تاریخ انتشار:۰۳ آبان ۱۳۹۵در ۱۰:۳۷ ب٫ظ کد خبر:12934

لزوم شناسنامه‌دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور برای شناسایی کالاهای تقلبی و قاچاق

 دکترحمزه تاکیدکرد: لزوم شناسنامه‌دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور برای شناسایی کالاهای تقلبی و قاچاق   عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس بر لزوم شناسنامه‌دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور تاکید کرد وگفت: شناسایی کالاهای قاچاق سلامت محور مستلزم تشدید نظارت‌ها و شناسه‌دار کردن آنها است.     احمد حمزه در گفت ...

۲۰۱۶۰۶۱۰۲۶۱۵۰۸۱۷۰۱_orig دکترحمزه تاکیدکرد:

لزوم شناسنامه‌دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور برای شناسایی کالاهای تقلبی و قاچاق

 
عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس بر لزوم شناسنامه‌دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور تاکید کرد وگفت: شناسایی کالاهای قاچاق سلامت محور مستلزم تشدید نظارت‌ها و شناسه‌دار کردن آنها است.
 

 

احمد حمزه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حجم سالانه قاچاق کالا به کشور را بین ۲۰  تا ۲۵ میلیارد دلار دانست و گفت: حجم عمده‌ای از این قاچاق متعلق به دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی است در حالی که دارو و لوزام آرایشی و بهداشتی ارتباط مستقیمی با سلامت شهروندان دارد.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران رتبه بالایی در مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی دنیا دارد، تصریح کرد: افراد سودجو به دلیل بازار مصرف بالای این محصولات با هدف سودجویی محصولات قاچاق را از طریق مرزها به کشور وارد می‌کنند به گونه ای که قسمت عمده ای از لوازم آرایشی و بهداشتی موجود در کشور تقلبی و قاچاق است.

 وی بر لزوم همکاری موثر تمامی دستگاه‌ها برای جلوگیری از ورود دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق به کشور تاکید کرد و افزود: مدیریت این موضوع نیازمند تلاش و تعامل دو چندان تمامی دستگاه ها است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در بازار ناصرخسرو انواع محصولات قاچاق موجود است، تصریح کرد: اکثر داروها و کالاهای سلامت محور در این بازار قاچاق و تقلبی است و تمامی مسئولان و دستگاه ها هم از این موضوع اطلاع و اگاهی کافی دارند و تا زمانیکه نتوانیم معضل کالاهای تقلبی و قاچاق را در این بازار مدیریت کنیم به هیچ عنوان نخواهیم توانست در عرصه مبارزه با ورود قاچاق کالا به کشور موفق باشیم.

حمزه کاهش قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی و دارو را در گرو ارتقای فرهنگ عمومی، برخورد قانونی، شناسنامه دار کردن  و تشدید نظارت ها از سوی دستگاه های نظارتی دانست و گفت:  متاسفانه بارها دیده شده افراد با استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق پوست و زیبایی خود را از دست داده اند زیرا اکثر کالاهای قاچاق از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و عمدتا جزو برندهای نامعتبر هستند بنابراین به صورت جدی نیاز است افراد لوازم آرایشی و بهداشتی مورد نیاز خود را از طریق داروخانه ها و مراکز معتبر مورد تایید وزارت بهداشت تهیه کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم، یادآور شد: بسی جای تعجب دارد که ما به خوبی می توانیم از ورود هرگونه اشرار به کشور جلوگیری کنیم اما از عهده جلوگیری از ورود حجم بالایی از قاچاق به کشور برنمی آییم بنابراین نتیجه می‌گیریم که بی‌مسئولیتی دستگاه های ذی ربط و متولی در این باره به خوبی نمایان است، در حالی که اگر دستگاه های مربوطه به درستی به وظیفه خود عمل کنند معضل قاچاق در کشور به سهولت مدیریت خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم شناسنامه دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور برای شناسایی بهتر کالاهای قاچاق و تقلبی تاکید کرد و گفت: متاسفانه حجم عمده قاچاق در کشور به دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی تعلق دارد در حالی که به طور مستقیم با سلامت شهروندان سروکار دارند.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هر چند در همین راستا طرح شبنم برای نشان دادن اصالت یک کالا و شناسایی کالاهای قاچاق در کشور اجرایی شد تا بتوان کالاهای قاچاق را از کالاهای رسمی تفکیک کرد اما با وجود تمهیدات متعدد برای مبارزه با واردات غیرقانونی، این طرح جعل شد به طوری که شاهد جولان کالاهای تقلبی قاچاق در بازار با برچسب تقلبی شبنم بودیم بنابراین تا زمانی که امر نظارت به درستی از سوی مسئولان تحقق پیدا نکند کددار کردن کالاهای سلامت برای شناسایی کالاهای تقلبی سلامت محور راه به جایی نخواهد برد و موفقیتی در این باره حاصل نخواهد شد.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه در آموزش و اطلاع‌رسانی و نظارت در زمینه مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت ضعف زیادی وجود دارد، تصریح کرد: سازمان های متولی برای جلوگیری از آسیب های اقتصادی و بهداشتی کالاهای قاچاق سلامت محور به شهروندان باید در کنار شناسنامه دار کردن این کالاها توجه زیادی به امر نظارت داشته باشند زیرا برای مقابله با قاچاق کالاهای سلامت محور باید به تمامی اصول مبارزه با قاچاق در کنار هم توجه کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، بر لزوم همکاری موثر وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، گمرک و تمامی دستگاه هایی که در امر صادرات و واردات کالاهای سلامت محور دخالت دارند برای شناسنامه دار کردن کالاهای سلامت محور تاکید کرد./

بازدیدها: ۲۲

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi