تاریخ انتشار:۲۴ شهریور ۱۳۹۴در ۹:۴۰ ق٫ظ کد خبر:7218

تالاب های کشور در وضعیت بحرانی و معرض خطر نابودی

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران طی مصاحبه ایی گفت:در کشور بیش از هزار تالاب وجود دارد که قریب به ۸۴ تالاب از این تالاب ها ی با اهمیت بین المللی هستند و از بین این ۸۴ تالاب ، ۲۴ تالاب را در ...


مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران طی مصاحبه ایی گفت:در کشور بیش از هزار تالاب وجود دارد که قریب به ۸۴ تالاب از این تالاب ها ی با اهمیت بین المللی هستند و از بین این ۸۴ تالاب ، ۲۴ تالاب را در کشور به ثبت کنوانسیون رامسر رسانده ایم که یکی از بالاترین و بهترین آمارها در کل منطقه خاورمیانه به حساب می آید.
وی ادامه داد که: در سال ۱۳۵۴ ، ۱۸ تالاب بطور همزمان به ثبت رامسر رسید و آذربایجان غربی و گیلان هرکدام با ۵ تالاب ثبت شده ،بیشترین تالاب های کشور را به خود اختصاص داده اند و ۱۶۹ کشور عضو کنوانسیون رامسر هستند که ۲۲۱۲ تالاب به ثبت رسانده اند و از این تعدا ۲۴ تالاب متعلق به ایران است.
مهندس سلیمانی با عنوان کردن اینکه یکی از مشکلات اساسی که تالاب ها ی کشور با آن روبرو هستند مو ضوع توسعه ناپایدار است که در حوزه آبریز تالاب ها اتفاق افتاده ، گفت: این موضوع باعث شده که شریان های حیاطی که به سمت تالاب ها درگذشته در جریان بود قطع شود و شاهد این باشیم که ۷۵ درصد از تالابهای کشور ، در شرایط بحرانی و معرض خطر قرار گیرد و کارکردشان را از دست بدهند و مسیر نابودی را طی کنند.
مهندس محسن سلیمانی روزبهانی افزود: : در سال ۱۳۵۴ ، ۱۸ تالاب بطور همزمان به ثبت رامسر رسید و آذربایجان غربی و گیلان هرکدام با ۵ تالاب ثبت شده ،بیشترین تالاب های کشور را به خود اختصاص داده اند و ۱۶۹ کشور عضو کنوانسیون رامسر هستند که ۲۲۱۲ تالاب به ثبت رسانده اند و از این تعدا ۲۴ تالاب متعلق به ایران است.
سلیمانی با عنوان کردن اینکه یکی از مشکلات اساسی که تالاب ها ی کشور با آن روبرو هستند مو ضوع توسعه ناپایدار است که در حوزه آبریز تالاب ها اتفاق افتاده ، گفت: این موضوع باعث شده که شریان های حیاطی که به سمت تالاب ها درگذشته در جریان بود قطع شود و شاهد این باشیم که ۷۵ درصد از تالابهای کشور ، در شرایط بحرانی و معرض خطر قرار گیرد و کارکردشان را از دست بدهند و مسیر نابودی را طی کنند.

بازدیدها: ۲۴

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi