تاریخ انتشار:۲۵ آذر ۱۳۹۴در ۳:۰۴ ب٫ظ کد خبر:8355

کشف بقایای جانور عظیم الجثه باستانی نادر در بیله سوار‌

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از کشف بقایای یک جانور عظیم الجثه باستانی نادر در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوار خبر داد. ‌به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اردبیل، کریم حاجی زاده با اعلام این خبر، گفت: ...
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از کشف بقایای یک جانور عظیم الجثه باستانی نادر در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوار خبر داد.

‌به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اردبیل، کریم حاجی زاده با اعلام این خبر، گفت: یکی از کارشناسان استانداری اردبیل اهل شهرستان بیله سوار به نام “منصور فکور” زمین شناس و علاقمند به جمع آوری سنگ‌های قیمتی و دارای مهارت در زمینه تراش سنگ‌های قیمتی، هنگام جستجو در معدن شن و ماسه قدیمی واقع در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوار موفق به کشف بقایای یک جانور باستانی شده است.

وی اضافه کرد: بر مبنای اطلاعات مقایسه‌ای انجام شده توسط این کارشناس زمین شناسی و برحسب سن لایه‌های زمین، تخمین زده می شود که لایه یافت شده حداقل سه میلیون سال سن دارد که می‌تواند جزو نادر بقایای یک جانور عظیم الجثه باستانی همانند ماموت یا یک فیل باشد.

وی اضافه کرد: پس از شناسایی، بلافاصله با ملاحظات حفاظتی بقایای این جانور باستانی سازماندهی و با هماهنگی مسئولان، فرماندار و مسئولان قضایی شهرستان بیله سوار از معدن به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان انتقال داده شد.

وی با تأکید بر اینکه با متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و جانورشناسی از دانشگاه‌های تهران جهت بررسی‌های کارشناسی و تخصصی مبنی بر صحت و تأئید این موضوع هماهنگی‌های لازم انجام شده است، افزود: بقایای عاج یافت شده در این اکتشاف، کاملا مشخص و حفظ شده است و ظواهر امر نشان می دهد که این جانور باستانی می‌تواند سنگ واره یک فیل (ماموت) باشد.

حاجی زاده با اشاره به اینکه تاکنون بقایای ماموت در دو نقطه از جهان شناسایی شده است، خاطر‌نشان کرد: درصورتی که ماموت بودن این جانور باستانی کشف شده، توسط متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و دیرین جانورشناسی تشخیص و تأئید شود، این سومین مورد خواهد بود.

وی اضافه کرد: اخبار بعدی پس از بررسی‌های تخصصی کارشناسان متخصصان در اسرع وقت اطلاع رسانی خواهد شد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP