تاریخ انتشار:۰۱ آبان ۱۳۹۵در ۹:۳۰ ب٫ظ کد خبر:12804

آغازاجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم در هرمزگان

مدیرکل بهزیستی استان هرمزگان از آغاز اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم در هرمزگان همزمان با سراسر کشور خبر داد و افزود : طرح پیشگیری از تنبلی چشم از ابتدای آبان ماه در پایگاه‌های دائمی و غیر دائمی سراسر استان اجرا خواهد شد. به گزارش مکران ...

مدیرکل بهزیستی استان هرمزگان از آغاز اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم در هرمزگان همزمان با سراسر کشور خبر داد و افزود : طرح پیشگیری از تنبلی چشم از ابتدای آبان ماه در پایگاه‌های دائمی و غیر دائمی سراسر استان اجرا خواهد شد.
به گزارش مکران از بندرعباس، مهین عسکری ادامه داد : طی اجرای این طرح در سال گذشته تعداد ۲۸۲۴ کودک دارای اختلالات بینایی شناسایی وسپس تحت درمان قرار گرفتند که از این تعداد ۲۲۶ کودک مبتلا به تنبلی چشم بودند .
وی با اشاره به آغازاجرای طرح از سال ۷۴ در استان تصریح کرد : آمبلیوپی یا تنبلی چشم یکی از علل شایع کم بینایی و نابینایی یک چشمی یا گاهی دوچشمی در کودکان است که در بسیاری موارد قابل پیشگیری است.
عسکری افزود : برای پیشگیری و تشخیص زودرس آمبلیوپی ، سنین طلایی وجود دارد که آن هم زیر ۵ سالگی است لذا به منظور کاهش شیوع و بروز آمبلیوپی هرساله برنامه پیشگیری از تنبلی چشم توسط معاونت امور پیشگیری بهزیستی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل آموزش و پرورش استان در ۳ سطح انجام می گیرد.
وی اظهار داشت : در سطح اول کودکان زیر ۵ سال توسط مربیان ، بهورزان و معلمین آموزش دیده در بهزیستی با کمک تابلو سنجش در پایگاههای دائم و غیر دائم سنجش بینایی تحت معاینه قرار گرفته و کودکان معاینه شده درصورت مشکوک بودن به سطح دوم (بینایی سنج) ارجاع شده و در صورت نیاز به بررسی بیشتر به سطح سوم (چشم پزشک) ارجاع می شوند.
مدیر کل بهزیستی استان هرمزگان با اشاره به هزینه بالا، طولانی بودن دوره درمان و تاثیر بسیار کم درمان در بهبود این اختلال بینایی پس از سنین۷ تا ۱۰ سالگی ، به خانواده ها توصیه کرد تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و از آنجا که بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است چشم همه کودکان حداقل سه بار قبل از دبستان در زمانهای مختلف (۳تا ۴ماهگی ، ۲تا سه سالگی ، ۵تا ۶ سالگی)باید معاینه شود .
عسکری با بیان اینکه این طرح در سال جاری در ۱۳۰۰ پایگاه ثابت و سیار شامل برخی خانه های بهداشت ، مراکز بهداشتی درمانی شهری ، مدارس و مهدهای کودک شهری و روستایی اجرا می شود گفت : پیش بینی می شود در سال جاری ۱۱۱هزار کودک ۳ تا ۶ ساله در استان تحت پوشش طرح پیشگیری از تنبلی چشم قرار گیرند .
مدیر کل بهزیستی هرمزگان تصریح کرد : در سال گذشته، از ۶۵ هزارو ۳۷۵ کودک تحت پوشش این برنامه، ۶ هزار و ۳۲۴ کودک مشکوک به مشکل بینایی و یا عدم همکاری بوده و ۴هزار و ۴۷۷ نفر به بینایی سنج مراجعه کرده اند و در سطح سوم نیز تعداد ۲هزارو۸۲۴کودک به اختلالات بینایی از جمله تنبلی چشم، عیوب انکساری، انحراف چشم و سایر بیماری ها مبتلا بودند که از این تعداد به ۲۲۶ کودک مبتلا به تنبلی چشم خدمات درمانی ارائه شد و۱۹۰ نفر کمک هزینه عینک دریافت کردند.
انتهای پیام/
آزادکویک

بازدیدها: ۲۱

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi