تاریخ انتشار:۲۳ خرداد ۱۳۹۵در ۲:۱۲ ب٫ظ کد خبر:10435

بازدید فرماندار بم از پروژه ی گیاهپزشکی مبارزه با گیاه نیمه انگلی لورانتوس

بازدید فرمانداربم از پروژه گیاهپزشکی مبارزه با گیاه نیمه انگلی لورانتوس صبح امروز رضا اشک فرماندار شهرستان بم از پروژه کنترل گیاه نیمه انگلی لورانتوس در منطقه حفاظت شده سنگ مس بازدید کرد. فرماندار بم با توجه به اهمیت جنگلها و حیاط وحش خواهان افزایش ...

بازدید فرمانداربم از پروژه گیاهپزشکی مبارزه با گیاه نیمه انگلی لورانتوس

صبح امروز رضا اشک فرماندار شهرستان بم از پروژه کنترل گیاه نیمه انگلی لورانتوس در منطقه حفاظت شده سنگ مس بازدید کرد.

فرماندار بم با توجه به اهمیت جنگلها و حیاط وحش خواهان افزایش اعتبار جهت تداوم مبارزه با این گیاه نیمه انگلی در سال جاری شد.

همچنین مهدی نازلی معاون اداره منابع طبیعی شهرستان بم اظهار داشت: جنگلها یکی از زیباترین مظاهر طبیعت و از بزرگترین و گرانبهاترین سرمایه های طبیعی کشور محسوب شده که در بطن خود مجموعه ای از کنشها و واکنشها را پنهان نموده اند .

وی خاطر نشان کرد: جنگل مأمن هزاران هزارجانور خرد و کلان بوده که ارتباط بسیار محکمی با محیط زیست خود دارند و در حال تعادل باهم زنجیره های غذایی متعدد و در نهایت شبکه عظیم غذایی را بوجود می آورند .

نازلی افزود:جنگلها این ثروتهای خدادادی می توانند سالیان سال منشأ خدمات عظیمی برای این مملکت باشند مشروط به اینکه بخوبی حفظ و حراست شوند و از به هدر رفتن آنها جلوگیری گردد .

وی بابیان اینکه ولی متاسفانه به علت بروز خشکسالی های اخیر در مناطق کوهستانی و ناحیه رویشی ایران تورانی بم حدود ۲۰-۳۰ درصد از درختان بادام کوهی,ارژن ,کیکم و درختچه قمس این مناطق آلوده به گیاه نیمه انگلی لورانتوس می باشند.

وی عنوان داد:گیاه نیمه انگلی لورانتوس ( با نام محلی کشمشو ) با نام علمی Loranthu europeus ازخانواده لورانتاسه می باشد این گیاه دارای برگهای بلند چربی فاقد دمبرگ بوده که بصورت متقابل در قسمتهای انتهایی شاخه می رویند.

معاون منابع طبیعی بم افزود:تکثیر و گسترش لورانتوس از طریق بذر صورت می گیرد. بذرلورانتوس برای پرندگان بسیار خوش خوراک بوده و به علت چسبناک بودن به هنگام تغذیه پرندگان و از طریق پاک کردن منقار و نیز از طریق فضولات آنها به شاخه و تنه درختان منتقل می شود این بذور پس از استقرار روی درختان سبز شده و اندام مکنده خود را وارد بافت میزبان نموده و از آب و مواد معدنی آن استفاده می کند در نتیجه با جذب آب و مواد معدنی از گیاه میزبان، سبب ضعف فیزیولوژیکی، تغییر فرم تاج درختان، آسیب پذیر شدن درختان در مقابل عوامل زنده نظیر آفات و بیماری‌ها و غیر زنده نظیر شرایط نامناسب آب وهوایی، ریزگردها و… شده و در نهایت موجب مرگ درختان میزبان می‌شوند.

وی درادامه افزود در اوایل سال قبل اجرای طرح کنترل گیاه نیمه انگلی لورانتوس بصورت مکانیکی در سطح ۲هزارو ۸۰۰ هکتار ازاراضی جنگلی آلوده شهرستان بم با مشارکت بهره برداران انجام شد. این طرح بر روی درختان بادام کوهی,ارژن ,کیکم و درختچه قمس اجرا و بیش از ۵۳ هزار اصله درخت در برابر آفت نیمه انگلی لورانتوس ایمن شدند. و بهترین زمان مبارزه را اواسط فصل بهار تا اواسط تابستان اعلام کرد.

وی همچنین از کشاورزان و مرتع داران خواست در صورت مشاهده آفت لورانتوس با نام محلی “کشمشو”, خود آنها به کمک ابزاری همچون داس و اره اقدام به قطع آفت از ۳۰ سانتی متر پایین تر از محل رشد آفت از درخت کنند.
خبر و عکس: محمد جواد رستم آبادی

بازدیدها: ۳۷

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi