تاریخ انتشار:۰۶ خرداد ۱۳۹۸در ۲:۰۶ ب٫ظ کد خبر:19325

بندر چابهار پل ارتباط افغانستان با جهان است

به گزارش مکران :استاندار سیستان و بلوچستان در نشست با سرکنسول افغانستان گفت:پل ارتباطی افغانستان با جهان بندر چابهار است و در واقع بندر چابهار، آسان‌ترین راه برای صادرات و واردات کشور افغانستان محسوب می‌شود که در حال حاضر از تحریم‌ها نیز معاف شده ...

به گزارش مکران :استاندار سیستان و بلوچستان در نشست با سرکنسول افغانستان گفت:پل ارتباطی افغانستان با جهان بندر چابهار است و در واقع بندر چابهار، آسان‌ترین راه برای صادرات و واردات کشور افغانستان محسوب می‌شود که در حال حاضر از تحریم‌ها نیز معاف شده است.
پل ارتباطی افغانستان با جهان بندر چابهار است /صادرات و واردات و نیازمندی‌های افغانستان از مرز‌های رسمی ایران انجام می‌شود در نشست صمیمانه موهبتی استاندار سیستان وبلوچستان با عبدالرحبم نیکپور سرکنسول افغانستان موانع و مشکلات موجود در مسیر توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بین دو کشور و راهکار‌های افزایش روابط چند جانبه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و تبادلات مرزی بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در این نشست گفت: کشور همسایه افغانستان با ایران نقطه اشتراکات قومی، دینی، مذهبی و زبانی فراوانی دارد و به همین جهت اهمیت ویژه‌ای برای ما دارد.
احمدعلی موهبتی با اشاره به اینکه به جز اشتراکات اجتماعی، منافع اقتصادی دو کشور نیز بسیار حائز اهمیت است، گفت: پل ارتباطی افغانستان با جهان بندر چابهار است و در واقع بندر چابهار، آسان‌ترین راه برای صادرات و واردات کشور افغانستان محسوب می‌شود که در حال حاضر از تحریم‌ها نیز معاف شده است.
وی افزود: صادرات محصولات تولیدی و واردات و نیازمندی‌های کشور افغانستان از محل مبادی و مرز‌های رسمی ایران انجام می‌شود.
استاندار در ادامه به مزیت‌های مرزی مشترک دو کشور اشاره کرد و افزود: گسترش روابط دو کشور نیاز به الزامات و پشتیبانی‌هایی دارد که زیرساخت‌هایی از جمله؛ ریل، بندر و گلوگاه‌های مرزی از مهمترین آن‌ها است.
وی پل دوم میلک را از مهمترین این گلوگاه‌ها برشمرد و ضمن تاکید بر همکاری دو کشور بمنظور احداث و بهره برداری هرچه زودتر از آن گفت: متاسفانه در حال حاضر خودرو‌های ترانزیتی در مرز میلک معطل می‌شوند و این معطلی در اقتصاد دو کشور وقفه ایجاد می‌کند.
استاندار تصریح کرد: برای پیشبرد اهداف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید نگاه مثبت طرفین حفظ شود.
وی با اشاره به اینکه مبادلات اقتصادی اثرگذار برای دو طرف مفید است، گفت: رابطه برد – برد بین چهار ستون؛ مردم و دولت ایران و مردم و دولت افغانستان باید برقرار شود.

موهبتی گفت: روابط فرهنگی مقدم بر روابط اقتصادی و روابط اقتصادی مقدم بر روابط سیاسی است فلذا ارتباط حسنه بین دو ملت و دو دولت باید در حوزه فرهنگی و اقتصادی برقرار شود.

وی خطاب به سرکنسول افغانستان گفت: سرکنسول بایستی به عنوان پل ارتباطی دو کشور؛ در راستای تعمیق پیوند موجود فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی بیش از گذشته نقش آفرینی کند.

استاندار در پایان ابراز امیدواری کرد: با تحکیم روابط اقتصادی و فرهنگی؛ ارتباط بین دو ملت و دولت ایران و افغانستان هر روز بهتر از قبل و مشکلات موجود مرتفع شود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi