تاریخ انتشار:۰۸ مرداد ۱۳۹۳در ۰:۰۰ ق٫ظ کد خبر:568

ایران واردات برنج و چای هندی را کاهش داد

  ایران واردات برنج و چای هندی را کاهش داد این کاهش در واردات چای و برنج باسماتی ضربه ای برای صادرات این دو محصول از هند محسوب می شود. ایران واردات چای و برنج باسماتی از هند را همزمان با شروع سال مالی جاری به ...

 

این کاهش در واردات چای و برنج باسماتی ضربه ای برای صادرات این دو محصول از هند محسوب می شود.
ایران واردات چای و برنج باسماتی از هند را همزمان با شروع سال مالی جاری به میزان چشم گیری کاهش داده است.

به گزارش ایرنا، این کاهش در واردات چای و برنج باسماتی ضربه ای برای صادرات این دو محصول از هند محسوب می شود.

روزنامه انگلیسی زبان ˈاکونومیک تایمزˈ روز چهارشنبه دراین خصوص نوشت: ایران از سویی واردات چای را از هند بخاطر موجودی کافی این کالا در داخل کاهش داده و از سوی دیگر عوارض واردات برنج باسماتی را از ۲۳ ژوئیه امسال از ۲۲ درصد به ۴۰ درصد افزایش داده است.

این روزنامه افزود: هر دوی این اقدامات به عنوان ˈضربه شدیدیˈ برای صادرات هند محسوب می شوند.

ˈ سی.اس. بدی ˈ (CS Bedi)رییس شرکت چای روسل گفت: خریداران ایرانی بطور کلی در اواخر ژوئن و اوایل ژوئیه برای خرید چای می آمدند. آنان این روش را در طول دوسال گذشته دنبال کرده اند ولی امسال فقط سوالاتی را پرسیده اند اما تاکنون نیامده اند.

وی افزود: به طور احتمال دلیل این است که ایران دارای ذخایر کافی از چای باشد زیرا سال گذشته مقدار خوبی از چای مرغوب را خرید. آنان امسال احتمالا دیر خواهند آمد.

شرکت چای روسل یکی از تولید کنندگان عمده چای مرغوب در هند است.

هند در طول سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۳ در مجموع ۲۵ میلیون کیلوگرم چای مرغوب به ایران صادر کرد.

ˈای.ان. سینگˈ رییس انجمن چای هند در این رابطه گفت: ما همچنان انتظار داریم که ایران چای را ازهند از ماه اوت به آن طرف وارد کند.

کل صادرات چای هند در طول سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۳ به ۲۲۵ میلیون کیلوگرم بالغ شد.

روزنامه اکونومیک تایمز در ادامه می افزاید: برای صادرکنندگان برنج باسماتی نیز این بار تجارت با ایران خوب به نظر نمی رسد. ایران یک خریدار عمده برنج باسماتی می باشد و در طول سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۳ در مجموع یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن از این محصول را وارد کرد.

کل صادرات برنج باسماتی هند درطول سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۳ به سه میلیون و ۸۷۰ هزار تن بالغ شد.

این روزنامه می نویسد: با این حال افزایش عوارض واردات به ۴۰درصد ضربه بزرگی رابه صادرات هند به ایران وارد خواهد کرد.

یک مقام ارشد انجمن صادرکنندگان برنج هند گفت: به طور یقین به صادرات برنج باسماتی به ایران که بتدریج واردات این محصول را کاهش داده و سعی می کند که خودکفا شود، تاثیر خواهد گذاشت.

ایران علاوه بر افزایش عوارض واردات استاندارهای جدیدی را برای واردات برنج به خصوص از هند اعلام کرده است.

ˈویجی ستهیاˈ رییس پیشین انجمن صادرکنندگان برنج هند گفت: ایران سطح آرسنیک مورد قبول را در برنج باسماتی از ۱۲۰ بخش درمیلیارد به ۸۰ بخش در میلیارد تغییرداده است. صادرات برنج باسماتی به ایران ممکن است که به همین خاطر کاهش یابد.

وی افزود: خریداران ایرانی می خواهند که منبع تولید بطور مطلوب تایید شود و همچنین خواهان گواهی گوناگون برای تضمین سطح پائین آرسنیگ هستند.

ایرانیان همچنین پیشنهاد کرده اند که برنج وارداتی از هند در آزمایشگاه های آنان آزمایش شود. انجام این کار مدتی برای راه اندازی این نظام طول خواهد کشید.

وی افزود: ولی روشن نیست که صادرات به ایران چه زمانی شروع خواهد شد. انتظار می رود که این امر سرانجام صورت گیرد چون پاکستان، تنها کشور دیگر صادرکننده برنج باسماتی به ایران دارای ذخایرکم است و این کشور دارای یک نظام تجارت پایاپای با ایران نیز نیست.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi