تاریخ انتشار:۰۶ اسفند ۱۳۹۹در ۸:۳۰ ب٫ظ کد خبر:22139

کپرهای روستایی قلعه گنج در اتش بی مهری می سوزند/نبود لوازم و تجهیزات اتشنشانی در روستاهای قلعه گنج

قابل توجه مدیریت ستاد بحران استانداری کرمان و اداره کل امور روستایی: کپرهای روستایی قلعه گنج در اتش بی مهری می سوزند/نبود لوازم و تجهیزات اتشنشانی در روستاهای قلعه گنج ظهر دوشنبه چهارم اسفندماه یک منزل کپری به علت نشتی گاز سیلندر خانگی و بی احتیاطی در ...

قابل توجه مدیریت ستاد بحران استانداری کرمان و اداره کل امور روستایی:

کپرهای روستایی قلعه گنج در اتش بی مهری می سوزند/نبود لوازم و تجهیزات اتشنشانی در روستاهای قلعه گنج

ظهر دوشنبه چهارم اسفندماه یک منزل کپری به علت نشتی گاز سیلندر خانگی و بی احتیاطی در روستای شهرک صاحب الزمان عج ریگ متین دچار اتش سوزی می شود اما در این روستا هیچگونه وسیله و ابزار ابتدائی مقابله با حریق و خاموش کردن اتش وجود ندارد و مردم و اهالی با سطل اب و بیل خاک از پس شعله های سرخ و شعله ور اتش که در اسمان زبانه می کشند بر نمی ایند و تلاش انان بی فایده است و تمامی وسائل زندگی این خانوار در اتش دود می شود و به هوا می رود.

مردم بیش از یکصد روستای دارای سکنه در بخش مرکزی قلعه گنج همچنان در انتظار برخورداری از تجهیزات و پایگاه های آتش نشانی برای مقابله با حوادث و کاهش تلفات آتش سوزی و تحقق اصل توسعه ی روستای هستند.

به گزارش خبرنگار نشریه صبح مکران در قلعه گنج و به نقل از کارشناسان ایمنی از اساسی ترین نیازهای زندگی بشر بوده و اقدام برای کاهش خسارت ناشی از حوادث آتش سوزی احتمالی، از تدابیر و تلاش های دوراندیشانه انسان در این زمینه است.

برخورداری از لوازم و تجهیزات لازم آتش نشانی از مهمترین عوامل اولیه در کاهش میزان خسارت های احتمالی ناشی از آتش سوزی در روستاهای پراکنده ی قلعه گنج است و نبود آن موجب گسترش حریق و بروز خسارت های مالی و جانی برای روستائیان می شود.

شایان ذکر است جمعیت زیاد خانوارهای ساکن روستاهای دهستان سرخ قلعه و حوزه ی چهل منی و شهرک صاحب الزمان عج ریگ متین به علت نداشتن تجهیزات و لوازم آتش نشانی در مواقع بروز آتش سوزی، فرصت مهار زودتر آتش را از دست می دهند و در حادثه ی اخیر اتش سوزی در روستای شهرک صاحب الزمان ریگ متین به گفته ی اسلام میرانی دهیار این روستا بر اثر اتش سوزی و نداشتن خودرو اتش نشانی و وسائل اولیه برای مهار اتش یک واحد کپری با تمامی تجهیزات و وسائل خانگی از جمله کولر گازی و یخچال و تمامی مدارک شناسایی و شناسنامه ها و یکدستگاه وانت پیکان که در مجاورت منزل قرار داشت طعمه ی حریق شد و در اتش سوخت.

وسعت شهرستان قلعه گنج و پراکندگی روستاهای ان بسیار زیاد هست و نزدیکترین روستای آن به مرکز شهر پنج کیلومتر و دورترین روستای آن بیش از ۶۵ کیلومتر فاصله دارد که اعزام نیرو و ماشین آلات آتش نشانی از مرکز شهرستان و شهرداری به هر کدام از این روستاها، زمان بر بوده و در عوض شعله های آتش عجول و حریص هستند.

اما با توجه به محرومیت جامعه روستایی قلعه گنج از تشکیلات مدیریت بحران استانداری کرمان یا گروه های داوطلب امداد و نجات و بروز آتش سوزی ها در این مناطق، نیاز به احداث پایگاه های آتش نشانی یا تجهیز روستاها به تجهیزات سبک آتش نشانی و خودرو اتشنشانی کاملا احساس می شود که ضروری است این مهم توسط ستاد مدیریت بحران استانداری کرمان یا اداره کل امور روستایی استانداری کرمان پیگیری و تامین شود.

خبرنگار: ادیب حیدری قلعه گنج

بازدیدها: ۲۱۰

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi