تاریخ انتشار:۰۴ آذر ۱۳۹۶در ۱۲:۱۵ ب٫ظ کد خبر:16612

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان؛هزینه بالایی می‌کنیم تا برای آیندگان هزینه‌تراشی نشود

به گزارش مکران غلامحسین شیری در همایش بزرگداشت روز شهرسازی با اشاره به بافت موجود شهر بندرعباس گفت: ۴۰ درصد بندرعباس بافت ناکارآمد و فرسوده است و مشکلاتی را برای این شهر ساحلی بوجود آورده است که تلاش داریم این بافت ناکارآمد را با اجرای ...

به گزارش مکران غلامحسین شیری در همایش بزرگداشت روز شهرسازی با اشاره به بافت موجود شهر بندرعباس گفت: ۴۰ درصد بندرعباس بافت ناکارآمد و فرسوده است و مشکلاتی را برای این شهر ساحلی بوجود آورده است که تلاش داریم این بافت ناکارآمد را با اجرای طرح بازآفرینی اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه چند محله در بندرعباس بافت کاملاً ناکارآمد دارند که نیاز به بازآفرینی دارند، بیان کرد: در اجرای طرح بازآفرینی علاوه بر راه و شهرسازی، دیگر ارگان‌ها نیز دخیل هستند که با یکسری اهداف مشخص و تعیین شده، تصمیم‌گیری می‌کنند تا یک شهر ایده آل برای زندگی فراهم شود.

به گفته شیری، بافت‌های فرسوده شهری در بندرعباس فاقد سند مالکیت بوده و طی سال‌های گذشته مشکلاتی را بوجود آورده که اگر اقدامی صورت نمی‌گرفت مشکلات بیشتری انباشته می‌شد.

وی ادامه داد: پیش‌تر دو هزار خانوار در محله چاهستانی‌های بندرعباس ساکن بودند و به مرور زمان، خانه‌های موجود بین فرزندان تقسیم و بعضاً بخشی از آن به غیر فروخته می‌شد که باعث شده زمین‌های موجود طی چند سال به قطعات زیاد و کوچک‌تر تقسیم شود که شرایط را برای بازآفرینی و کارآمد کردن بافت‌ها سخت کرد اما با اجرای طرح سنددار کردن زمین‌ها، جلوی این بی‌نظمی گرفته و مردم به سنددار کردن زمین‌هایشان تشویق کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان افزود: با سنددار شدن زمین محله‌های دارای بافت فرسوده شرایط برای بازآفرینی فراهم می‌شود.

به گفته وی، در مقطعی اجرای طرح سنددار شدن زمین‌های بافت فرسوده به دلیل هزینه‌های نقشه‌کشی برای مردم، روند سنددار شدن را کند کرد اما ما تصمیم گرفتیم با اجرای نقشه‌های هوایی و زمینی برای هر خانه و کسر هزینه از دوش مردم، انگیزه برای سنددار شدن زمین‌ها را بالا ببریم.

شیری افزود: در حال حاضر چهار هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی در محله چاهستانی‌ها وجود دارد که در نقشه‌کشی‌های راه و شهرسازی مشخص شده‌اند و تاکنون حدود ۴۰ درصد سند تک‌برگی دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: در مرحله اول معابر در نقشه‌ها مشخص و پس از عقب‌نشینی منازلی که در طرح قرار دارند، سند برای آن‌ها صادر می‌شود؛ با این کار بافت‌های ناکارآمد خود به خود اصلاح می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان در ادامه به اعتبار اجرای این طرح‌ها اشاره کرد و گفت: طرح بازآفرینی و سنددار کردن زمین‌های بافت‌های فرسوده هزینه‌هایی هم در بر دارد که ما با اجرای یک طرح هزینه‌های آن را تأمین کرده‌ایم. برای این کار همزمان طرح آماده‌سازی زمین‌های ۳۵۰ هکتاری اجرا کردیم که از محل فروش آن در اجرای طرح بازآفرینی هزینه می‌شود.

شیری با اشاره به زمین‌های ۳۵۰ هکتاری گفت: این زمین روبروی راه‌آهن در دست اجراست که در قطعات ویلایی به متقاضیان واگذار می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در اجرای هر طرحی باید از بهترین‌ها استفاده کرد و برای آن هم هزینه بالایی داد، گفت: ما معتقدیم اگر در اجرای اولیه کارها از مرغوب‌ترین وسایل و امکانات استفاده کرد، در آینده هزینه کمتری متحمل خواهیم شد و این به نفع آیندگان است. در این راستا از بهترین چراغ‌های معابر، بهترین سازه با عمر بالا و اجرای برق زمینی در اجرای طرح آماده‌سازی بهره گرفته‌ایم.

شیری همچنین با اشاره به یکی از مهم‌ترین طرح‌های در دست اجرای آماده‌سازی زمین ۳۵۰ هکتاری گفت: برای این طرح چهار شبکه آب‌رسانی در نظر گرفته شده است که بر اساس آن برای آب شرب، آب بهداشتی، فاضلاب و تصفیه فاضلاب خانگی به‌صورت جداگانه شبکه آب‌رسانی در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، راه و شهرسازی هزینه بالایی می‌کند تا برای آینده هزینه‌تراشی نشود و در این مسیر هر کس و هر شهرداری در هر جای هرمزگان حمایت می‌کنیم تا بهترین‌ها برای مردم هرمزگان فراهم آورند.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان در ادامه با بر حذر داشتن شهرداری‌ها از فروش زمین فضای سبز گفت: امیدواریم شهرداران نگاه اقتصادی به فضای سبز نداشته باشند و اجازه دهند تا فضای سبز برای استفاده عموم باقی بماند. اگر زمین فروشی کنیم به آیندگان بدهکار خواهیم شد.

هویت هر شهر نتیجه عملکرد شهرداران است

در این همایش همچنین رضا مدرس سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت: هویت هر شهر نتیجه عملکرد شهرداران است.

به گفته وی، شهرسازی هر شهری نماد آن منطقه است که باید به آن با دید مهندسی آمیخته با هنر معماری نگاه کرد.

وی ادامه داد، شهرهای هرمزگان نیازمند بازنگری و بازآفرینی هستند که امیدواریم با هم‌اندیشی و برگزاری سمینارهای تخصصی این مهم محقق شود.

هرمزگان نیازمند بازآفرینی جدی است

در ادامه این همایش ابراهیم رستم گورانی مدیر معماری و شهرسازی هرمزگان با اشاره به سیاست برگزاری این همایش گفت: به دلیل اهمیت بازآفرینی شهری رویکرد برگزاری همایش امسال بازآفرینی شهری است که استان هرمزگان نیز در این زمینه نیازمند توجه بیش از پیش است.

وی گفت: ۴۰ درصد شهرهای هرمزگان در نوار ساحلی واقع شده‌اند که تلاش کردیم رویکردهای بازآفرینی امسال شهرهای ساحلی باشد.

گورانی از دیگر اهداف این همایش را نهادینه کردن فرهنگ بازآفرینی عنوان کرد و گفت: با این کار مردم هم با بازآفرینی و اهمیت آن آشنا می‌شوند.

محمدرضا قنبرپور

بازدیدها: ۲۸

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi