تاریخ انتشار:۰۷ مهر ۱۳۹۷در ۹:۱۱ ق٫ظ کد خبر:17911

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان؛نگهداری دارو در شرایط غیر استاندارد کذب است

به گزارش مکران-دارو بخش عظیمی از هزینه های سلامت را در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته را به خود اختصاص ی دهد و در واقع به عنوان یک کالای استراتژیک در نقاط مختلف بشمار می آید . به جز تعداد کمی از ...

به گزارش مکران-دارو بخش عظیمی از هزینه های سلامت را در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته را به خود اختصاص ی دهد و در واقع به عنوان یک کالای استراتژیک در نقاط مختلف بشمار می آید .

به جز تعداد کمی از اقلام دارویی که باید در یخچال نگهداری شود، بیشتر داروها باید در شرایط خشک و خنک و دور از تابش نور آفتاب نگهداری شوند.

چند روز گذشته در فضای مجازی خبری بدون منبع مرتبط با نگهداری دارو در هرمزگان در فضای مجازی منتشر شد؛ مبنی بر اینکه بخشی از داروهای وارداتی در هرمزگان در شرایطی بد و فاقد استاندارد در محیطی با دمای بیش از ۴۰ درجه در انباری در گمرک نگهداری می شوند.

انتشار این خبر موجی از نگرانی را در بین بیماران و همچنین واکنش دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان و معاونت غذا و دارو این مجموعه را به همراه داشت.

به گزارش مکران این خبر به طور کل از سوی معاونت غذا و دارو تکذیب شد، این معاونت نیز با ارائه توضیحات گفت: ابتدا خبر نگهداری غیر اصولی را تکذیب می کنیم و انتظار داریم رسانه ها پیش از انتشار مستندات لازم را جمع آوری کنند و اگر تخلفی بود به ما گزارش دهند، همچنین به دلیل حساسیتی که بحث دارو از بعد روانی دارد ممکن است تاثیر منفی در سلامت جامعه داشته باشد.

دکتر جاودان افزود: در خصوص واردات دارو دو موضوع مطرح می شود اول نظارت بر داروهایی که وارد می شود و دوم بررسی شرایط تولید، نگهداری و حمل و نقل دارو است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان بیان داشت: اصولا داروها از دو مرجع قانونی و قاچاق وارد کشور می شوند در بحث داروهای مجاز که نظارت ها انجام می شود و مشکلی نیز وجود ندارد زیرا شرکت های تولید کننده و خریدار مشخص هستند.

اما در رابطه با داروهای قاچاق که امکان ورود آن ها به چرخه مصرف وجود دارد احتمال بروز مشکلات و تقلبی بودن بالا می باشد، ما نیز بر اساس اهمیت موضوع حتی داروهای قاچاق را هم مورد آزمایش و ارزیابی قرار می دهیم تا از بروز مشکلات احتمالی و وجود ترکیبات ناشناخته در آن ها مطلع شویم و سپس بر اساس وظایفی که داریم دارو را توقیف و متخلفین را به مراجع ذی صلاح معرفی می کنیم.

دکترجاودان در رابطه با انتشار خبر نگهداری دارو در دمای ۴۰ درجه اظهار داشت:این خبر مورد تایید ما نمی باشد.

معاون غذا و دارو گفت:در این خصوص شخصا به گمرک مراجعه کردم و بررسی لازم را انجام داده ام و به صراحت آن را رد می کنم.

وی تصریح کرد: در خصوص داروهای وارداتی گمرک موظف می باشد حداکثر تا ۴۸ ساعت دارو را ترخیص نماید با رعایت امور اداری ، قانونی، ایمنی و بهداشتی با استناد به استانداردهای تعریف شده.

دکترجاودان در خصوص تجهیزات پزشکی و مواد غذایی نیز گفت: این گونه کالاها نیز مانند دارو مورد ارزیابی قرار می گیرند و پس از اینکه استانداردهای لازم را دریافت کردند وارد کشور می شوند، شرکت های وارد کننده نیز مسئول فنی دارند و از وارد کردن دارو و تجهیزات غیر استاندارد جلوگیری می کنند و عملا دو مرتبه یک بار توسط خود شرکت و بار دوم نیز توسط سازمان غذا و دارو مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: برخی کالاها و دارو ها توسط لنج ها بعنوان ته لنجی وارد می شود که در این رابطه نیز قوانین سختگیرانه ای داریم.

محمدرضا قنبرپور

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi