تاریخ انتشار:04 مرداد 1398در 12:47 ب.ظ کد خبر:20346

پیش بینی افزایش تولید پیاز طرح استمرار در جنوب کرمان

پیش بینی افزایش تولید پیاز طرح استمرار در جنوب کرمان 🔰مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان از کشاورزان تقاضا کرد: برای برنامه‌ریزی کشت پیاز طرح استمرار ، ضمن مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی و ثبت اطلاعات در سامانه بهره برداری ، سهمیه کاشت را مدنظر قرار ...

پیش بینی افزایش تولید پیاز طرح استمرار در جنوب کرمان

🔰مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان از کشاورزان تقاضا کرد: برای برنامه‌ریزی کشت پیاز طرح استمرار ، ضمن مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی و ثبت اطلاعات در سامانه بهره برداری ، سهمیه کاشت را مدنظر قرار داده و از کشت بی‌رویه جداً خودداری نمایند..

🔸به گزارش مکران: دکتر فرامرز رستگاری مدیر زراعت سازمان بیان داشت: تجربه سالیان توسعه کشت پیاز نشان داده مدیریت بازار و ثبات قیمت‌ها در فصل زمستان غالبا تابع میزان تولید پاییزه، ذخیره‌سازی انباری، سطح زیر کشت و میزان تولید طرح استمرار جنوب کرمان و سایر استان های گرم جنوبی می باشد.
🔹وی اضافه کرد: برابر گزارشات و بررسی آمار و اطلاعات به دلیل نزولات جوی، آب گیری سد ها و بهبود وضعیت منابع آبی، میزان کشت در سایر استان ها رشد چشمگیری داشته و به تبع آن میزان تولید پاییزه و ذخیره‌سازی نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت.
🔸دکتر رستگاری گفت:از طرفی به دلیل تغییرات نرخ ارز و بازار سال قبل روند خزانه گیری و تقاضای کشاورزان برای توسعه کشت در جنوب کرمان و استان هرمزگان افزایش یافته و با ادامه روند مذکور، افزایش سطح و تولید طرح استمرار نسبت به سال قبل قابل پیش بینی می باشد.
🔹وی با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده در تامین بذر ارقام تقاضا محور و تنوع در ارقام قابل دسترس و روند کشت ، افزود: برابر برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی سهمیه کاشت طرح استمرار ۳ هزار هکتار می باشد و بر اساس مستندات از بهمن ماه ۹۷ تا پایان خرداد ماه ۹۸ بیش از ۱۰ تن بذر از شبکه و فروشگاه های رسمی توزیع گردیده است.
🔸وی به کشاورزان توصیه کرد: در استفاده از ارقام با توجه به حساسیت برخی از ارقام به شوک سرمایی در فصل خزان گیری در مناطق سردسیر و امکان افزایش گلدهی در فصل تولید ، از ارقام مناسب و شناخته شده استفاده کنند و حتی المقدور سعی گردد برای تولید نشا در مناطق کوهپایه و معتدل اقدام گردد.
🔹دکتر رستگاری از کشاورزان جنوب کرمان تقاضا کرد: برای برنامه‌ریزی کشت ، ضمن مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی و ثبت اطلاعات در سامانه بهره برداری ، سهمیه کاشت را مدنظر قرار داده و از کشت بی‌رویه جداً خودداری نمایند..
🔸وی افزود: پیازکاران با توجه به دوره رسیدگی ارقام با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی و همفکری کشاورزان پیشرو ، زمان و مکان مناسب خزانه گیری و تاریخ کاشت مناسب را مد نظر قرار داده و از کاشت خارج از تقویم زراعی خودداری گردد تا در فصل برداشت با عرضه بیش از کشش بازار و نوسانات قیمت مواجه نگردند.
🔹وی ضمن تاکید بر تامین و خرید بذر از فروشگاه ها و نمایندگی های مجاز و معتبر افزود: کشاورزان در هنگام خرید بذر ضمن دریافت فاکتور فروش نسبت به نگهداری قوطی یا پاکت و مقداری از بذر تا پایان فصل تولید اقدام نمایند.
🔸وی با اشاره به فعالیت شبکه‌های دلالی و غیررسمی و افزایش میزان جعل و تقلب در تامین بذر از کشورهای مختلف و حتی توزیع بذور فله برخی از ارقام، به کشاورزان توصیه کرد: با حصول اطمینان از اصالت بذر و بسته‌بندی از خرید بذر فله و بدون استاندارد جداً خودداری نمایند.
🔹مدیر زراعت سازمان در پایان به کشاورزان جنوب کرمان توصیه کرد :در برنامه ریزی کشت و تولید به منظور کاهش ریسک و تضمین بازگشت سرمایه گذاری، الگوی چند کشتی را مدنظر قرار دهند.

بازدیدها: ۲۴۴

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi