تاریخ انتشار:۲۰ دی ۱۳۹۵در ۶:۴۲ ب٫ظ کد خبر:13692

واکسیناسیون فلج اطفال ۷ هزار کودک در منوجان

به گزارش مکران از منوجان، محمد بهمنی ظهر امروز در جلسه شورای سلامت این شهرستان با اشاره به وضعیت بیماری فلج اطفال در کشور بیان داشت: آخرین مورد مشاهده فلج اطفال در کشور ایران در سال ۷۹ در شهر چابهار مشاهده شد و خوشبختانه تاکنون موردی ...

به گزارش مکران از منوجان، محمد بهمنی ظهر امروز در جلسه شورای سلامت این شهرستان با اشاره به وضعیت بیماری فلج اطفال در کشور بیان داشت: آخرین مورد مشاهده فلج اطفال در کشور ایران در سال ۷۹ در شهر چابهار مشاهده شد و خوشبختانه تاکنون موردی در خصوص بیماری فلج اطفال مشاهده نشده است.

وی افزود: تنها کشوری که ویروس فلج اطفال در آن وجود دارد، پاکستان و افغانستان است که اخیرا ویروس تیپ دو فلج اطفال نیز در پاکستان مشاهده شده است.

بهمنی عنوان کرد: فلج اطفال، بیماری بسیار خطرناک و در صورت مبتلا، شخص سلامتی خود را به طور کامل از دست می‌دهد و دچار نقص عضو می‌شود.

وی با اشاره به نحوه مبتلا به این ویروس‌ گفت: ویروس فلج اطفال از راه دستگاه گوارش یعنی خوردن مواد آلوده وارد بدن می‌شود و بعد از تکثیر در گلوی بیمار به جریان خون وی وارد شده و با جایگزین شدن در نخاع  به سلول‌های آن حمله کرده و تعدادی از سلول‌ها آن را از بین می‌برد‌.

بهمنی تصریح کرد: بیماری فلج اطفال در ۹۵ درصد موارد، خود را فقط به صورت یک تب ساده نشان داده و بدون برجای گذاشتن هیچ عارضه‌ای خوب می‌شود.

وی ادامه داد: در یک درصد مبتلایان به این ویروس، بیماری ابتدا به صورت تب است که بعد از چند روز خوب می‌شود و سپس بیمار برای چند روز دیگر دچار درد و گرفتگی شدید عضلات بدن می‌شود و در نهایت عضلات اندام‌ها دچار فلج شل می‌شوند.

بهمنی اشاره‌ای به پیشگیری این ویروس در کشور و شهرستان منوجان کرد و گفت: با اینکه فصل بهار نزدیک است و بیشترین فراگیری این ویروس در فصل بهار است با اجرای طرح ملی واکسیناسیون فلج اطفال، می‌طلبد نهادهای شهرستان به شبکه بهداشت و درمان در اجرا و اتمام این امر مهم کمک و همکاری لازم را داشته باشند.

وی ابراز داشت: استان‌های کرمان، سیستان بلوچستان و هرمزگان که هم‌مرز با پاکستان و افغانستان و ورود اتباع خارجی هستند،بیماری فلج اطفال برای جنوب کشور بیش از شهرهای شمالی کشور اهمیت دارد.

بهمنی بیان داشت: در شهرستان منوجان ۷ هزار کودک زیر پنج سال وجود دارد که‌ باید تمام آنها علیه بیماری فلج اطفال واکسیناسیون شوند.

مسئول واحد بیماری مرکز بهداشت و درمان منوجان با اشاره به بیماری مالاریا گفت: مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی و یکی از مسایل مهم بهداشتی تعدادی  از کشورها به ویژه کشورهای گرمسیری دنیا است که‌ در آستانه حذف آن در کشور هستیم.

وی گفت: ۴۸۶ مورد بیماری مالاریا از سال۸۲ تا سال ۹۰ در منوجان وجود داشت که‌ در سال ۹۰ و ۹۱ این رقم به صفر رسید و همچنین در سال ۹۳ یک مورد و از ۹۳ تاکنون هیچ مورد ویروسی در این زمینه مشاهده نشده است.

بهمنی با اشاره به بیماری ایدز عنوان کرد: نخستین کشوری که‌ بیماری ایدز در آن مشاهده شد، آمریکا بوده که‌ اکنون کمترین میزان بیماری ایدز را دارد.

وی افزود: در گذشته بیشترین مورد ابتلا استفاده از سوزن‌های تزریقی توسط معتادان بود که‌ حال بیشترین مورد سرایت بیماری ایدز روابط جنسی است.

بهمنی خاطرنشان کرد: در شهرستان منوجان امکانات تشخیص بیماری ایدز وجود دارد

انتهای پیام///

بازدیدها: ۳۱

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi