تاریخ انتشار:۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸در ۰:۱۰ ق٫ظ کد خبر:19115

معلمان در کشورهای مختلف چقدر دستمزد می‌گیرند؟

معلمان در کشورهای مختلف چقدر دستمزد می‌گیرند؟ آموزش نیروی کار یکی از عواملی است که به سرعت رشد و توسعه اقتصادی کشورها کمک قابل توجهی می‌کند. با این حال، اهمیت شغل‌ معلم در بسیاری از کشورها به عنوان آموزش‌دهندگان نیروی کار نادیده گرفته می‌شود و دستمزد ...

معلمان در کشورهای مختلف چقدر دستمزد می‌گیرند؟
آموزش نیروی کار یکی از عواملی است که به سرعت رشد و توسعه اقتصادی کشورها کمک قابل توجهی می‌کند. با این حال، اهمیت شغل‌ معلم در بسیاری از کشورها به عنوان آموزش‌دهندگان نیروی کار نادیده گرفته می‌شود و دستمزد آنها در مقایسه با سایر مشاغل به نسبت پایین است.
معلمان در کشورهای مختلف چقدر دستمزد می‌گیرند؟
اختلاف در سطوح آموزشی به عنوان یکی از مهم‌ترین‌ تفاوت‌ها میان کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه محسوب می‌شود. اگرچه عوامل دیگری نظیر جغرافیا و منابع موجود هم در این زمینه بی‌تاثیر نیستند، اما آموزش نیروی کار یکی از عواملی است که به سرعت رشد و توسعه اقتصادی کشورها کمک قابل توجهی می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجود این در بسیاری از کشورها اهمیت شغل‌ معلم‌ها به عنوان آموزش‌دهندگان نیروی کار نادیده گرفته می‌شود و دستمزد آنها در مقایسه با سایر مشاغل به نسبت پایین است.

در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) لوکزامبورگ که یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است، یک معلم بدون تجربه می‌تواند بالاترین دستمزد را در مقایسه با معلمان دیگر کشورهای عضو این سازمان دریافت کند.

بر اساس گزارش‌ها، حقوق سالانه معلم‌ها در این کشور در زمان شروع کار ۷۳۷۰۰ یورو، معادل ۷۹۹۲۰ دلار است. همچنین با گذشت زمان و کسب تجربه، معلم‌ها سالانه به طور میانگین ۱۲۸۲۰۰ یورو، معادل ۱۳۸۹۲۰ دلار دستمزد دارند.

دستمزد معلم‌ها در ایران نیز همواره یکی از مسائل بحث‌برانگیز بوده است. کارشناسان مهم‌ترین مشکلات معلم‌ها را مسائل مالی و تامین نشدن هزینه‌های معیشتی آنها می‌دانند. از این رو وضع اجتماعی حرفه معلمی با کاهش نسبی قدرت خرید در ارتباط مستقیم است.

به گفته منصور مجاوری، مشاور وزیر آموزش و پرورش، حقوق معلمان در سال ۱۳۹۷ به طور میانگین دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. بنابراین معلمان ایرانی سالانه دستمزدی در حدود ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارند که با احتساب دلار ۱۳ هزار تومانی می‌توان گفت دستمزد دلاری آنها حدود ۲۴۰۰ دلار است.

جدول زیر دستمزد سالانه معلم‌های دبیرستان را در برخی از کشورهای جهان نشان می‌دهد:

رتبه کشور درآمد سالانه (دلار آمریکا) درآمد سالانه (پول ملی)
۱ ایالات متحده آمریکا ۴۸۵۷۷ دلار ۴۸۵۷۷ دلار
۲ استرالیا ۴۷۴۶۲ دلار ۶۶۶۵۹ دلار استرالیا
۳ آلمان ۴۶۴۳۶ دلار ۴۰۰۹۱ یورو
۴ سنگاپور ۴۵۹۹۶ دلار ۶۳۳۰۹ دلار سنگاپور
۵ کانادا ۴۳۳۱۰ دلار ۵۶۵۶۷ دلار کانادا
۶ چین ۳۶۴۴۶ دلار ۲۵۰۳۸۱ یوان
۷ کویت ۳۵۶۶۶ دلار ۱۰۸۰۰ دینار
۸ قطر ۳۴۸۵۲ دلار ۱۲۶۸۹۷ ریال
۹ امارات متحده عربی ۳۲۳۳۴ دلار ۱۱۸۷۷۱ درهم
۱۰ عربستان سعودی ۲۰۹۴۷ دلار ۷۸۵۸۰ ریال
۱۱ بحرین ۱۱۷۷۹ دلار ۴۴۴۰ دینار
۱۲ فیلیپین ۴۱۲۳ دلار ۲۲۳۰۲۹ پزو
۱۳ هند ۴۰۸۹ دلار ۲۹۸۸۵۹ روپیه
۱۴ ایران ۲۴۰۰ دلار ۳۱۲۰۰۰۰۰ تومان
*منبع: payscale.com

بازدیدها: ۷۷۴

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi