تاریخ انتشار:۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸در ۱۰:۵۸ ب٫ظ کد خبر:19128

در اختتامیه مراسم روز ملی خلیج فارس در بندرعباس؛تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر صیانت از نام، اقلیم و امنیت خلیج فارس

در اختتامیه مراسم روز ملی خلیج فارس در بندرعباس؛ تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر صیانت از نام، اقلیم و امنیت خلیج فارس دقایقی پیش مراسم اختتامیه بزرگداشت روز ملی خلیج فارس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد. به گزارش مکران، وزیر فرهنگ و ...

در اختتامیه مراسم روز ملی خلیج فارس در بندرعباس؛
تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر صیانت از نام، اقلیم و امنیت خلیج فارس
دقایقی پیش مراسم اختتامیه بزرگداشت روز ملی خلیج فارس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد.

به گزارش مکران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره بزرگداشت روز ملی خلیج فارس گفت: علاوه بر صیانت از نام خلیج فارس باید از زیست بوم و امنیت خلیج فارس هم صیانت کرد.
سید عباس صالحی افزود: خلیج فارس برای ما علاوه بر اینکه یک سرمایه خدادادی است، سرمایه بزرگ ارتباطی است که خود را به جهان و جهان را به ایران متصل داشته ایم.
وی گفت: خلیج فارس سرمایه بزرگ ایران زمین است که در طول تاریخ فرصتی برای تلاقی فرهنگها، ادیان و مذاهب بوده وچون یک ترکیب زیبا فضای همدلی و هم زیستی مسالمت آمیز را نشان داده است.
صالحی افزود: خلیج فارس نماد مقاومت ایرانیان است و هرگاه که در معرض بدخواهی قرار می‌گرفته از دوره‌های کهن تا دوره استعمار پرتغال و انگلیس و تا دوران دفاع مقدس از آن حراست کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خلیج فارس نماد مقاومت ملی و نماد وحدت ملی است.
صالحی افزود: ایرانیان از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب با نام خلیج فارس، چون نخ تسبیحی گرد هم می‌آمده اند.
وی گفت: خلیج فارس یک قطعه نیست بلکه جان وروح هویت ایران و ایرانی است.
وی افزود: بزرگداشت خلیج فارس نه یک روز که همه سال و ثانیه‌ها است خلیج فارس یک سرمایه است که باید از همه زاویه‌ها از آن صیانت کرد.
صیانت از نام خلیج فارس صیانت از یک تاریخ کهن است و باید بیش از گذشته بکوشیم از این نام هم در حوزه اسنادی و هم در حوزه پژوهش صیانت کنیم.
خلیج فارس زیست بومی کم مانند است که باید از ورود پساب صنعتی و غیر صنعتی به دریا، آلودگی نفتی حفاظت شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سال ۲۰۱۹ صد میلیارد دلار از بودجه کشور‌های منطقه خلیج فارس صرف خرید تجهیزات و تسلیهات نظامی شد و تنها در عربستان صعودی در این سال ۳۰ درصد بودجه عمومی صرف خرید سلاح شد.
صالحی افزود: به رغم تبلیغات رسانه‌ای دشمنان بودجه نظامی ایران اسلامی تنها ۳ درصد از بودجه است.
وی گفت: کسانی که در پی تحریف و جعل نام خلیج فارس هستند فقط در پی جعل یک نام نیستند آن‌ها در پی تحریف تاریخ و سلطه جویی هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اکنون بیش از ۲۰ پایگاه نظامی در منطقه وجود دارد باید پرسید دشمنان برای چه و به درخواست چه کسانی در منطقه خلیج فارس حضور دارند.
صالحی گفت: خلیج فارس امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند صالح و امینت است خطاب به کشور‌های همسایه گفت: مردمان ساکن در خلیج فارس قرن‌ها در کنار مسالمت آمیز زندگی کردند و حضور آمریکایی‌ها در منطقه خبر خوبی نیست.
وی افزود: ایرانیان در دوره‌های مختلف تاریخی از خلیج فارس حراست کردند.
استاندار هرمزگان گفت: فرهنگ و هنر در هرمزگان از غنای بالایی برخوردار است.
فریدون همتی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی- هنری خلیج فارس در فرهنگسرای شهید آوینی بندرعباس افزود: مردمی مقاوم در برابر شرایط سخت طبیعی واستعمارگران، که در طول تاریخ آن را ثابت کرده اند.
وی گفت: مردمی که در تاریکی های نیمه شب ، با رویارویی با امواج دریا به آبهای نیلگون همیشه خلیج فارس امنیت بخشیدند.
استاندار هرمزگان گفت: موقعیت استراتژیک و نقش اساسی خلیج فارس در حوزه اقتصاد و فرهنگ و زیبایی های جزایر آن موجب شده که همیشه مورد طمع استعمارگران باشد.
همتی افزود: حضور استعمارگران پرتغالی و انگلیسی گواه این امر است که با همت بلند مردم هرمزگان این عرصه را از وجود آنها پاک کرد .
وی گفت: نمونه جدید آن هشت سال دفاع مقدس است که شهدای گرانقدری را برای پاسداری از خلیج فارس تقدیم کرد.
استاندار هرمزگان گفت: امروز تامین امنیت خلیج فارس جز با اقتدار نیروهای مسلح و نیروی دریایی سپاه پاسداران تامین نمی شود.
همتی افزود: کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز از نعمت امنیتی که جمهوری اسلامی ایران در منطقه تامین کرده است می تواند بهره مند شوند و بجای روی آوردن و درخواست از بیگانگان ، در کنار جمهوری اسلامی ایران باشند.
وی گفت: دشمنان باید بدانند در دوران دفاع مقدس با وجود تمام کمکهای اطلاعاتی، پولی و بین المللی به صدام ، در برابر مردم ایران به زانو درآمدند.
استاندار هرمزگان گفت: دشمنان ما بدانند این مردم ، همان مردم دوران هشت سال دفاع مقدس اند و رهبری امروز نیز همان رهبر دوران دفاع مقدس است.
همتی افزود: نیروهای مسلح امروز از توفیقات فراوان و پشتوانه و توانمندی نظامی برخوردار است و مردم کشورهای حاشیه خلیج فارس اجازه ندهند که دولتهای حقیرشان دست یاری به سمت دشمنان دراز کنند و تحقیر نیز شوند.
وی گفت: مردمان کشورهای حاشیه خلیج فارس بدانند که جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ علاقمند به همکاری مسالمت آمیز با همه مردم منطقه است و پیام جمهوری اسلامی ، پیام صلح و دوستی است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: در جشنواره امسال نگاه ما از یک همایش علمی به سمت برپایی یک جشن مردمی بود.
رضا کمالی زرکانی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی- هنری خلیج فارس در فرهنگسرای شهید آوینی بندرعباس افزود: ماسعی کردیم نام خلیج فارس را به خارج از مرزهای کشور انتقال دهیم .
وی گفت: برپایی کارناوال موسیقی و نمایش در ساحل سورو ، چهار ایستگاه جشن مردمی در شهر بندرعباس و دعوت از رسانه های خارجی برای انتقال پیام نام خلیج فارس از دیگر برنامه های این جشنوار بود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی بر روی ناوشکن سهند، گلباران خلیج فارس، برگزاری چهار نشست علمی با موضوع تاریخی، فرهنگی و زیست محیطی خلیج فارس، تجلیل از هنرمندان و برگزاری یادواره شهدا از دیگر برنامه های جشنواره امسال است.
رضا کمالی زرکانی افزود: برگزاری جشنواره موسیقی با ۱۰۲ اثر از نه استان کشور ، جشنواره ملی عکس در دو بخش موبایل و دوربین با ارسال بیش از هزار عکس از بیش از ده استان ،جشنواره تئاتر مونولوگ با شرکت ۲۲ اثر و جشنواره هنرهای تجسمی در هشت شهر استان نیز از مهمترین برنامه های نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی- هنری خلیج فارس است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi