تاریخ انتشار:۱۶ آبان ۱۳۹۴در ۸:۲۴ ق٫ظ کد خبر:7877

سوگواره نوحه های محلی نشسته

به گزارش پایگاه خبری مکران :پنجمین سوگواره نوحه های محلی نشسته در حسینیه سیدالشهدا روستای شهوار قدیم برگزار شد. شهریار عبدالهی دبیر اجرایی سوگواره نوحه های محلی نشسته گفت: آیین ها و سنت های هر منطقه باید حفظ و به نسل های آینده انتقال یابد و ...

۲۰۱۵-۱۱-۰۶ ۱۴٫۲۵٫۵۵
به گزارش پایگاه خبری مکران :پنجمین سوگواره نوحه های محلی نشسته در حسینیه سیدالشهدا روستای شهوار قدیم برگزار شد.
شهریار عبدالهی دبیر اجرایی سوگواره نوحه های محلی نشسته گفت: آیین ها و سنت های هر منطقه باید حفظ و به نسل های آینده انتقال یابد و نباید اجازه داد بدعت ها در عزاداری گسترش یابد.
وی افزود: عزاداران و مسئولین باید به وظیفه خود در مقابل حفظ آیین های ارزشی در این منطقه عمل کنند.
عبدالهی ادامه داد که: شهرستان میناب یکی از غنی ترین مناطق کشور از حیث آیین های کهن و ارزشی است و میناب اولین پایگاه نوحه های محلی نشسته در استان هرمزگان می باشد که این نوحه ها در میناب بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد.
دبیر اجرای سوگواره ، عزاداری به وسیله نوحه های محلی نشسته (پامنبری) را بهترین شیوه عرض ارادت به ساحت سیدالشهدا (ع) دانست و افزود: سبک هایی نظیر فراقی ، حسینی ، حسینی کهنه ، سرکوهی ، شیونی ، قلندری و ظهیری ،از سبک های قدیمی و مرسوم در میناب برای خواندن نوحه های محلی نشسته است که متاسفانه در آستانه فراموشی است.
شهریار عبدالهی هدف از برگزاری این سوگواره را حفظ و احیاء عزاداری به شیوه سنتی عنوان کرد و گفت: سبک نوحه های محلی نشسته منحصر به میناب و روستاهای این شهرستان است ، مسیحا ، منصف ، وارث ، لازم ، ذاکر ، ملا محمد معروف ، قنبر و حسینعلی قضایی از شاعران و مرثیه سرایان شهر میناب هستند که بیشترین نوحه های نشسته در میناب متعلق به مرحوم ملاحسین مسیحا و مرحوم حسینعلی قضایی است .
پنجمین سوگواره نوحه های محلی نشسته با حضور ۲۲ گروه از شهر میناب ، بخش مرکزی و سندرک در حسینیه سیدالشهدا روستای شهوار قدیم به مدت دو روز برگزار شد.

بازدیدها: ۱۸۷

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi