تاریخ انتشار:۲۷ تیر ۱۳۹۴در ۷:۰۹ ب٫ظ کد خبر:6446

اتحاد و همدلی مسلمانان شیعه و سنی سیریکی در آداب و رسوم عید سعید فطر

مردم مسلمان شهرستان سیریک اعم از شیعه و سنی بعد از پایان نماز بصورت دسته جمعی ، کوچکترها همراه با بزرگان و ریش سفیدان به سراغ چهره های سر شناس منطقه خود برای تبریک عید حرکت می کنند. به گزارش مکران ، مردم شیعه و سنی شهرستان ...

مردم مسلمان شهرستان سیریک اعم از شیعه و سنی بعد از پایان نماز بصورت دسته جمعی ، کوچکترها همراه با بزرگان و ریش سفیدان به سراغ چهره های سر شناس منطقه خود برای تبریک عید حرکت می کنند.

به گزارش مکران ، مردم شیعه و سنی شهرستان سیریک بعد از اذان و اقامه نماز صبح در روز عید سعید فطر قبل از شرکت در نماز عید ابتدا با در دست داشتن گل ، گلاب و شیرینی با حضور در بهشت زهراء و گلزار شهدا با قرائت فاتحه به درگذشتگان و طلب مغفرت و آمرزش گناهان در این مراسم شرکت سپس در اقامه نماز جماعت شرکت می کنند و بعد از اتمام نماز با تشکیل حلقه ای دایره ای فرا رسیدن عید خجسته و با برکت فطر را به یکدیگر تبریک و تهنیت می گویند. مردم مسلمان و روزه دار شهرستان سیریک اعم از شیعه و سنی بعد از پایان نماز بصورت دسته جمعی کوچکترها همراه با بزرگان و ریش سفیدان و معتمدین و ملاها به منزل بزرگان و افراد سرشناس به رسم ادب و احترام و به ترتیب به دیگر منازل افراد و خانواده های داخل روستا ها و شهرها عیادت و دید و بازدید و صله رحم را که سنتی ارزشمند و مورد تاکید پیامبر رحمت و مغفرت الهی حضرت محمد مصطفی (ص) است به خوبی تا سه روز بعد از عید فطر انجام می دهند. یکی دیگر از سنت ها و آئین مردم شیعه و سنی شهرستان سیریک در روز عید سعید فطر قربانی کردن ( گوسفند و بز و گاو) و توزیع میان همسایه ها و افراد فقیر و بی بضاعت می باشد. از دیگر سنت های حسنه و ارزشمند مردم سیریک علاوه بر جمع آوری زکات فطریه به خانوادهای ایتام و مستمند جمع آوری کمک های نقدی به افراد و یا خانواده هایی که بیمار صعب الاعلاج دارند در این روز خجسته و مبارک است. مردم شیعه و سنی سیریکی با اعتقاد و ایمان راسخ و قلبی به دین و آیین خود که بر مسئله ارتباط با خویشاوندان و انجام صله رحم به بهانه‌ها و مناسبت‌های مختلف بویژه در عید فطر ، تاکید وافری دارند به طوری که اهتمام به آن را موجب نزول رحمت الهی در بُعد معنوی و نیز طول عمر در بُعد مادی می دانند عید سعید فطر و تعطیلات آن پس از یک ماه روزه‌داری مجاهدانه در گرم‌ترین فصل سال برای مردم شهرستان سیریک که شیعیان و اهل تسنن برادرانه و خواهرانه در کنار یکدیگر در صلح و صمیمیت و وحدت و اتحاد کامل زندگی می کنند، فرصت بسیار مناسبی است تا دست کم برای چند روزی به احیای این سنت و توصیه مؤکد دینی و اسلامی خود روی بیاورند. امام صادق (ع) در حدیثی می‌فرمایند: «صله رحم حساب روز قیامت را آسان مى‌کند و سبب فراموش شدن مرگ مى‌شود و انسان را از مُردن بد حفظ مى‌کند».

1 2 3 4 5

بازدیدها: ۳۵

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi