تاریخ انتشار:20 مرداد 1395در 11:29 ق.ظ کد خبر:11190

انتقال آب صفا رود به کرمان و ضربه آخر به پیکر بی جان هامون – جازموریان

    به گزارش مکران به نقل از تابناک :در پی درج خبری با عنوان " انتقال آب صفا رود به کرمان و ضربه آخر به پیکر بی جان هامون – جازموریان " شرکت آب منطقه ای استان کرمان جوابیه ای صادر کرد که وفق قانون عیناً ...

 

 

به گزارش مکران به نقل از تابناک :در پی درج خبری با عنوان ” انتقال آب صفا رود به کرمان و ضربه آخر به پیکر بی جان هامون – جازموریان ” شرکت آب منطقه ای استان کرمان جوابیه ای صادر کرد که وفق قانون عیناً درج می گردد؛جوابیه ای که حاوی ابهاماتی است و «تابناک» را بر آن داشته تا توضیحاتی به آن اضافه کند.

به گزارش «تابناک» در این جوابیه که به امضای محمد فغانی سرپرست روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان کرمان رسیده آمده است:

مدیر مسئول محترم سایت تابناک

با سلام و احترام احتراماً ، عطف به موارد مطروحه در گزارش درج شده آن سایت در تاریخ ۵/۵/۹۵ تحت عنوان ” انتقال آب صفا رود به کرمان و ضربه آخر به پیکر بی جان هامون جازموریان ” لطفاً جهت تنویر افکار عمومی مطالب زیر در پاسخ به مطالب منتشر شده فوق سریعاً در آن سایت درج شود . ” صرف نظر از ادعای غیر کارشناسی و کذب در مورد اثرات زیست محیطی اجرای پروژه بر حوضه ابریز هامون جاز موریان به اطلاع می رساند مطالعات انتقال آب از سد صفا رود ( شهیدان امیر تیموری ) به منظور تامین آب شرب شهر های رابر و کرمان به دو دهه قبل بر می گردد و قرار است با احداث این سد و خط انتقال مربوطه بر اساس مجوز تخصیص صادره از سوی وزارت نیرو تنها ۳۵ میلیون متر مکعب آب به شهرهای مذکور منتقل شود که با توجه به وسعت حوضه آبریز ، میزان بسیار ناچیزی است ضمن اینکه هیچ ارتباطی به حوضه هامون ندارد . در حالیکه متاسفانه در آن سایت رقم ۷۰۰ میلیون متر مکعب ذکر گردیده که کذب محض می باشد و اصلاً چنین پتانسیل آبی در این منطقه وجود ندارد و معلوم نیست بنا به کدام مستندات این عدد ذکر شده است ، ضمن اینکه تونل اشاره شده در گزارش که بخشی از سامانه انتقال را تشکیل می دهد کاربرد دوگانه دارد و علاوه بر انتقال آب از سد صفا رود ( شهیدان امیر تیموری ) به میزان یاد شده ، قادر خواهد بود در آینده نسبت به انتقال ۷۰۰ میلیون متر مکعب از آبهای آزاد دریای عمان به فلات مرکزی ایران ایفای نقش نماید که در اظهارات مسئولین محترم استان منجمله استاندار محترم نیز به همین مسئله اشاره شده است و این طرح در نوع خود از طرحهای کم نظیر کشور می باشد ، لذا این گونه مسائل کذب و غیر کارشناسی ضمن اینکه باعث تشویش افکار عمومی و تحریک احساسات خواهد شد ثمری غیر از بدبینی مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دلسردی مسئولین خدوم نخواهد داشت. جالب اینکه بعد از اظهار نظر درست و منطقی نماینده محترم مردم شهرستانهای بافت و رابر در دوره قبل مجلس شورای اسلامی ، آن سایت با لحن معنی داری انتظار خود را از ایشان در تایید مطالب کذب و نادرست خود ابراز نموده و برخورد منطقی ایشان را به ناحق مقابله با نظرات مردم دانسته است .

خواهشمند است به استناد مفاد ماده ۲۳ قانون مطبوعات نسبت به درج این پاسخ در اولین فرصت اقدام فرمائید . ضمناً لازم است از این به بعد قبل از درج هرگونه مطلب در رابطه با حوزه فعالیت این شرکت در مورد صحت و سقم مطالب و اخذ نظرات کارشناسی اقدام فرمائید تا از بروز اتفاق مشابه که وجهه آن سایت را نیز خدشه دار می نماید جلوگیری شود “

 

محمد فغانی سرپرست روابط عمومی

توضیحات «تابناک»:

۱-در مورد ادعای طرح شده مبنی بر خسارت های زیست محیطی این طرح انتقال آب نکته اینکه امروزه همگان شاهد تشدید بحران ریزگردها در جنوب شرق کشور هستند. اگر عامل بروز پدیده ریزگردها و طبیعتاً از بین رفتن پوشش گیاهی، کاهش حجم منابع آبی  منطقه نیست، پس چه عاملی می تواند در بروز و تشدید این پدیده موثر باشد؟

در جوابیه آب منطقه ای آمده که مطالعات این طرح در دو دهه قبل انجام شده است. با این حساب اگر این طرح در دو دهه پیش پیوست محیط زیستی نیز گرفته باشد که در جوابیه به آن اشاره نشده است، آیا این طرح با توجه به مشکلات فراوان زیست محیطی کنونی منطقه نیاز به به روز رسانی پیوست زیست محیط ندارد؟ ۲-در رابطه با موضوع آغاز این پروژه از دو دهه قبل که در نامه به آن اشاره شده است،در متن خبر «تابناک» اشاره شده است که عملیات احداث سد از سال ۱۳۸۶ آغاز شد. تصویر منبع این خبر در زیر آمده است.

 

بازدیدها: ۳۹

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi