تاریخ انتشار:۲۶ شهریور ۱۳۹۶در ۰:۲۶ ق٫ظ کد خبر:16123

ضرورت آمایش سرزمینی آسیب های اجتماعی در جنوب کرمان

ضرورت آمایش سرزمینی آسیب های اجتماعی در جنوب کرمان  نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت آمایش سرزمینی آسیب های اجتماعی در جنوب کرمان تاکید کرد و گفت: باید نسبت به شناسایی مناطق آسیب ‌زا و تلاش در جهت رفع این آسیب ...

ضرورت آمایش سرزمینی آسیب های اجتماعی در جنوب کرمان

 نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت آمایش سرزمینی آسیب های اجتماعی در جنوب کرمان تاکید کرد و گفت: باید نسبت به شناسایی مناطق آسیب ‌زا و تلاش در جهت رفع این آسیب ها برنامه ریزی درستی انجام گیرد.

به گزارش ایرنا، یحیی کمالی پور روز شنبه در همایش بررسی راهکارهای ارتقای فرهنگ عمومی جنوب کرمان در جیرفت اظهار کرد: گذشته مردم جنوب کرمان با آنچه که در الواح گلی که در آثار باستانی کشف شده است و بزودی هم نتایج آن کشف می شود ،همواره مورد تقدیر اصحاب فرهنگ قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: تا مادامی که فرهنگ تعالی پیدا نکند، دیگر حوزه ها نیز ناکارآمد باقی می مانند، چرا که فرهنگ بیشترین تاثیرگذاری بر تمامی حوزه ها داشته است.
وی خاطرنشان کرد: جنوب استان در کنار چالش های فرهنگی که دارد، ظرفیت های خوبی هم دارد که این چالش ها که امروزه از آن به عنوان تحدید بیان می شود باید تبدیل به فرصت شوند.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: دلایل ارتکاب جرم باید در این مناطق به خوبی کارشناسی شوند و مناطق آسیب زا شناسایی شوند تا در جهت رفع این آسییب ها برنامه ریزی درستی انجام دهیم.
وی ادامه داد: با انجام یک آمایش سرزمینی و میدانی درست در حوزه آسیب های اجتماعی، کانون های هدف هم مشخص می شوند، آن وقت است که با اولویت بندی صحیح و با استفاده از ظرفیت های منطقه می توانیم در جهت حل این معزل ها گام برداریم.
وی گفت: تمامی مشکلات در سایه همکاری و اتحاد بین اقوام ایجاد خواهد شد و باید سعی کنیم تا در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد.

** روحانیون با روش هایی نوین، فرهنگ عمومی جامعه را تقویت کنند
نماینده پنج شهر جنوبی استان در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این همایش عنوان کرد: فرهنگ مجمو عه ای از آداب و رسوم ، باورها و اعتقادات را با هدف تحقق حفظ دستاوردها در جهت همگرایی بیشتر و شکل دادن به شخصیت ها را شامل می شود.
احمد حمزه اظهار کرد: فرهنگ در جامعه دو کارکرد اساسی دارد که باعث تنطیم ارتباط بین افراد جامعه و شکل دهی به تکوین شخصیت افراد می شود.
وی ادامه داد: امروزه فرهنگ مقامی بسیار والا و مهمی را در جهان دارد و ملت هایی قوی هستند که دارای فرهنگی غنی باشند و امروزه بسیاری از جنگ ها در خدمت جنگ های فرهنگی قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه حفاطت از فرهنگ کمتر از حفاظت مرزهای کشور نیست، ادامه داد: اگر فرهنگ یک ملت قوی شود بسیاری از از مرزها و کیان آن هم تقویت می شود و حضور مسئولان امنیتی در ترکیب شورای فرهنگ عمومی به خاطر این اهمیت فرهنگی است.
نماینده کهنوج ، منوجان ، رودبار جنوب ، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شرایط فرهنگی کشور ما رو به پسرفت بوده است و با گذشت ۳۵ سال از انقلاب، به نظر می رسد که راه خوبی را در پیش نرفته ایم.
وی گفت: روحانیون در این موارد باید به خوبی چاره جویی کنند و تاثیرگذاری خود را بیشتر از گذشته کنند و با روش های نوین در صدد اصلاح فرهنگ عمومی برآیند.
حمزه افزود: نقاط قوت و ضعف فرهنگی مردم را به خوبی پالایش کنیم و نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را از بین ببریم.
وی گفت: باورهای دینی در جنوب استان، احترام به بزرگترها، دستگیری از افراد ضعیف خانواده، صله رحم ، بازدید از خویشاوندان، صداقت و مهمانپذیری از نقاط قوت فرهنگ مردم در جنوب استان است که باید تقویت شوند.
وی اضافه کرد: ضعف فرهنگ کار در جامعه ما نیاز به اصلاح دارد همچنین فرهنگ صرفه جویی و وقت شناسی و تحمل پذیری نیز از دیگر فرهنگ هایی است که باید در این کشور اصلاح شود.
وی افزود: مصرف انرژی کشور ما با کشور چین یک میلیارد نفری برابر می کند و نیاز است برای حل این مشکلات چاره جویی شود.
همایش بررسی راهکارهای ارتقای فرهنگ عمومی جنوب کرمان با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، نمایندگان شهرهای جنوب استان در مجلس شورای اسلامی ، فرمانداران و ائمه جمعه هفت شهر جنوبی استان در جیرفت برگزار شد.
شهرستان جیرفت با ۳۰۸ هزار نفر جمعیت از چهار بخش مرکزی، اسماعیلی، ساردوئیه و جبالبارز تشکیل شده و در فاصله ۲۳۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi