تاریخ انتشار:۲۱ آذر ۱۳۹۴در ۱۰:۳۶ ق٫ظ کد خبر:8291

امام جمعه جازموریان : وقف در تطهیر نفس و تزکیه انسان نقش بسزایی دارد

حجت‌الاسلام محمد محمدی‌نور  امام جمعه جازموریان در خطبه‌های نمازجمعه شهر ، ضمن توصیه به تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت اظهار داشت: خداوند می‌فرماید «آنان که صدای خود را برابر رسول خدا (ص) پایین می‌آورند و رعایت ادب می‌کنند، کسانی هستند که خداوند ...

حجت‌الاسلام محمد محمدی‌نور  امام جمعه جازموریان در خطبه‌های نمازجمعه شهر ، ضمن توصیه به تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت اظهار داشت: خداوند می‌فرماید «آنان که صدای خود را برابر رسول خدا (ص) پایین می‌آورند و رعایت ادب می‌کنند، کسانی هستند که خداوند قلوبشان را برای پذیرش تقوا آزموده است» و در جایی دیگر تقوا را در مقابل قرار داده است چنان که می‌فرماید «خداوند انسان را آفرید و راه فجور و تقوا را به او نشان داد».

وی با اشاره به هفته وقف بیان کرد: وقف سنتی اسلامی و به معنای هدیه ابدی برای خدمت عمومی یا نگه داشتن اصل چیزی و جاری ساختن منفعت آن در راستای خیر، نیکی و رضای خداوند است.

محمدی‌نور تصریح کرد: در روایات از مترادف وقف سخن گفته شده و پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید «وقتی آدم بمیرد، پرونده عمل او مسدود می‌شود مگر در سه مورد که شامل صدقه جاریه، علمی که از آن نفع برده شود و فرزند صالحی که برایش دعا کند، می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امام صادق‌ (ع) می‌فرماید «پس از مرگ آدمی پاداشی به دنبال فرد نمی‌آید، مگر در سه خصلت صدقه‌ای که در زمان خودش جاری و برقرار ساخته تا پس از مرگش تا قیامت جاری است و می‌ماند، صدقه‌ای که وقف کرده و به ارث گذاشته نمی‌شود‌، سنتی که برقرار کرده و در زمان حیاتش به آن عمل می‌شده است و همچنین فرزند صالحی که برایش طلب آمرزش می‌کند.

محمدی‌نور ابراز داشت: پیامبران و اولیاء علاوه بر اینکه در گفتار وقف را تشویق می‌کردند به صورت عملی هم به آن می‌پرداختند و پیامبر اکرم(ص) زمینی را وقف کرد و منافع آن را ابن‌سبیل قرار داد و تشویق‌های پیامبر نسبت به وقف چنان تاثیرگذار بود که مردم می‌خواستند، تمام غنایم خود را وقف کنند، اما پیامبر اجازه بیش از یک سوم وقف اموال را ندادند.

وی ادامه داد: امیرالمومنین حضرت علی(ع) تمام زمینی که از تقسیم به او رسیده بود، وقف زائران بیت‌الحرام کرد و فرمود این زمین به‌فروش نمی‌رسد و به ارث گذاشته نمی‌شود و هر کس آن را بفروشد و هبه کند، لعنت خدا و ملائکه بر او باد.

محمدی‌نور گفت: وقف در تطهیر نفس و تزکیه نقش بسزایی دارد، زیرا با واقف با وقف کردن اموال خود را بین دیگران تقسیم و توزیع می‌کند و هدف دین مقدس اسلام از توزیع و تقسیم اموال کمک کردن (مواسات) و ایثار است و خداوند می‌فرماید، برای پاک کردن مومنان از آلودگی و حب دنیا از آن‌ها صدقه بگیرد، طبیعی است، چون انسان علاقمند به اموال خود است و به آنها دلبستگی دارد.

امام جمعه بخش جازموریان ضمن تسلیت ایام سوگواری رحلت جان‌سوز پیغمبر اکرم (ص) آخرین پیامبر خدا (ص)، شهادت سبط اکبرش امام حسن مجتبی(ع) و همچنین شهادت ولی نعمت ما ایرانیان حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) بیان کرد: امیدواریم، خداوند ما را در این ایام از عزاداران واقعی این عزیزان و در آخرت از شفاعتشان بهره‌مند گرداند.

وی افزود: با توجه به اینکه شب یلدا مصادف با ایام سوگواری امام حسن مجتبی(ع) و رحلت پیامبر و همچنین شهادت امام رضا (ع) است، باید حرمت عزاداری حفظ شود و نباید به خاطر یک لحظه شادی خداوند و اهل بیت را از یاد برد و حرمت‌شکنی کرد.

وی با اشاره به روز ثبت‌احوال تصریح کرد: امیدواریم برنامه استقرار ثبت‌احوال به زودی رفع شود و به گونه‌ای باشد که برای عزیزانی که عمری از آن‌ها گذشته است اما در منطقه ما هنوز شناسنامه ندارند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi