تاریخ انتشار:۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۱۱:۲۴ ق٫ظ کد خبر:9634

هشدار دکتر احمد حمزه به مسئولین ارشد استان

به گزارش مکران به نقل ازسکوت :دکتر احمد حمزه نماینده پنج شهر جنوبی:  انتقال آب ازسرشاخه های هلیل اشتباهی فاحش است. سالهاست که مطالب روزنامه ها را می خوانیم« جنوب کرمان از توسعه عقب مانده و از محرومیت رنج می برد، غبار محرومیت و فقر ...
به گزارش مکران به نقل ازسکوت :دکتر احمد حمزه نماینده پنج شهر جنوبی:  انتقال آب ازسرشاخه های هلیل اشتباهی فاحش است. سالهاست که مطالب روزنامه ها را می خوانیم« جنوب کرمان از توسعه عقب مانده و از محرومیت رنج می برد، غبار محرومیت و فقر بر چهری مردم جنوب نشسته و با هیچ آبی شسته نمی شود، مسئولین محترم جنوب کرمان را دریابید و ….».تصاویر صفحه اول روزنامه ها و تیتر آنها دل هر انسانی را به درد می آورد اما این صداها را چه کسی باید بشنود، چه کسی باید برای این فقر و محرومیت چاره اندیشی کند.
آیا واقعا مسئولین ذیربط آنها را نمی بینند یا اینکه می بینند و خود را به خواب و ندیدن زده اند یا شاید هم نمی توانند کاری انجام دهند. تا کی قرار است که مردم جنوب فقیر بمانند، تا کی باید آبادانی جنوب را تنها آرزو کنیم و شاهد محرومیت و عقب ماندگی اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی در این دیار باشیم. تا چه زمانی باید بشنویم و نظاره کنیم که فرزندان باهوش این خطه سرسبز بدون صبحانه به مدرسه می روند و از گرسنگی در مدرسه از حال می روند. تا کی تصویر زنان و بچه های جنوبی را با تکه نانی در دست ،تکه حصیری در زیر پا و ایستاده در کنار کپری تنها زینت بخش روزنامه ها و سایت های خبری ببینیم.
و در یک کلام تا کی باید جنوب کرمان را سرزمین فریادهای خاموش خطابش کنند. نجات و توسعه مردم جنوب فکری بزرگ و تدبیری بلند می طلبد که باید منتخبین مردم ،مسئولین بلند پایه کشور را مجاب کنند تا به آن بیاندیشند و در این خصوص اقدام کنند. این مشکلی نیست که در قالب اردوی جهادی، ستاد راهبردی و یا پرداخت یارانه و سهام عدالت و … حل شود.باید همه دست در دست هم دهند و مسئولین منطقه نیز خیزشی داشته باشند و خود را به آب و آتش بزنند تا همنوعانشان از رنج و بدبختی نجات یابند.
دکتر احمد حمزه منتخب پنج شهرستان جنوبی در گفتگو با نشریه سکوت گفت: از آنجا که ۹۰ درصد مردم جنوب کرمان اقتصادشان وابسته به بخش کشاورزی است باید این بخش را بصورت ویژه دید و در قدم اول مدرن سازی کشاورزی و توسعه گلخانه های مدرن و هیدروپونیک در اولویت است.
منتخب مردم کهنوج، منوجان، رودبار، قلعه گنج و فاریاب گفت: باید منطقه آزاد جازموریان راه اندازی شود که بخش عمده ای از مشکلات کشاورزی که مربوط به صادرات و بازاریابی محصولات می باشد از این راه برطرف می شود.
وی افزود: پایانه های حمل و نقل باید ساماندهی و به نحوی عمل شود که هزینه های حمل و نقل محصولات کشاورزی کم شود تا از این راه کشاورزان متضرر نشوند.
دکتر حمزه گسترش طرح های آبزیان و دامپروری را از دیگر برنامه های خود خواند و گفت: پیگیری می کنیم تا معادن منطقه فعال شوند تا اشتغالزایی صورت گیرد و منطقه به سمت صنعتی شدن سوق یابد.
منتخب شهرستانهای جنوبی استان کرمان گفت: با توجه به عبور خط انتقال گاز از منطقه ، ضرورت دارد کارخانه ها و مجتمع های پتروشیمی بزرگ در منطقه برای ایجاد اشتغال و رفع محرومیت احداث شود.
وی ضرورت سرمایه گذاری در بخش گردشگری در جنوب کرمان را از دیگر برنامه های خود ذکر کرد و گفت: با توجه به پیشینه تاریخی و سابقه کهن منطقه و طبیعت زیبا و بکر و آب و هوای مناسب باید مجتمع های گردشگری و رفاهی را احداث نمود.
دکتر حمزه گفت: توسعه آموزش عالی در منطقه و ایجاد دانشگاههای دولتی از نیازهای اساسی منطقه است که می تواند نقش قابل توجهی در ارتقاء فرهنگ و اشتغال و نوآوری داشته باشد.
وی از تعامل و ارتباط مستمرش با منتخب جیرفت و عنبرآباد یاد کرد و در خصوص انتقال آب سرشاخه های هلیل به کرمان تصریح کرد: انتقال آب ازسرشاخه های هلیل اشتباه فاحش و جبران ناپذیری است که در دراز مدت اثرات غیر قابل جبرانی را به دنبال خواهد داشت و هزینه های سنگینی را به دولت تحمیل خواهد نمود.
منتخب مردم جنوب کرمان افزود: متاسفانه دولت برای تامین آب آشامیدنی مردم کرمان به جای اینکه بهترین راه را انتخاب نماید نزدیکترین راه را انتخاب نموده و در این طرح هیچگونه کار کارشناسی و زیست محیطی لحاظ نشده است.
وی برون رفت از مشکل کم آبی را استفاده بهینه از آب و انتقال آب از دریا به منطقه می داند و بر این عقیده است برای نجات جازموریان باید برداشت آب از سفره های زیرزمینی کاهش یابد و حق آبه جازموریان از سدهای بالا دست هلیل تامین شود.
دکتر حمزه گفت: انتقال آب از سرشاخه های هلیل برای مردم محترم کرمان طرح دائمی نیست و باید دولت به دنبال طرح های دائمی و انتقال آب از دریا برای تامین آب آشامیدنی مردم باشد و گر نه این طرح حیف و میل بیت المال است

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi