تاریخ انتشار:۰۶ آبان ۱۳۹۷در ۱:۵۳ ب٫ظ کد خبر:18085

مدیرکل نهاد کتابخانه های استان هرمزگان:شهرداری بابت نیم درصد بودجه فرهنگی به نهاد کتابخانه ها بدهکار است

به گزارش مکران-شیخ ذاکری در جمع اعضای شورای شهر و اصحاب رسانه در خصوص نقش و جایگاه شوراهای اسلامی شهر اظهار داشت: شورا مهمترین نماد مشارکت سیاسی مردم است، مشارکت در هرجایی که باشد دست آوردهایی دارد که یکی از شاخص ترین آن ها مشارکت ...

به گزارش مکران-شیخ ذاکری در جمع اعضای شورای شهر و اصحاب رسانه در خصوص نقش و جایگاه شوراهای اسلامی شهر اظهار داشت: شورا مهمترین نماد مشارکت سیاسی مردم است، مشارکت در هرجایی که باشد دست آوردهایی دارد که یکی از شاخص ترین آن ها مشارکت مردم در تعیین سرنوشت و آینده خودشان می باشد.

وی گفت: مشارکت مردم در کارها حس مالکیت را در وجودشان برانگیخته می کند و این امر باعث می شود با دلسوزی بیشتری به مباحث فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ورود کنند.

شیخ ذاکری تصریح کرد:در مقابل مشارکت مردم آسیب هایی نیز وجود دارد که مهمترین آن کاهش مشارکت است و هرجا مردم دلسرد شوند باید فاتحه همه چیز را خواند چون بدون همراهی مردم و راضی نگه داشتن آن ها هیچ چیز درست نخواهد شد؛ لذا باید توجه داشت حمایت مردمی و داشتن پایگاه اجتماعی مهمترین اصل یک سیاست گذاری صحیح می باشد.

معمولا در نظام مشارکتی هرکسی که توسط مردم پذیرفته شود مورد تایید است اما بعضا می بینیم که برخی در جایگاه انتقاد قرار می گیرند و انتخاب مردم را زیر سوال می برند؛ باید توجه داشت مردم بهتر از هر کسی می دانند که چه کسی اصلح است و بر اساس آن بهترین ها را انتخاب می کنند.

ذاکری تصریح کرد: در جامعه اگر هر کسی کار خودش را انجام دهد، باید توجه داشت هرکاری از هرکسی بر نمی آید به همین دلیل است که در کشور تقسیم کار شده است تا در کار های یکدیگر دخالت نکنند.

بطور مثال در مباحث فرهنگی این آفت موازی کاری وجود دارد و هر کسی ساز خودش را کوک کرده و فعالیتی که خودش صلاح می داند انجام می دهد که منجر به منزوی شدن نهادهای تخصصی فرهنگی می شود.

وی با مزاح گفت: نخود نخود هر که رود خانه ی خود.

مدیرکل نهاد کتابخانه های استان هرمزگان اضافه کرد:در خصوص بحث کتاب و کتابخوانی باید گفت؛ مطالعه مبدا رشد علمی است.

وی اظهار داشت: سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است و به دنبال آن هم استان هرمزگان نیز وضعیت بدترین جایگاه را از میانگین کشوری دارد؛ در کل استان حدود ۶۳ کتابخانه داریم که با این نرخ رشد جمعیت در کشور جایگاه ۲۷ را داریم که اصلا قابل قبول نیست. در مقابل رتبه ۱۵ مصرف اینترنت را داریم.

بیش از ۱۰ سال است که از کلید خوردن احداث کتابخانه مرکزی شهر می گذرد و بیش از چهار سال است که در تکمیل پروژه وقفه ایجاد شده است، پیش از احداث بلوار ساحلی مقرر شد کتابخانه شهدا به شهرداری واگذار گردد و در مقابل شهرداری نیر متعهد شد که یک کتابخانه جدید احداث کند اما به تعهدات خود عمل نکرد؛ حرف ما این است کتابخانه جدید نمی خواهیم همان قبلی را پس بدهید.

ذاکری عنوان کرد: در تفاهم نامه ای که بین شهرداری با نهاد کتابخانه ها در سالهای دور منعقد شد شامل بندهایی بود که شهرداری به هیچکدام عمل نکرد به جز بند اول آن که تصاحب کتابخانه شهدا بود.

در بند دوم آن تفاهم نامه به صراحت بیان شد که شهرداری موظف است در مقابل واگذاری کتابخانه شهدا یک کتابخانه با متراژ مشخص ۸۰۰ متر مربع تحویل نهاد بدهد و در بند دیگر تفاهم نامه نیز مطرح شد که شهرداری تا زمان تکمیل کتابخانه مورد نظر یک مکان را اجاره کند با کاربری کتابخانه ای و همچنین در یک بند دیگر آمده است که مازاد بر کتابخانه مذکور باید یک کتابخانه دوم نیز بسازد که متاسفانه هیچ کدام عملی نشد.

وی افزود تنها در مدت ۱۲ ماه سال ۹۶ شهرداری بابت نیم درصد سهم شهرداری برای بودجه های فرهنگی حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به نهاد کتابخانه ها بدهی دارد جدای از اجاره بهایی که باید پرداخت می کرد برای آن ۸۰۰ متر کتابخانه ای که ساخته هم نشد.

تنها شهر رویدر است که شهرداری آن به موقع سهم خود را پرداخت کرده است که از آن ها قدردانی می کنیم.

ذاکری در پاسخ به معاون عمرانی شهرداری در رابطه با تخصیص بخش هایی از فرهنگسراهای محلات برای کاربری کتابخانه ای گفت: ما تنها یک جای مشخص و با متراژی مشخص می خواهیم در قبال آن تفاهم نامه و فرهنگسراها جزو تعهدات فرهنگی هستند و نباید با قرارداد منعقد شده بین شهرداری و نهاد تداخل ایجاد کنند اضافه بر این که اگر امکان دارد بخش کتابخانه ای را به ما بدهید تا تجهیز کنیم.

به صراحت بگویم نمی خواهیم کتابخانه شهدا را پاره پاره به ما تحویل دهید یا این کتابخانه را به ما تحویل دهید و یا به همان میزان کتابخانه بسازید و به نهاد واگذار کنید از این صریح تر نمی توانم توضیح بدهم.

رستمی معاون مالی شهرداری بندرعباس نیز با بیان اینکه پیش از واریز وجه نیم درصد باید به شهرداری درخواست داده می شد گفت: ما در یک ماه گذشته حدود ۵۰ میلیون تومان به نهاد کتابخانه ها داده ایم.

محمدرضا قنبرپور

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi