تاریخ انتشار:07 خرداد 1395در 12:44 ب.ظ کد خبر:10196

صنعت مس در انتظار پاسخگویی مسئولان منطقه‌ای/ممکن است مسوولی با هزینه کردن در فوتبال حرفه‌ای مخالف باشد این مسوولان باید نظرات خود را مطرح کنند/ استعفای مدیران باشگاه های مس کرمان و رفسنجان/ صنعت مس علاقه‌مند نیست هزینه انتخاب مسئولان محلی را بپردازد

صنعت مس در شهرهای مختلف باشگاه‌هایی برای پرداختن به ورزش دایر کرده و برای خود نقشی فراتر از نظارت‌های راهبردی و کنترل مالی قائل نیست. بنابراین مسئولان این مناطق باید تصمیماتی بگیرند که تبعات اجتماعی آن مزاحمتی برای صنعت نداشته باشد. به گزارش مکران؛ به ...

صنعت مس در شهرهای مختلف باشگاه‌هایی برای پرداختن به ورزش دایر کرده و برای خود نقشی فراتر از نظارت‌های راهبردی و کنترل مالی قائل نیست. بنابراین مسئولان این مناطق باید تصمیماتی بگیرند که تبعات اجتماعی آن مزاحمتی برای صنعت نداشته باشد.

به گزارش مکران؛ به نقل از مس پرس لیگ دسته یک فوتبال کشور با نتایج مشابه برای دو تیم مس کرمان و رفسنجان به اتمام رسید. نتایج اخیر شروعی برای اظهارنظرهای مختلف در مورد مدیریت و تصمیمات ورزشی در شرکت مس بود. این درحالی است که شرکت مس در سال‌های اخیر بر اساس رویکرد مدیرعامل این صنعت، تفویض اختیارات به مدیران بومی را در دستور کار قرار داده است. با این وجود همچنان مسئولان و علاقمندان، مدیران صنعت مس را همزمان حامیان مالی و پاسخگو در مورد عملکرد تیم‌های ورزشی به خصوص فوتبال این استان می‌دانند. بر این اساس «مس‌پرس» گفتگویی را با مرتضی دلاوری پاریزی، دبیر اجرایی کمیته راهبری فرهنگ و ورزش صنعت مس و رئیس هیات مدیره باشگاه مس کرمان انجام داده تا موضع مدیران صنعت مس در مورد تحولات آینده ورزش این صنعت ترسیم شود. دلاوری در این گفتگو بیش از هرچیز به پاسخگویی مسئولان منطقه‌ای برای تصمیم در مورد آینده تیم‌های ورزشی تاکید کرد. او اعتقاد دارد صنعت نباید درگیر حواشی تیم‌های ورزشی باشد.

سال ورزشی ۹۵- ۹۴ برای شرکت مس، سال واگذاری اختیارات به مناطق و بومی‌سازی در سطح مدیران ورزشی بود. آیا ضرورت این رویکرد همچنان در ورزش صنعت مس وجود دارد؟
یکی از گسست‌های مهم ورزش مناطق که در سیاست‌ها و رویکرد صنعت مس موثر بوده، ضعف مدیریت ورزشی در مناطق است. ما با اعتقاد به واگذاری مدیریت برنامه‌ریزی و اجرایی با تفویض اختیارات به مناطق، فضا و فرصت رشد و تعالی مدیریت را فراهم کردیم و امیدواریم از این فرصت‌ حداکثر استفاده برای رسوب این تجربیات و بهره‌گیری از آنها به عمل آید. گرچه این تفویض‌ اختیارات گاهی احتمال خطا و اشتباه را افزایش می‌دهد اما در دراز مدت این فرصت را به مدیران بومی خواهد داد که توانمند شوند و آینده مدیریتی ورزش منطقه را تضمین کنند.
سال گذشته اعلام کردید که دیگر تمایلی به حضور در هیات مدیره باشگاه مس کرمان ندارید چه شد که همچنان در این سمت باقی‌ ماندید؟
در سال گذشته برخی از باشگاه‌ها گلایه داشتند که با توجه مسئولیت در کمیته راهبری صنعت مس چرا تنها عضو یک باشگاه هستید و شاید این موضوع باعث نگاه ویژه به این باشگاه باشد. علاقه شخصی خودم هم خارج شدن از این سمت بود اما با توجه به صلاحدید مدیریت عالی مس این اتفاق نیفتاد و در این سمت باقی ماندم.
وظیفه شما در این دوره چه بود؟
وظیفه اصلی من در هیات مدیره برقراری ارتباط باشگاه با صنعت مس و جذب منابع مالی بود؛ در واقع نقشی که برای باشگاه مس کرمان و دیگر باشگاه‌های صنعت مس در چارچوب بودجه مصوب مجمع انجام دادم. اما امسال در تلاش برای بهره‌گیری از افراد موثر صنعت مس مستقر در منطقه برای ایفای این نقش هستیم. این امر هم به منفعت باشگاه کرمان است و هم فرصتی برای اجرای سیاست‌های کلان و امور نظارتی ایجاد خواهد کرد.
آخرین وضعیت ورزش مس به خصوص باشگاه مس رفسنجان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
شرایط در این سال‌ها به گونه‌ای رقم خورده که نه تنها قدر حمایت صنعت مس در ورزش و سرمایه‌گذاری در آن دانسته نمی‌شود بلکه این حمایت گاهی وجه‌المصالحه دعواهای درون منطقه‌ای و رقابت‌های کاذب بین ‌شهرها و گروه‌های ذی‌نفع می‌شود. طبیعتا ما به این مسئله واقفیم و علاقه‌مندیم سرمایه‌گذاری به نحو اثرگذاری صورت گیرد. به مسئولان محلی نیز اعلام کرده‌ایم که اگر درباره رویه‌های موجود نظری دارند، صراحتا مطرح کنند تا مس فقط در نقش حامی و ناظر ظاهر شود. بنابراین در حال حاضر در انتظار پاسخ مسئولان شهرستان رفسنجان هستیم. مجمع سهامداران شرکت مس هر ساله بودجه‌ای را برای ورزش مناطق ذی‌نفع تصویب کرده است. امسال نیز این پیشنهاد به مجمع داده خواهد شد و در صورت تصویب به این مناطق اختصاص داده می‌شود. شرکت مس مانند برخی صنایع از جمله فولاد سپاهان، ذوب‌آهن یا خودروسازان، یک کارخانه مستقر در یک شهر نیست بلکه در مناطق مختلف کشور گسترده شده است و تشکیلات متمرکز ورزش حرفه‌ای ندارد. این صنعت در شهرهای مختلف باشگاه‌هایی برای پرداختن به ورزش دایر کرده و برای خود نقشی فراتر از نظارت‌های راهبردی و کنترل مالی قائل نیست. بنابراین مسئولان این مناطق باید تصمیماتی بگیرند که تبعات اجتماعی آن مزاحمتی برای صنعت نداشته باشد.
آیا واگذاری این تصمیم‌گیری به مسئولان به معنی ایجاد یک تیم قدرتمند به جای دو تیم است؟
ممکن است ما هم مانند خیلی از افراد به این جمع‌بندی رسیده باشیم که حضور دو تیم از یک شرکت و یک استان در رقابت‌های فوتبال لیگ دسته یک ایراداتی دارد. پیشنهادهای مشخصی برای تغییر اوضاع ارایه شده تا سرمایه‌گذاری‌های صنعت در ورزش مناطق اثرگذارتر شود اما تصمیم نهایی را باید مسئولان مناطق اتخاذ کنند. آنها باید دلایل تصمیم‌شان را با مخاطبان بازگو کنند. طبیعتا هر انتخابی هزینه‌ای دارد و صنعت مس علاقه‌مند نیست هزینه باور و انتخاب مسئولان محلی را بپردازد. ممکن است مسئولی با هزینه کردن در فوتبال حرفه‌ای به دلایل موجهی مانند؛ آماده نبودن زیرساخت‌ها، محرومیت منطقه، کم‌توجهی به جوانان، بازده بالاتر در فعالیت‌های مشابه یا هر دلیل دیگری مخالف باشد. این مسئولان باید نظرات خود را مطرح کنند و با گفتگو زمینه را برای انتخاب مناسب‌تر فراهم آورند. میزان بودجه‌ای که مس به ورزش این صنعت تخصیص می‌دهد، مشخص است. می‌توان آن را صرف خرید چند بازیکن خوب و مربی نامدار از سراسر کشور کرد و به احساسات و عواطف علاقه‌مندان پاسخ گفت یا صرف توسعه و تجهیز زیرساخت‌های ورزش، ورزش پایه و بهره‌وری بالاتر کرد. صنعت مس برای هر دو انتخاب یا حتی انتخاب‌های دیگر احترام قائل است و نقش حمایتی و نظارتی خود را انجام خواهد داد. برای اینکه امور در مجرای صحیح خود قرار گیرد و گشایشی حاصل شود باید فراتر از هیجانات و عواطف تصمیم گرفت و در مسیر یک افق مشخص و آینده پیش‌بینی شده حرکت کرد.
با توجه به نتایج به دست آمده در فصل اخیر، مدیران باشگاه‌های مس کرمان و رفسنجان تغییر خواهند کرد؟
ملاک اصلی، ثبات در مدیریت است. هیچ کدام از مدیران سابق نیز به اراده ما نرفتند. در حال حاضر مدیران عامل باشگاه‌های مس کرمان و رفسنجان به صورت شفاهی و کتبی استعفا داده‌اند تا فرصت برای تصمیم‌گیری فراهم باشد. انشاءالله در آینده با هیات امنای باشگاه‌ها مشورت خواهد شد و بهترین تصمیم اخذ می‌شود.

بازدیدها: ۲۹

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi