تاریخ انتشار:19 اسفند 1393در 7:35 ب.ظ کد خبر:4246

همکاری ایران و آلمان برای کاوش باستانی در جیرفت

همکاری ایران و آلمان برای کاوش باستانی در جیرفت جیرفت - ایرنا - مسوول پایگاه باستان شناسی جیرفت گفت: تفاهم نامه همکاری بین پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه توبینگن آلمان برای بررسی و کاوش های باستان شناسی در جیرفت و حوزه ...

همکاری ایران و آلمان برای کاوش باستانی در جیرفت

جیرفت – ایرنا – مسوول پایگاه باستان شناسی جیرفت گفت: تفاهم نامه همکاری بین پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه توبینگن آلمان برای بررسی و کاوش های باستان شناسی در جیرفت و حوزه هلیل رود منعقد شده است.

به گزارش ایرنا نادر علیدادی سلیمانی شامگاه دوشنبه در دیدار با فرماندار جیرفت افزود: بر این اساس همکاری مشترک با این دانشگاه به مدت پنج سال صورت می گیرد که مرحله نخست آن بررسی و شناسایی باستان شناسی آثار حوزه هلیل رود، تهیه نقشه و تجزیه و تحلیل داده های حاصل از بررسی است.

وی گفت: هدف از این همکاری بررسی حوزه فرهنگی هلیل رود و آگاهی از روابط فرهنگی بین حوزه هلیل رود با تمدن میان رودان (بین النهرین یا عراق امروزی) در دوره های مختلف پیش از تاریخ و دوره تاریخی بویژه عصر مفرغ می باشد.

وی تصریح کرد: استقرار کارگاه از روستای حاجی آباد جیرفت آغاز می شود و از سمت منطقه بلوک به شهرستان فاریاب و گلاشکرد تا منطقه زیارت علی ادامه دارد.

مسوول پایگاه باستان شناسی جیرفت گفت: در فصل های آینده بنا داریم دشت جیرفت را موازی با هلیل رود به سمت دشت رودبار، قلعه گنج، کهنوج تا منوجان به سمت دشت جغین و در ادامه به سمت کناره های خلیج فارس مطالعه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اعضای خارجی این تیم هشت نفر و همین تعداد هم اعضای ایرانی هستند که من به عنوان سرپرست تیم ایرانی و پیتر فلزلر سرپرست آلمانی تیم است.

علیدادی سلیمانی گفت: بررسی میدانی حوزه مورد نظر شامل شناسایی محوطه تپه های باستان شناسی، سایت های فلز کاری در مناطق کوهستانی، مستند سازی آثار یاد شده و تهیه نقشه توپوگرافی و عکس های هوایی است.

محوطه های باستان شناسی جیرفت و تمدن حوزه هلیل رود یکی از تمدن های مطرح در دنیاست که نگاه جهانیان را به خود دوخته است.

ایرنا روز گذشته (دوشنبه) گزارشی از وضعیت تپه های باستانی در جیرفت و کم توجهی به آنها منتشر کرد.

بازدیدها: ۲۸

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi