تاریخ انتشار:04 مرداد 1398در 12:53 ب.ظ کد خبر:20352

استاندار هرمزگان:شهرک گلخانه ای ۱۶۰۰ هکتاری در منطقه جگین ایجاد می شود

استاندار هرمزگان: شهرک گلخانه ای ۱۶۰۰ هکتاری در منطقه جگین ایجاد می شود استاندار هرمزگان گفت: شهرک گلخانه ای ۱۶۰۰ هکتاری در منطقه جگین ایجاد می شود. فریدون همتی بعدازظهر پنجشنبه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هرمزگان به تجمیع ۱۳ کارگروه ذیل شورای برنامه ...

استاندار هرمزگان:
شهرک گلخانه ای ۱۶۰۰ هکتاری در منطقه جگین ایجاد می شود
استاندار هرمزگان گفت: شهرک گلخانه ای ۱۶۰۰ هکتاری در منطقه جگین ایجاد می شود.

فریدون همتی بعدازظهر پنجشنبه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هرمزگان به تجمیع ۱۳ کارگروه ذیل شورای برنامه ریزی در قالب چهار کارگروه با مصوبه هیئت دولت اشاره کرد و بیان داشت: تجمیع این کارگروه‌ها با هدف چابک سازی و تسریع در در روند بررسی طرح‌ها و تصویب آنها انجام شده است.

وی ادامه داد: گروه‌های کاری تخصصی باید در زیرمجموعه کارگروه‌های چهارگانه شورای برنامه‌ریزی تشکیل و مصوبات کارگروه نیز به عنوان پیشنهاد در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مطرح و تعیین تکلیف و تصویب شود.

استاندار هرمزگان افزود: به منظور تسریع در رسیدگی به مسائل و طرح‌ها و برنامه‌های استان جلسات کارگروه‌های چهارگانه و همچنین شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هرمزگان به صورت هفتگی برگزار می‌شود و مدیران دستگاه‌ها باید شخصاً در این جلسات حضور پیدا کنند.

همتی تصریح کرد: دبیران کارگروه‌های چهارگانه باید گروه‌های کاری زیرمجموعه خود را فعال نموده و دستور کار مناسب را در جلسات کارگروه ارائه کنند.

وی خاطرنشان کرد: شورای برنامه‌ریزی و توسعه محور همه امورات استان محسوب می‌شود و مدیران باید در آن حضور فعال، جدی و پویا داشته باشند.

استاندار هرمزگان تاکید کرد: شورای برنامه‌ریزی محور توسعه استان در همه ابعاد است و می‌تواند پاسخگوی همه مسائل استان باشد و بر این اساس نیاز است که از سوی دستگاه‌های اجرایی به این شورا توجه ویژه صورت گیرد.

همتی تصریح کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی ساعات اداری روزهای سه شنبه هر هفته را به ملاقات عمومی با مردم و بررسی مسائل آنان اختصاص دهند و همچنین میز خدمت در دستگاه‌های اجرایی باید تقویت و پاسخگوی همه مسائل ارباب رجوع باشد.

وی همچنین بر لزوم توسعه دولت الکترونیک در راستای تسریع در پاسخگویی و استفاده بهینه از زمان تاکید کرد.

استاندار هرمزگان اظهار داشت: فرمانداران نیز باید جلسات متناظر کارگروه‌ها و شورای برنامه‌ریزی را در شهرستان‌ها برگزار کنند.

استاندار هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی سند توسعه شهرستان بشاگرد در این نشست اشاره کرد و افزود: برای توسعه شهرستان بشاگرد به ویژه در حوزه ساخت راه در این شهرستان باید کار جهادی صورت گیرد و همه امکانات و ماشین آلات در حوزه راهسازی به کار گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: برنامه توسعه شهرستان بشاگرد طی دو سال اجرایی می‌شود و همه اعتبارات مورد نیاز برای توسعه این شهرستان به صورت کامل تخصیص پیدا می‌کند.

همتی کشت گلخانه‌ای را یک ظرفیت بسیار خوب برای تولید محصولات کشاورزی و ثروت آفرینی در شهرستان بشاگرد دانست و عنوان کرد: ایجاد شهرک گلخانه‌ای ۱۶۰۰ هکتاری در منطقه جگین با استفاده از آب سد جگین در دستور کار است و این طرح با به کارگیری نیروهای بومی و آموزش این افراد اجرایی می‌شود.

وی گفت: ایجاد این شهرک گلخانه‌ای تولید محصولات کشاورزی اشتغال گسترده‌ای در این منطقه ایجاد می‌کند و ظرفیت خوبی نیز برای صادرات محصولات تولیدی در این شهرک گلخانه‌ای از طریق بندر جاسک وجود دارد.

وی تاکید کرد: با تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان در نشست امروز، ۱۰ میلیون متر مکعب آب از سد جگین برای کشت گلخانه‌ای در شهرستان بشاگرد اختصاص پیدا می‌کند.

استاندار هرمزگان معادن را یکی دیگر از ظرفیت‌های شهرستان بشاگرد برشمرد و اظهار داشت: باید سریعاً برنامه‌ای در راستای اکتشاف پهنه‌های معدنی و استخراج مواد معدنی در شهرستان بشاگرد اجرایی و اشتغال خوبی از این طریق ایجاد شود.

همتی گفت: یکی از رویکردهای جدی در شهرستان بشاگرد باید توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در راستای کارآفرینی و ایجاد اشتغال و همچنین توسعه قالیبافی و تولید فرش دستباف باشد.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: سیر و خرما دو محصول کشاورزی شاخص در شهرستان بشاگرد محسوب می‌شوند که باید برای فرآوری و بسته‌بندی مناسب این محصولات در این شهرستان اقدام شود تا ارزش افزوده آنها افزایش پیدا کند.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود به گزارش مرکز آمار ایران در خصوص نرخ بیکاری در فصل بهار سال جاری اشاره کرد و گفت: گزارش مرکز آمار در حالی افزایش نرخ بیکاری در هرمزگان را در فصل بهار سال جاری نشان می‌دهد که تعداد بیمه شدگان اجباری تأمین اجتماعی در هرمزگان در دو ماهه نخست سال جاری ۷ هزار نفر افزایش یافته است که این به معنای اشتغال این افراد است و همچنین در این مدت با مشکلی در خصوص تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران آنها مواجه نبوده ایم.

همتی بیان داشت: همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در استان هرمزگان از میانگین کشوری بالاتر است و این به معنای امید به یافتن شغل در هرمزگان و پیدا کردن شغل توسط افراد جویای کار در این استان است.

وی در ادامه به برنامه ریزی در راستای بهره برداری از پنج پهنه بزرگ پرورش میگو در هرمزگان اشاره کرد و بیان داشت: با توجه به اینکه پرورش میگو به یکی از محورهای توسعه استان هرمزگان تبدیل شده است از این پس دیگر اراضی پرورش میگو به صورت انفرادی، پراکنده و مطالعه نشده واگذار نمی‌شوند.

همتی خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که تا دو سال آینده حداقل ۱۰۰ هزار تن تولید میگوی پرورشی در هرمزگان داشته باشیم و بر این اساس اراضی پرورش میگو در اختیار شرکت شهرک‌های کشاورزی قرار گرفته اند تا با استفاده از مشارکت بخش خصوصی زیرساخت‌های مناسب در آنها را آماده کند.

وی اضافه کرد: این پنج پهنه پرورش میگو دارای ۱۴ هزار هکتار استخر جهت تولید میگو هستند که برای رسیدن به مرحله تولید در آن به دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز است و باید از مشارکت بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بخش استفاده کنیم.

استاندار هرمزگان ادامه داد: پس از آماده سازی زیرساخت‌ها در این اراضی اولویت ما واگذاری آنها به افراد بومی است و ساکنان این مناطق می‌توانند با تشکیل تعاونی در عرصه پرورش میگو سرمایه‌گذاری و مشارکت کنند.

همتی یادآور شد: این ۱۴ هزار هکتار اراضی پرورش میگو حداقل ۷۰ هزار تن تولید میگو خواهند داشت که به تدریج و هر ۶ ماه یکبار با آماده سازی زیرساخت‌ها زیر بار تولید می‌روند و اشتغال گسترده‌ای نیز به ویژه برای نیروهای بومی از جمله در روستاهای ساحلی خواهند داشت.

کد خبر ۴۶۷۶۲۹۲

بازدیدها: ۹۹

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi