تاریخ انتشار:۰۶ مهر ۱۳۹۵در ۱۰:۴۶ ب٫ظ کد خبر:12250

راه اندازی نخستین رشته حمل و نقل در بندرعباس

مدیرکل راهداری وحمل و نقل جاده ای هرمزگان در آیین افتتاح این طرح در هنرستان دارالفنون بندرعباس اظهارداشت: استان هرمزگان به عنوان یک کریدور حمل و نقلی کشور ،ایران را به عنوان شاهراه حیاتی توسعه اقتصاد و تجارت در دنیا می باشد. به گزارش مکران از بندرعباس؛ ...

مدیرکل راهداری وحمل و نقل جاده ای هرمزگان در آیین افتتاح این طرح در هنرستان دارالفنون بندرعباس اظهارداشت: استان هرمزگان به عنوان یک کریدور حمل و نقلی کشور ،ایران را به عنوان شاهراه حیاتی توسعه اقتصاد و تجارت در دنیا می باشد.

به گزارش مکران از بندرعباس؛ علیرضامجرد ادامه داد: ۶۹۶راهدارخانه در استان وجود دارد که در اوقات مختلف بر اثربارندگی و … راه را باز می کنند و ۲۳۶پاسگاه پلیس راه نقش نظارتی ، ۴۰۶پایگاه امداد هلال احمر ،۱۳۲۵پایگاه اورژانس جاده ای ،۱۴۱مرکز معاینه فنی سنگین دراین حوزه فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه ۳۵۳هزار وسیله باربری در اختیار داریم افزود:سالیانه حدود ۵هزار و ۸میلیون تن جابجایی کالا را داریم.

مدیرکل راهداری وحمل و نقل جاده ای هرمزگان اظهارداشت:امروز روز تاریخی برای حمل و نقل و آموزش و پرورش استان  می باشد که در تاریخ به یاد خواهد ماند.

مجرد تاکید کرد:دراین رابطه ، تفاهم نامه همکاری بین اداره کل حمل و نقل و اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان بسته شد که درسال تحصیلی جاری شاهد پذیرش۳۱دانش آموز  دانش آموزان در رشته حمل ونقل هستیم.

دراین تفاهم نامه، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، تامین نیروی انسانی متخصص برای آموزش های مورد نیاز براساس سرفصل های آموزشی رشته یاد شده در هنرستان های مجری و همچنین فراهم کردن فضا و تجهیزات آموزشی مورد نیاز و فراهم کردن زمینه بازدید از مراکز مرتبط با حوزه حمل و نقل هنرجویان این رشته و سایر دانش آموزان مقاطع تحصیلی در راستای اشاعه فرهنگ حمل و نقل استان و همکاری در برگزاری دوره های آموزشی و فراهم کردن زمینه جذب دانش آموختگان در بخش های تابعه متعهد شده است.

وی بیان داشت: با توجه به نقش کلیدی سرمایه های انسانی متخصص درارتقای کیفیت حمل و نقل و تامین ایمنی و نیز در جهت ایجاد شرایط مناسب و فراهم کردن اشتغال دانش آموختگان مقطع دیپلم به منظور تامین نیروی انسانی بخش های مختلف حمل و نقل تفاهم نامه بین این دو اداره کل منعقد شدکه امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان درباره اندازی این رشته تحصیلی اظهار کرد: یکی از اولویت‌های مهم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، ایجاد رشته‌های تحصیلی متناسب با نیاز هر منطقه از کشور است که راه‌اندازی رشته حمل و نقل با همکاری و حمایت اداره کل راهداری وحمل و نقل جاده ای استان هرمزگان در همین زمینه صورت می‌گیرد.

 

موسی دادی‌زاده بیان کرد: این رشته برای نخستین بار در کشور در مدرسه دارالفنون شهر بندرعباس و در پایه دهم ایجاد شده و تجهیز کارگا‌ه‌های مورد نیاز برای دروس عملی این رشته را نیز اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان هرمزگان متقبل شده است.

وی با اشاره به ظرفیت ۳۱ نفری این کلاس در مدرسه دارالفنون ناحیه یک شهر بندرعباس خاطرنشان کرد: این گام آغاز یک راه بلند برای ایجاد رشته‌های مورد نیاز برای توسعه استان هرمزگان بشمار می‌رود که بر اساس ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این استان شکل گرفته است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان ادامه داد: مزیت استان هرمزگان در زمینه حمل و نقل موجب شد تا ایده ایجاد این رشته تحصیلی در مدرسه دارالفنون شهر بندرعباس شکل بگیرد و لذا به نظر می‌رسد در دیگر رشته‌های جدید نیز باید با حمایت از حوزه‌های تخصصی نسبت به توانمندسازی دانش‌آموزان به لحاظ مهارتی اقدام کرد.

مدیر آموزش‌ و پرورش ناحیه یک بندرعباس نیز  اظهار داشت: مشارکت دو‌سویه‌ای بین حمل و نقل و آموزش و پرورش در خصوص راه اندازی این رشته صورت گرفته و در راستای سیاست های کلان و سند بنیادین توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کارآفرینی و بستر اشتغال دانش آموزان این طرح امروز راه‌اندازی شد که نتیجه آن را در آینده شاهد خواهیم بود.

‌ محمد قویدل ادامه داد: رشته حمل و نقل برای نخستین بار در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و سیاست بازار کار و اشتغال‌‌زایی برای نخستین بار در بندرعباس به‌عنوان مرکز استانی که نقش برجسته‌ای در ترانزیت و حمل‌ و نقل کشور دارد و استان هرمزگان محور ترانزیت کشور است و در بخش‌های حمل نقل دریایی، جاده‌ای، هوایی و ریلی نقش بسزایی در ورود و خروج کالا در کشور دارد و به همین دلیل وزارت آموزش‌ و پرورش با این درخواست موافقت کرد.

وی گفت: دانش آموزان در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم تحصیل می‌کنند و با اتمام این سه‌ پایه دانش آموزان مدرک دیپلم دریافت کرده و می‌توانند در دانشگاه رشته‌های تخصصی‌شان را ادامه دهند.

قویدل بابیان اینکه این رشته با ظرفیت ۳۱ نفر راه‌اندازی شده است و به دلیل کامل شدن ظرفیت نتوانستیم سایر علاقه‌مندان در این رشته را بپذیریم، تصریح کرد: برای این تعداد از سوی وزارت آموزش‌ و پرورش کتب تخصصی تألیف شده است که از سوی نیروهای متخصص آموزش‌ و پرورش آموزش داده می‌شود.

انتهای پیام/

آزادکویک

 

بازدیدها: ۶۲

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi