و جهاد اسلامی و همه رزمندگان مقاومتی که امروز در فلسطین هستند نسبت به گذشته در حال افزایش است.

* مسأله مهم انتقال فن‌آوری برای مقاومت است

رضایی تأکید کرد: مهم‌ترین مسأله این نیست که از بیرون مرتب سلاح وارد می‌شود، بلکه مهم‌ترین مسأله این است که نیروهای مقاومت خودشان امروز سلاح و موشک می‌سازند و مهم انتقال فن آوری‌هاست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: ملتی که می‌خواهد برای درازمدت مقاومت کند، باید خودش تولید کننده سلاح هم باشد‌ و این شدنی است، و ما مطمئن هستیم که مقاومت در آینده روز به روز قوی‌تر از گذشته خواهد شد.

* دفاع مردم غزه، مشروع‌ترین دفاع است

رضایی اظهار داشت: ما صحنه فلسطین را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که غزه محیط بسیار کوچکی است که حدودا ۴۰ در ۱۰ کیلومتر می‌شود و مساحتی کوچک‌تر از شهر کرج دارد؛ چنین منطقه‌ای که هفت سال در محاصره بوده و بعد از هفت سال محاصره تا کنون صهیونیست‌ها دو جنگ را به مردم این منطقه تحمیل کردند‌ و در این جنگ‌ها هم بیشترین شهدا از غیرنظامیان هستند؛ چه منطق و چه کسی در دنیا مسیحی، مسلمان و یا یهودی می‌تواند مانع تسلیح این مردم شود؛ بهترین و مشروع‌ترین دفاع، همین دفاع مردم غزه است. مردمی که تحت محاصره هستند و از زمین و هوا و دریا به آن‌ها حمله شده است، هم منطق اسلامی ما و هم منطق حقوق بشری دنیا حکم می‌کند که ما حمایت و دفاع کنیم.

* به هر کشور اسلامی که نیاز داشته باشد کمک می‌کنیم

رضایی خاطرنشان کرد: بنابراین ما به صراحت اعلام می‌کنیم که هر کشور اسلامی در دفاع از خودش به ایران نیازمند شود و کمک بخواهد ما به آن کمک می‌کنیم و هیچ ابایی نداریم، زیرا دفاع را مشروع می‌دانیم؛ البته ما مخالف حمله کشور‌ها به یکدیگر هستیم؛ اما ما در دفاع هیچ نگرانی و ترسی نداریم که جهان اسلام و مسلمانان را در دفاع از خودشان مسلح کنیم، تا از خودشان و سرزمین و امنیتشان دفاع کنند.

رضایی اظهار داشت: در غزه ما دیدیم که حادثه بسیار خشن‌تر و وحشیانه‌تر از گذشته است، لذا هم آقای قاسم سلیمانی، هم آقای دکتر لاریجانی و هم خود من و هم بسیاری از دوستان به صراحت پس از آنکه رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی صحبت خودشان را آشکار و علنی اعلام کردند؛ مجموعه نیروهای انقلاب وظیفه خودمان می‌دانستیم، که قوی‌تر و سریع‌تر از گذشته به ملت فلسطین بگوییم که شما تنها نیستید و اگر از زیر سنگ هم شده باشد سلاح به دستتان می‌رسد.

* حمله به غزه مرحله سوم یک ماجراست

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حمله به غزه شروع یک ماجرا نیست، بلکه مرحله سوم یک ماجراست. اول به سوریه حمله شد و بعد به عراق و اکنون به غزه.

وی اظهار داشت: اگر در هفته‌های آینده در لبنان یا در قسمت دیگری از این منطقه حادثه‌ای اتفاق بیفتد بعد از آن حادثه ممکن است اسرائیل دوباره به غزه حمله کند؛ ما امروز با شرایط و جنگ جدیدی مواجه هستیم و دوستان ما در فلسطین نباید فکر کنند که این شکست اسرائیل مانند قبل است، بلکه اکنون مانند مار زخم خورده‌ای است که کمین کرده و منتظر است تا طی ماه‌های آینده فرصت مجددی پیدا کند تا تا کاری انجام دهد؛ هرچند ‌به شدت زخمی شده و شکست خورده، ولی دوستان ما باید در غزه مراقب باشند و احتیاط کنند.

رضایی گفت: ما حادثه مشکوکی را در منطقه می‌بینیم و علت اینکه من معتقدم کشورهای عربی مثل مصر و عربستان کلاه بزرگی سرشان می‌رود، این است که خود آن‌ها متوجه نیستند ‌چه برنامه جدیدی شروع شده است؛ لذا بر اساس یک تصورات قبلی ممکن است برنامه‌ریزی کنند و به آن‌ها خسارت وارد شود.

* تنفر بین‌المللی از رژیم صهیونیستی در دنیا

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: الان برای اسرائیل یک فاجعه صورت گرفته است. اسرائیل آمده بود تا آبرو‌ از دست رفته خود در این ۱۰ سال گذشته را جبران بکند اما الان بد‌تر شده است. هم اسرائیل ناامن‌تر شده و هم یک تنفر بین المللی علیه آن به راه افتاده است.

وی افزود: اکنون همه از این مسأله صحبت می‌کنند که این چه جنایتی است که اسرائیل انجام داده است. تنفر عظیمی علیه اسرائیل ایجاد شده است.

رضایی تأکید کرد: برای اولین بار است که کشورهای آمریکای جنوبی می‌گویند که یک دولت تروریست در فلسطین اشغالی است. قبلا چنین ادبیاتی وجود نداشت. حتی نخست وزیر انگلیس که کشورش اصلا از طرف‌هایی بوده که اسرائیل را درست کرده‌اند، گفته است یک حادثه وحشتناک روی داده است.

رضایی گفت: بسیاری از کشور‌ها روادید سران اسرائیلی را لغو کرده‌اند. آیا اسرائیل این را می‌خواست؟ حتما اینطور نیست. بنابراین اسرائیل هم وضعیت نا‌امنی نسبت به گذشته پیدا کرده است و هم وضع آن از نظر حیثیتی و اخلاقی بد‌تر شده است.

وی افزود: اکنون موجی از تحرکات سیاسی بعد از این حادثه علیه رژیم صهیونیستی شروع خواهد شد. این رژیم به سمت یک انزوای بیشتر پیش می‌رود لذا این یک پیروزی بزرگ است. به همین دلیل من می‌گویم که این رژیم الان زخم عمیقی پیدا کرده است و منتظر است ببیند که آیا در اطراف فلسطین حوادثی بوجود می‌آید؟ اگر در لبنان حادثه‌ای بوجود بیاید یا در سوریه مثلا داعشی‌ها حمله کرده و شهر حلب را بگیرند یا در عراق یک حادثه‌ای اتفاق بیفتند یا در لبنان یک حادثه‌ای اتفاق بیفتند، دو یا سه ماه دیگر ممکن است اسرائیل بار دیگر به غزه حمله کند.

* کینه غیرمنطقی دولت‌های عربی درباره غزه

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی درباره موضع کشورهای عربی درقبال مسأله فلسطین و منطقه گفت: یک کینه یا دشمنی غیرمنطقی الان در کشورهای اسلامی بوجود آمده است. عربستان و مصر به دلیل اینکه از اخوان‌المسلمین خیلی ناراحت و عصبانی هستند، نمی‌دانند که چه کاری انجام می‌دهند.

رضایی گفت: بله، من هم معتقدم که حماس نباید به این سرعت موضع خودش را عوض می‌کرد. حماس تا چند سال پیش موضع خوبی داشت، ولی یکباره در قبال حوادثی که در مصر یا در جهان اسلام اتفاق افتاد، موضع‌گیری‌هایی از خود نشان داد. این موضع‌گیری‌ها باعث ناراحتی مصر و عربستان شده است، ولی آن‌ها هم نباید به خاطر این ناراحتی، اکنون ملت فلسطین و مقاومت را تنها بگذارند.

وی افزود: بالاخره یک اختلافات داخلی در همه کشورهای اسلامی و جهان اسلام هست. من فکر می‌کنم که باید از این کینه‌ها دست برداشت. الان موقعی نیست که مصر یا عربستان بخواهد به خاطر مسأله اخوان المسلمین با قطر یا حماس درگیر شوند و یا به حماس یا قطر بگویند که چرا شما پشت سر اخوان المسلمین رفتید. این‌ها مسائلی است که نسبت به دشمن اصلی ما و نسبت به فشارهای بین‌‌المللی که علیه جهان اسلام است، قابل گذشت است. قابل بحث و صحبت و گفت‌وگوست.

* توصیه رضایی به مصر و عربستان

رضایی به «فاصله‌ای که الان مصر و عربستان از ایران می‌گیرند» اشاره کرد و خطاب به مسؤولان این دو کشور گفت: چرا اینقدر شما فاصله می‌گیرید؟ شما فکر می‌کنید که اسرائیل اگر در غزه و لبنان موفق شود، به سوریه، اردن و مصر حمله نمی‌کند؟ اسرائیل به طور کامل خودش را نشان داده است و بار‌ها امتحان شده است که به دنبال چه چیزی است.

وی افزود: این کشتار وحشیانه‌ای که اسرائیل می‌کند، خود بیانگر این است که قابل اعتماد نیست، و نباید اجازه داد که موفق شود، نباید گذرگاه رفح بسته شود. بستن گذرگاه رفح باعث پشتیبانی و حمایت از اسرائیل می‌شود. اگر آن (رژیم اسرائیل) پیروز شود، قطعا مشکلات جدی برای مصر پدید خواهد آمد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره موضع مصر درقبال تحولات غزه و گذرگاه رفح گفت: من فکر می‌کنم که دولت جدید مثل مقداری کم تجربه است و هنوز آن پختگی سیاسی را پیدا نکرده است؛ وگرنه ارتش مصر ارتشی مسلمان و از بهترین ارتش‌های جهان اسلام است و نیروهای مسلمان بسیار و آدم‌های حتی انقلابی و طرفدار زیاد فلسطین در ارتش مصر هست.

* مصر با اسرائیل همراهی نکند

رضایی افزود: به نظر من، این امر که گذرگاه مرزی رفح را باز نکردند، به این دلیل است که این نیروهای جدید سیاسی مصر هنوز آن تجربه طولانی حکومت داری را پیدا نکرده‌اند و پیشنهاد ما این است که به این صورت با اسرائیل همراهی نکنند. این وضعیت در آینده به زیان خود دولت جدید مصر خواهد شد. هم در داخل مصر باعث بروز هیجاناتی خواهد شد و هم در سطح بین المللی. مصر در ارتباط با عراق رفتاری خیلی خوبی داشت و سفری که مسئولان مصری به عراق داشتند و با آقای نوری المالکی ملاقات کردند، کار بسیار خوبی بود. اما یک مرتبه ما در این جریان، نوسانی را شاهد بودیم. این نوسان نشان می‌دهد که دوستان ما در مصر باید تجربه بیشتری پیدا کنند و هر چه از مقاومت دفاع بیشتری کنند، قیمت آن‌ها بالا‌تر می‌رود. دولت جدید مصر اگر الان از حماس و جهاد اسلامی فلسطین و مقاومت حمایت کند، قیمت خودش را بالا می‌برد و برعکس، هرچه کنار اسرائیل قرار بگیرد، قیمت آن پایین می‌آید و قدرت چانه زنی دولت مصر در سطح بین‌المللی کم می‌شود.

وی در پاسخ به اتهامات برخی به ایران در خصوص جانبداری از شیعیان در منطقه تصریح کرد: من فکر می‌کنم ‌کسانی که تاریخ منطقه را می‌دانند، اطلاع دارند که ایران بیش از شصت سال است که از فلسطین حمایت می‌کند. حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، حضرت امام راحل (رض) و ما انقلابیون، اولین کمک‌هایی که کردیم و در لبنان وارد شدیم با آقای یاسر عرفات جلساتی در لبنان گذاشتیم و در آنجا قبلا از پیروزی انقلاب اسلامی، ما به فلسطینی‌ها کمک می‌کردیم.

رضایی افزود: بنابراین تاریخ و کارنامه کمک ما به برادران مبارز اهل سنت ما، چندین برابر برادران شیعه است. ما به برادران شیعه نزدیک ۲۰ تا ۲۵ سال است که کمک می‌کنیم. حدود ۶۰ سال است که ما به برادران مبارز اهل سنت مخصوصا فلسطین کمک می‌کنیم. ما در دفاع از ملت فلسطین هیچ ‌گاه کوتاه نیامده‌ایم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به حمایت ایران از مبارزان فلسطینی برای مقابله با تجاوزگری کنونی رژیم اسرائیل به غزه اشاره و تصریح کرد: در این حادثه هم، همه جهان اسلام دیدند که ما با تمام قدرت پشت سر برادران فلسطینی قرار گرفتیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری گفت: توطئه بزرگی برنامه‌ریزی شده و یک فتنه بزرگی شکل گرفته است. از زمانی که آقای بوش به عراق و افغانستان حمله کرد، نخست وزیر ایتالیا یک سخنرانی کرد و گفت، مسلمانان مثل بربر‌ها می‌مانند و این‌ها تمدن ندارند. این حرف، یک حرف ساده نبود بلکه یک تصمیم بود که بعد از فروپاشی کمونیسم به سراغ اسلام برویم. یعنی به محض اینکه کمونیسم و شوروی از بین رفت، یک برنامه‌ریزی علیه اسلام شکل گرفت.

* برنامه داعش برای تخریب چهره اسلام

رضایی افزود: این برنامه‌ریزی به شکل‌های ‌گوناگون اجرا شده است. فعلا آخرین سناریو، همین سناریویی کنونی است؛ یعنی شما ببینید که داعشی‌ها چه چهره‌ای ‌از اسلام در جهان نشان می‌دهند؟ آن‌ها بد‌ترین چهره را از اسلام در جهان نشان می‌دهند؛ یعنی هر که از مسیحی‌ها و از یهودی‌ها و کسانی که دین و مذهب ندارند، اخبار داعشی‌ها را می‌شنوند در ابتدا یک حالت تنفر از اسلام پیدا می‌کنند.

وی به اقدام داعشی‌ها در کشتن زنان و مردان و بیرون کردن مسیحیان از جمله از شهر موصل در شمال عراق اشاره کرد و گفت: برنامه‌ای تنظیم شده ‌که چهره‌ای بسیار زشت از اسلام در دنیا نشان بدهند. قتل‌عام می‌کنند و می‌کشند. حتی طالبان و القاعده هم نسبت به این‌ها مسأله دار شده‌اند. یعنی طالبان الان می‌گویند که این البغدادی کیست و از کجا آمده است؟ الان مشاجرات جدی است که از کجا آمده و چه کسی او را انتخاب کرده ‌و چرا این کار‌ها را می‌کنند؟ خود جبهه النصره با این‌ها درگیر است و با هم زد و خورد کردند یعنی یک جریان بسیار مشکوکی درست شده که حتی پرچم فلسطین را زیر پا می‌گذارند و این تحت چه عنوانی است؟ با این نام که در کشورهای اسلامی مرز نباید باشد و همه باید یک پرچم داشته باشند. آیا این حرف در شرایط کنونی که اسرائیل می‌خواهد فلسطین را محو بکند، مشکوک نیست؟

* اسرائیل و آمریکا در پس پرده داعش

رضایی درباره عوامل پشت پرده و حامی گروهک داعش گفت: ما احساس می‌کنیم یک جریان بسیار مشکوکی در جهان اسلام راه افتاده است. مطمئنا اسرائیل پشت آن است. حتی ممکن است آمریکایی‌ها هم کاملا در جریان نباشند. آن‌ها قاعدتا متوجه شده‌اند اما یک برنامه‌ریزی وجود دارد. می‌دانید که صهیونیزم یک قاعده دارد و آن قاعد این است که چون جمعیت ما کم است، با دست دیگران باید دیگران را از بین ببریم. این سیاست شناخته شده صهیونیزم است.

دبیر تشخیص مصلحت نظام گفت: اسرائیل یا صهیونیزم با یک جمعیت کم مثلا ۱۰ تا ۱۵ میلیونی درکل دنیا، می‌خواند دنیا را بگیرند، چطور باید بگیرند؟ می‌آیند از خود مسیحیان علیه مسیحیان و اسلامی‌ها علیه اسلامی‌ها استفاده می‌کنند. این تاکتیک کاملا شناخته شده است. این بار هم از این مدل استفاده می‌کنند. البته ما نمی‌توانیم بعضی از اخبار را تایید کنیم اما خیلی از اخبار است که خود آقای بغدادی یکسال به اراضی اشغالی فلسطین رفته و در آنجا نزد اسرائیلی‌ها آموزش دیده است؛ البته ما هنوز نمی‌توانیم این را تأیید کنیم ولی ممکن است در آینده چنین اخباری تأیید شود

* داعش کپی پیست اسرائیل است

رضایی گفت: داعش کپی پیست اسرائیل در جهان اسلام است؛ یعنی این گروه تروریستی مثل اسرائیل متولد شده و مثل آن عمل می‌کند.

وی افزود: اسرائیل را انگلیس و آمریکا شکل دادند و داعش هم از حمله مخالفان مسلح علیه سوریه به وجود آمد‌ و آمریکا هم مستقیم وارد صحنه شد؛ رفتار داعش هم مانند اسرائیل است و در حال کشتار زنان و کودکان است؛ خشونت، افراط گرایی در رفتار داعش است و در رفتار اسرائیل هم وجود دارد.

رضایی خاطرنشان کرد: تنها چیزی که مشترک نیست، این است که تابلو‌ آن‌ها اسرائیل و صهیونیسم و کوه صهیون است، ولی تابلو‌ داعش اسلام است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: عناصر داعش از کشورهایی مانند اتریش و انگلیس آمده‌اند، درست مانند جریان یهودیانی که از مناطق جهان به فلسطین آورده شدند؛ اما عناصر داعش در ظاهر مسلمان هستند؛ اما ممکن است تعدادی از آن‌ها مسلمانانی باشند که توجیه نیستند و فردا متوجه می‌شوند و خودشان علیه داعشی‌ها قیام می‌کنند. ممکن است برخی‌ها هم گمراه شده باشند اما روشن است افرادی که به صحنه آمده و با این وضعیت دژخیمانه که از خودشان نشان می‌دهند در هیچ یک از مذاهب اسلامی ما چنین روحیاتی نداشته‌ایم.

رضایی اظهار داشت: در اینکه ما همه اطلاعات کامل ‌نداشتیم، شکی نداریم، و این مسأله واضح است؛ اما این گونه نیست که ما غافلگیر شده باشیم و فکر کنیم این حادثه قابل کنترل نیست، زیرا در حوادث سوریه نیروهای ما متوجه شدند که کار مشترکی با عناصر باقی مانده رژیم سرنگون شده بعث عراق و تکفیری‌ها در حال انجام است‌ و ما چنین علائمی را کشف کرده بودیم.

رضایی درباره پیش‌بینی از پایان تجاوز به غزه اظهار داشت: یک مرحله از سکون نبرد فرا رسیده است‌ و در روزهای آینده به طریقی این ماجرا به سکون برسد؛ اما همان گونه که عرض کردم اسرائیل مار زخم خورده‌ای است و برنامه‌ای در کشورهای دیگر مانند عراق، سوریه و لبنان دارد، در هفته‌ها و ماه‌های آینده منتظر می‌ماند تا در فرصتی بتواند کارش را انجام دهد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi