تاریخ انتشار:۰۵ مهر ۱۳۹۴در ۲:۰۳ ق٫ظ کد خبر:7469

درختان گردوی آلوده به کرم خراط در جنوب کرمان شناسایی شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: ۸۷۶ اصله درخت گردوی آلوده به آفت در منطقه جنوب کرمان شناسایی و علامت‎گذاری شده است. به گزارش خبرگزاری مکران:محمدرضا احمدی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سطح زیر کشت گردو در منطقه ساردوئیه شهرستان جیرفت حدود ۲ ...

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: ۸۷۶ اصله درخت گردوی آلوده به آفت در منطقه جنوب کرمان شناسایی و علامت‎گذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری مکران:محمدرضا احمدی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سطح زیر کشت گردو در منطقه ساردوئیه شهرستان جیرفت حدود ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان بیان کرد: اما از سال ۸۸ با ورود آفت از طریق منطقه هنزا واقع در شهرستان رابر حدود ۵۰۰ هکتار از روستاهای مرزی منطقه شامل دره رود، سرخوئیه، کهنوج‎سادات، اسفارچ، روزکین، دامنه، کشکوئیه و توابع، اورس دوشاخ، زارچوئیه و باغ ابراهیم به آفت کرم خراط آلوده شده‌اند.

احمدی با اشاره به اقدامات انجام شده، توسط مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در این زمینه تصریح کرد: در همین راستا در سال جاری ۸۷۶ اصله درخت گردوی آلوده به آفت شناسایی و علامت‎گذاری شده است.

وی افزود: همچنین عملیات مبارزه مکانیکی شامل سنبه‎زنی، بیرون آوردن لاروها و پوشاندن مدخل دالان‎های لاروی با چسب آکواریوم  و خمیر بتونه و هرس شاخه‎های به شدت آلوده آغاز شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان عنوان کرد: برای ردیابی و شکار آفت در زمان آغاز پرواز پروانه حشره بالغ به تعداد ۱۰ تله در هر هکتار از اواسط اردیبهشت ماه کار گذاشته شده است.

احمدی از نصب یک‎هزار و ۲۰۰ کمربند اختلال در جفت‎یابی خبر داد و عنوان کرد: شاخه های تازه آلوده شده، نیز برای ممانعت از نفوذ لاروها به داخل شاخه‎ها و تنه اصلی هرس شده است.

وی گفت: هفت کارگاه آموزشی نیز در روستاهای آلوده به آفت به تعداد ۲۱۵ بهره‎بردار در این زمینه برگزار شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: بر همین اساس پایش مستمر روستاهای هم‎مرز با مناطق آلوده در راستای جلوگیری از انتشار بیشتر آفت انجام گرفته است.

احمدی خاطرنشان کرد: همچنین از ورود و خروج نهال‌های گردوی آلوده به آفت در زمان فعالیت پست قرنطینه به تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ اصله جلوگیری شده است.

منبع :تسنیم

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi