تاریخ انتشار:۱۲ بهمن ۱۳۹۶در ۱۱:۲۵ ق٫ظ کد خبر:17104

مدیر کل استاندارد هرمزگان:در حوزه مصالح ساختمانی، تنها در تولید نظارت داریم

به گزارش مکران مدیر کل استاندارد هرمزگان با بیان اینکه در حوزه مصالح ساختمانی ما تنها در تولید نظارت داریم و نظارت بر ساخت و استفاده بر عهده نهادهای دیگری است، خاطرنشان کرد: مصرف کنندگان باید از مصالح استانداردی که وجود دارد استفاده کنند و ...

به گزارش مکران مدیر کل استاندارد هرمزگان با بیان اینکه در حوزه مصالح ساختمانی ما تنها در تولید نظارت داریم و نظارت بر ساخت و استفاده بر عهده نهادهای دیگری است، خاطرنشان کرد: مصرف کنندگان باید از مصالح استانداردی که وجود دارد استفاده کنند و سرمایه گذار سرمایه خود را هدر ندهد و مجری هم به صورت استاندارد به کار گیرد و ناظرین هم نظارت داشته باشند.

عیسی باقرزاده همایی در نشستی خبری اظهار کرد: درآمد اداره کل استاندارد هرمزگان از محل خدمات ۴۹ میلیارد تومان بوده است و در نظر داریم این مبلغ تا پایاین سال به ۱۷۰ میلیارد تومان برسد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حوزه آموزش درون سازمانی و برون سازمانی فعالیت های خوبی داشتیم، اضافه کرد: در حوزه درون سازمانی برای هر نفر بیش از ۹ هزار و ۳۰۰ ساعت آموزش برای توانمندسازی شان برنامه اجرا شد و در زمینه آموزش برون سازمانی در چند حوزه در حال فعالیت هستیم.

باقرزاده اظهار کرد: مدیران کنترل کیفیت واحد تولیدی، کارشناسان استاندارد، کارشناسان آزمایشگاه های همکار و دستگاه های دولتی مرتبط با کار اداره استاندارد همگی در این دوره ها حضور یافته و در حدود ۶ هزار نفر ساعت دوره برگزار شده است.

وی با بیان اینکه در زمینه کارآموزی دانشجویان در ده ماهه اول امسال فعال بودیم و  ۴ هزار ۶۸۰ نفر ساعت کارکرد داشته ایم، افزود: در زمین تدوین استانداردهای ملی در ده ماهه سالجاری، ۷۷۸ مورد پیشنهاد داشتیم که از این تعداد ۳۳ مورد را به نتیجه رساندیم که به عنوان استاندارد ملی منتشر شده و در تلاشیم این مقدار را تا پایان سال به ۵۰ مورد برسانیم.

مدیر کل استاندارد هرمزگان با اشاره به اینکه در حوزه تایید صلاحیت مدیران کنترل کیفیت در طی ۶۸ جلسه ۴۲ نفر را به مجموعه کارخانجات استان اضافه کردیم، تصریح کرد: در قانون جدید سازمان استاندارد قرار است لایحه مربوط به وظایف و نحوه انتصاب و دریافت حقوق مدیران کنترل کیفیت دیده شود.

باقرزاده همایی با بیان اینکه در ارتباطات بین المللی به صورت متمرکز و کشوری باید اقدام کنیم، عنوان کرد: تفاهم نامه هایی با کشورهای دیگر امضا شده و ما هم از آن ها منفعت می بریم؛ در استان هرمزگان دو کمیته تدوین بین الملل را در آلومینیوم و فولاد هرمزگان مستقر کرده ایم و نظارت در حد تدوین استانداردهای بین المللی هم پیشنهادهایی داشته اند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کالاها با استانداردهای بین المللی وارد می شوند، افزود: این کالاها با استفاده از استاندارد اروپا، آمریکا و ژاپن وارد می شوند و حتی در تدوین استانداردهای ملی هم از این حوزه استفاده می کنیم.

مدیر کل استاندارد هرمزگان با اشاره به اینکه در حوزه شیلات دامنه کار بسیار گسترده است و همکاری های خوبی داریم، خاطرنشان کرد: فرآورده های کنسروی ما مشمول استانداردهای اجباری و ملی هستند و در موارد دیگر معیارهای دیگری وجود دارد که از حوزه های مربوط به آن استفاده می کنند.

وی ادامه داد: امیدواریم در آینده کنترل فنی دستگاه های اجرایی فعال در بحث صادرات به صورت استاندارد های واحدی دربیاید که آینده روشنی در این زمینه دیده می شود.

باقرزاده همایی با بیان اینکه استاندارد سازی پایگاه های سی ان جی از اهمیت بالایی برخوردارد است، بیان کرد: سلامت مردم و کارکنان و مراجعین از اهمیت بالایی برخوردار است با قوت در دستور کار ما قرار دارد، بازرسی ها انجام شده و در حال جمع بندی هستیم به صورت کلی اوضاع بد نیست و خطری ما را تهدید نمی کند هرچند که نیاز به استقرار کامل استانداردها در این حوزه داریم.

وی ادامه داد: به کمک اداره کل حمل و نقل و شورای ترافیک استان برای خودروهایی که نیاز به کنترل سیلندر سی ان جی دارند، دومین آزمایشگاه را آماده افتتاح داریم و ۶ آزمایشگاه در دستور کار ساخت در آینده است.

مدیر کل استاندارد هرمزگان با اشاره به اینکه در بندرعباس، حاجی آباد، بندرخمیر و قشم ۱۹ جایگاه سی ان جی وجود دارد، اضافه کرد: در تایید صلاحیت آزمایشگاه های همکار در ده ماهه سالجاری، ۶ آزمایشگاه به مرحله صدور مجوز رسیده اند و در مجموع ۶۶ آزمایشگاه همکار در قالب ۴۲ شرکت در حال حضار در حال فعالیت هستند.

باقرزاده همایی با بیان اینکه از ابتدای امسال ۱۰۷ مورد بازرسی از آزمایشگاه های همکار داشته ایم، افزود: در حوزه اندازه شناسی، اوزان و مقیاس ها در سه حوزه باسکول های ثابت همکف ۳۹۷ مورد بازرسی صورت گرفت که ۳۷۳ مورد مورد تایید بوده اند و ۲۴ مورد نیاز به اصلاح داشته که تاکنون اصلاح کرده اند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه نازل های عرضه سوخت مایع ۸۱۷ مورد بازرسی صورت گرفت که ۷۹۹ مورد در همان بازدید اولیه مطابق استاندارد بودند و ۱۸ مورد نیاز به اصلاح داشتند که تاکنون انجام شده است، اظهار کرد: در حوزه وسایل وزنی سبک که در اصناف استفاده می شود ۵ هزار و ۲۰۰ مورد آزمون داشتیم که ۵ هزار و ۵۲ مورد مطابق استاندارد بوده و ۱۴۸ مورد نیاز به اصلاح داشته، در این زمینه عدم همکاری هم داشته ایم، ۱۰۹ مورد عدم همکاری داشتیم که با پیگیری های قضایی انجام می دهیم اما ما در جهت کمک به اصناف وارد می شویم و انتظار داریم این همکاری ها صورت بگیرد.

مدیر کل استاندارد هرمزگان با بیان اینکه در حوزه نظارت بر اجرای استاندارد واحد های تولیدی از ابتدای سال ۴۰ مورد صدور پروانه علامت استاندارد، ۸ مورد تمدید پروانه و ۲۷ ابطال پروانه داشتیم، افزود: این ابطال ها ممکن است به علت عدم فعالیت واحد و یا عدم انطباق کالای تولیدی با استانداردهاست و دلایلی دیگر باشد.

باقرزاده همایی با اشاره به اینکه در شناسایی کالای فاقد پروانه رویکردمان این است که از کدام استان است که از همان استان پیگیری شود، اضافه کرد: کالا را در مراکز عرضه جمع آوری می کنیم و از طریق مراجع قضایی پیگیری می کنیم.

وی با بیان اینکه شناسنامه کالا که در زبان استاندارد نشانه گذاری خوانده می شود از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: از مردم می خواهم حتما شناسنامه کالا را مطالعه کنند و ببینند متناسب با شرایط آن ها هست یا خیر، یکی از این نشانه گذاری ها علامت استاندارد ایران است که هر علامت یک کد ده رقمی دارد که در سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ قابل پیگیری است.

مدیر کل استاندارد هرمزگان با اشاره به اینکه در زمینه معدوم سازی ۱۱ مورد معدوم سازی کالای غیر استاندارد داشته ایم، عنوان کرد: ۵۹۶ مورد نمونه گیری از واحدهای تولیدی استان ، ۶۳۰ مورد بازرسی فنی داشتیم  که ۷۰ مورد در زمینه سردخانه ها، ۱۴۰ مورد در زمینه شهربازی ها، ۶۰ مورد در زمینه جایگاه های سی ان جی بوده است.

باقرزاده همایی ادامه داد: در زمینه آسانسورهای نو ۴۲۱ مورد صدور گواهی نامه داشتیم، در رمینه بازدید ادواری ۲۲ مورد که بر اساس شکایت بوده و باردید دوره ای نداریم، ما باید مسئولیت ها را تقسیم کنیم، مجتمع ها باید درخواست دهند تا ما اجازه ورود داشته باشیم، ۹ شرکت بازرسی در زمینه آسانسور در استان فعال است، ما درخواست داریم مردم خودشان در بازرسی ادواری آسانسورها درخواست دهند تا بتوانیم ورود کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: در زمینه بازدید ادواری هزینه ها را کاهش دادیم تا مردم استقبال کنند؛ برنامه ریزی هایی با انجمن آسانسور و سازمان نظان مهندسی صورت گرفته است، این مساله باید فرهنگسازی شود تا همانطور که اتوموبیل خود را به صورت داوطلبانه به بازرسی فنی می بریم در مورد آسانسورها هم به همین رویه عمل کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه مصالح ساختمانی ما تنها در تولید نظارت داریم و نظارت بر ساخت و استفاده بر عهده نهادهای دیگری است، خاطرنشان کرد: مصرف کنندگان باید از مصالح استانداردی که وجود دارد استفاده کنند و سرمایه گذار سرمایه خود را هدر ندهد و مجری هم به صورت استاندارد به کار گیرد و ناظرین هم نظارت داشته باشند.

مدیر کل استاندارد هرمزگان با اشاره به اینکه در حوزه نظارت بر بازار از ابتدای امسال بیش از ۸ هزار مورد بازرسی از مراکز عرضه و انبارها داشته ایم، بیان کرد: بر اساس چارت سازمانی ۱۸۵ نفر نیروی متخصص دیده شده که متاسفانه در حال حاضر کمتر از ۹۵ مورد داریم، در راه اندازی بنادر جدید لازم است استاندارد حضور داشته باشد و ما نیاز به اصلاح چارت سازمانی و افزایش نیروی انسانی داریم اما ما در حوزه حاکمیتی نیاز به نیرو داریم.

باقر زاده همایی با بیان اینکه در حوزه فلزات گران‌بها حرکتی در زمینه تولید طلا آغاز شده که ۱۹ متقاضیاز اداره استاندارد کد شناسایی دریافت کرده اند، اظهار کرد: ۱۹۳ مورد نمونه گیری از مراکز عرضه طلا داشته ایم که خوشبختانه در مراکز تولیدی تاکنون فاکتور بحرانی نداشته ایم.

محمدرضا قنبرپور

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi