تاریخ انتشار:28 شهریور 1398در 8:23 ب.ظ کد خبر:20747

دستاورد همایش بزرگان طوایف در عنبر آباد،آشتی ۴طایفه و رهایی ۵نفر از قصاص رقم زد

به گزارش ایرنا:یکی از ثمرات همایش علما و سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان که امروز (پنجشنبه) با محوریت میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار در عنبرآباد برگزار شد، برقراری صلح و سازش چهار طایفه در جنوب این استان بود که به خصومت‌های چندین ...

به گزارش ایرنا:یکی از ثمرات همایش علما و سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان که امروز (پنجشنبه) با محوریت میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار در عنبرآباد برگزار شد، برقراری صلح و سازش چهار طایفه در جنوب این استان بود که به خصومت‌های چندین ساله طوایف خاتمه داد و موجبات رهایی ۵ نفر از قصاص نفس را فراهم کرد.

به گزارش ایرنا، در حاشیه برگزاری سومین همایش علما و سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان، زمینه ای فراهم شد تا چهار طایفه که از سال ۹۴ دچار اختلاف و درگیری بودند، آشتی کنند و به واسطه این صلح و سازش، ۵ نفر از قصاص رهایی یافتند.

پیشتر در گردهمایی علماء و سران طوایف جنوب و شرق کرمان که با حضور اعضای شورای تامین استان، ائمه جماعت، مقامات قضایی، فرماندهان نظامی و سران طوایف جنوب و شرق استان در محل دادگستری شهرستان جیرفت برگزار شده بود به‌ منظور بهره‌ گیری از ظرفیت‌ های مؤثر علما و سران طوایف در کنترل و کاهش جرائم خشن و آسیبهای اجتماعی ناشی از آن میثاق‌ نامه ‌ای بین دادگستری، استانداری، اداره کل اطلاعات و فرماندهی نیروی انتظامی و علماء و سران طوایف جنوب استان کرمان به امضاء رسید و امروز (پنجشنبه) سومین گردهمایی با محوریت این میثاق نامه در عنبر اباد برگزار شد.

میثاق‌نامه سران طوایف کرمان توسعه همه‌جانبه را به دنبال دارد

استاندار کرمان ضمن تقدیر از علما و سران طوایف جنوب شرق استان کرمان در راستای میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار، گفت: ارتقای امنیت به عنوان زیربنای توسعه همه جانبه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی از اهداف این میثاق نامه بوده است.

محمدجواد فدائی روز پنجشنبه در سومین گردهمایی علماء و سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان در راستای میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار افزود: تامین امنیت یکی از کارهای مهمی است که بر عهده حاکمیت قرار گرفته است و قوای قضائیه، اجرائیه و مقننه باید در تعامل با یکدیگر برای تامین آن اقدام کنند.

وی با اشاره به این مطلب که مردم باید در آرامش و آسایش زندگی کنند، تاکید کرد: امنیت زیربنای انجام سایر فعالیت ها در جامعه است و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زمانی محقق می شود که امنیت در جامعه وجود داشته باشد.

میثاق نامه عدالت و امنیت تجلی نقش پنهان سران طوایف در امنیت پایدار

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در این همایش با اشاره به اینکه میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار نقش پنهان سران طوایف در برقراری امنیت را متجلی کرده است، گفت: رجوع به جامعه مدنی و به کارگیری توانمندی های متنفذین، موضوع برنامه های قوه قضائیه به شمار می رود و برای کاهش جرم باید رمز موفقیت میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار کشف شده و روی آن تاکید شود.

محمدباقر الفت افزود: موفقیت سران طوایف در بین مردم ناشی از اعتمادی است که مردم به این افراد دارند و یک عمر رستگاری، تقوا، آخرت اندیشی، خداترسی، ایثار، گذشت و مردمداری سران طوایف سبب شده که معتمدان محلی، قبیله ای و طایفه ای مورد توجه مردم قرار گرفته و نفوذ کلام داشته باشند و بتوانند به اختلافات خاتمه دهند.

وی با اشاره به این مطلب که در استان کرمان، در جنوب این استان و در کشور مشکلات متعددی وجود دارد که با سرپنجه اقتدارسران طوایف، معتمدین و علما قابل حل است، ادامه داد: ایجاد امنیت که محصول تلاش های بسیار زیادی است، ابتدای حرکت های مهم آینده است.

سیر نزولی ارتکاب جرم در جنوب کرمان، ره‌آورد میثاق‌نامه عدالت

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت : میثاق‌نامه عدالت و امنیت پایدار فرصت مغتنمی برای کنترل خشم و پیشگیری از خشونت و نیز ترویج فرهنگ صلح و سازش، مدارا، ایثار و گذشت در جنوب و شرق این استان است که ثمرات ان طی چندسال اخیر بخوربی قابل مشاهده است.

یدالله موحد روز پنجشنبه در این همایش افزود: باور و اعتقاد جمعی مدیران قضایی، امنیتی، انتظامی و نخبگان علمی این بود که برای تغییرات مثبت در سیمای جنایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از خشونت و تبیین و تضمین عدالت و امنیت پایدار راهبردی کارآمدتر و موثرتر از نهادهای دینی و مردمی، متنفذین و سران طوایف وجود ندارد و این راهکارها؛ کم هزینه و اطمینان بخش است.

وی به پیشینه میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار اشاره و بیان کرد: اولین همایش ملی “پیشگیری از خشونت؛ چالش ها و راهکارها” در سال ۹۶ در کرمان با حضور معاون اول وقت قوه قضائیه و سایر مسئولان کشوری و نخبگان علمی برگزار شد و یکی از دستاوردهای آن که جنبه کاربردی و ارزشمند دارد، انعقاد میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار جنوب و شرق استان است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: سال‌های قبل از انعقاد میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار جنوب و شرق استان، این مناطق شاهد خشونت های انتقام جویانه و فضای حاکم بر این منطقه فضای نامناسبی بود که با برگزاری همایش ملی “پیشگیری از خشونت؛ چالش ها و راهکارها”، برای یافتن راهکارهای مناسب اقدام و متعاقب آن میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار امضا شد.

موحد ادامه داد: باور بر این است که بهره گیری از ظرفیت های عظیم مردمی تحت رهنمودهای رهبری یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است به ویژه در دو مولفه عدالت و امنیت این بهره مندی ارزشمندتر نیز می شود.

وی با اشاره به این مطلب که میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار در هفت محور تنظیم شده و به تائید سران، علما و متنفذان طوایف در جنوب و شرق استان کرمان رسیده است، تاکید کرد: این میثاق نامه فرصت مغتنمی است که اجرای آن در دستور کار قرار گرفته و به موجب آن اراده جمعی و تحقق همدلی و همراهی حاصل شده تا در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، گام های بلندی برای تحقق عدالت و امنیت برداشته شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: برگزاری همایش باشکوه علماء و سران طوایف در جنوب و شرق استان کرمان سند گویایی بر این ادعا است که دلسوزان و معتمدان مردم غیرتمند و نجیب جنوب و شرق استان که سال های متمادی هزینه های سنگینی از باب محرومیت متحمل شده اند، هم اکنون مشتاق و علاقه مندند با ایجاد یکپارچگی و انسجام و برچیدن اختلافات قومی و قبیله ای برای مقابله با تهدیدات امنیتی با مسئولان همراه و همدل شده و زمینه رشد و تعالی و فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه شان را فراهم کنند.

موحد افزود: علماء و سران طوایف در جنوب و شرق استان کرمان تلاش کردند هزاران اختلاف را با میانجیگری و پا درمیانی به سازش خاتمه دهند که در این رابطه بالغ بر ۴۰ نفر را با کدخدا منشی و مداخله گری ریش سفیدان از قصاص و مرگ نجات داده اند و این موارد بخشی از برکات میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار است.

وی اظهار داشت: در راستای میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار بالغ بر ۶۰ نفر که سالیان سال به دلیل رفتارهای مجرمانه و خشونت آمیز متواری بوده و زندگی هولناکی داشته اند با دریافت امان نامه و با همکاری سران طوایف به زندگی عادی و شرافتمندانه خود برگشته اند و صدها قبضه سلاح غیرمجاز نیز جمع آوری شده است تا از انتقام جویی های دهشتناک و قتل افراد بیگناه جلوگیری کنند و بسیاری از مرتکبین جرائم خشن که متواری بودند نیز به دستگاه عدالت سپرده شده اند.

رئیس شورای قضائی استان کرمان گفت: با تحقق میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار ضریب تغییرات قتل های عادی و مسلحانه مناطق جنوب و شرق استان در چهارماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد کاهش داشته که در این رابطه قتل های عادی و مسلحانه مناطق جنوب استان ۵۷ درصد کاهش و در شرق استان نیز ۱۷ درصد کاهش داشته است.

موحد افزود: سیر نزولی اقدامات ایذائی در شهرستان های رودبار جنوب، قلعه گنج و کاهش ۲۰ درصدی اقدامات ایذائی در سال ۹۸ در مقایسه با سال گذشته در شهرستان بم از دیگر دستاوردهای میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار بوده است.

وی تاکید کرد: نهال نوپای میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار در ابتدای راه است و ظرفیت آن را دارد که به درخت تنومندی تبدیل شده و همگان در سایه آن طعم عدالت و امنیت پایدار را بچشند.

برپایه این خبر، سومین گردهمایی علما و سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان در شهرستان عنبرآباد و با حضور مقامات کشوری و استانی برگزار شد.

این گزارش می افزاید: اولین همایش علما و سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان در جیرفت، دومین همایش در کهنوج و سومین همایش در شهرستان عنبرآباد برگزار شده است.

در ادامه این آئین از خانواده های شهدای عرصه امنیت در جنوب و شرق استان کرمان نیز تقدیر شد.

بازدیدها: ۳۹۸

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi