تاریخ انتشار:۰۵ آبان ۱۳۹۵در ۱۰:۰۲ ب٫ظ کد خبر:12980

بازدید استاندار کرمان و قائم مقام وزیر کشور از پروژه های عمرانی شهر کرمان

۱۳۹۵/۰۸/۰۵ بازدید استاندار کرمان و قائم مقام وزیر کشور از پروژه های عمرانی شهر کرمان استاندار کرمان به اتفاق قائم مقام وزیر کشور و جمعی از مسئولین استان از پروژه های عمرانی شهر کرمان واراضی دولتی و غیرکاربری آزادشده طاهر آباد بازدید کرد. استاندار کرمان به اتفاق قائم ...
۱۳۹۵/۰۸/۰۵

بازدید استاندار کرمان و قائم مقام وزیر کشور از پروژه های عمرانی شهر کرمان

استاندار کرمان به اتفاق قائم مقام وزیر کشور و جمعی از مسئولین استان از پروژه های عمرانی شهر کرمان واراضی دولتی و غیرکاربری آزادشده طاهر آباد بازدید کرد.

استاندار کرمان به اتفاق قائم مقام وزیر کشور و جمعی از مسئولین استان از پروژه های عمرانی شهر کرمان واراضی دولتی و غیرکاربری آزادشده طاهر آباد بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی بعد از ظهر چهارشنبه به اتفاق قائم مقام وزیر کشور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، فرماندار کرمان، شهردار کرمان و جمعی از مسئولین استان از اراضی دولتی و غیرکاربری آزادشده طاهر آباد و پروژه های عمرانی شهر کرمان از جمله پروژه میدان آزادی، حمام ته باغ لله، کنسولگری انگلیس، میدان شهدا، بازار کرمان و موزه حیاتی بازدید کرد.***اراضی دولتی و غیرکاربری طاهرآباد
فرماندار کرمان در این بازدید یادآور شد: از مجموع هزار و ۱۰۰ هکتار اراضی آزاد شده در شهرستان کرمان، ۳۶۰هکتار مربوط به طاهرآباد می باشد که با تلاش مسئولین استان بویژه دستگاه قضا این امر تحقق یافت.
محمدعلی توحیدی گفت: در گذشته این محدوده مربوط به اراضی کشاورزی بوده است و دلیل این ساخت و ساز غیرمجاز و به وجود آوردن بحث حاشیه نشینی تنها خشکسالی نبوده است بلکه بیشتر به منفعت طلبی ها و سودجویی ها برمی گردد که اراضی را که مناسب کشاورزی بوده از این حوزه خارج و به طرف حاشیه نشینی کشانده است.
وی یادآور شد: کرمان کمترین تراکم بین کلان شهرها را دارد که برخی از بافت ها و نقاط شهر همچون دشت جوپاری، صفر پنج ده بالا ، حاجی آباد، سعادت آباد، شرف آباد و شهرک صنعتی که در معرض حاشیه نشینی بوده که خوشبختانه شناسایی شده و از به وجود آمدن حاشیه نشینی در این مناطق جلوگیری شده است.***پروژه میدان آزادی
مدیرعامل موسسه شهید رجایی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء نیز در این بازدید با اشاره به اینکه پروژه زیرگذر آزادی در محور شمالی و جنوبی در سه لاین طراحی و اجرا شده است، گفت: طول مسیر رفت و برگشت این زیرگذر هزار و ۴۰۰ متر می باشد.
موسی نجفی از اجرای ۳۰ کیلومتر شمع گذاری در قطرهای متفاوت در این پروژه خبر داد و افزود: ۸۱۳ شمع در این پروژه تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه محور بلوار جمهوری در اوایل مهرماه آزادسازی شده است، خاطر نشان کرد: طی چند روز آینده نیز محور خیابان استقلال نیز آزادسازی خواهد شد.
مدیرعامل موسسه شهید رجایی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به سطح بالای آبهای زیرزمینی در پروژه فوق اشاره کرد و گفت: این پروژه به گونه ای مکانیک وار و همچون وان فرو رفته در آب طراحی شده است که در برابر آب های زیرزمینی عایق و نفوذناپذیر است.
نجفی از اجرای این تکنولوژی برای نخستین بار در کشور خبر داد و افزود: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در استان کرمان هزار نفر اشتغالزایی کرده است که از این مجموع ۳۰۰ نفر از مجموعه خاتم الانبیاء(ص) و ۷۰۰ نفر از پیمانکاران و نیروهای بومی استان کرمان می باشند.

*** مجموعه حمام ته باغ لله
شهردار کرمان نیز در این بازدید با اشاره به سبک سازی پروژه حمام تاریخی باغ لله و استحکام بخشی این پروژه، یادآورشد: فضای خارجی این بنای تاریخی همچون فضای داخلی آن قابل اهمیت است.
حمام تاریخی باغ لله به گواه تاریخ به دستور خواجه اتابک بزقوش (از عرفا و سیاستمداران کرمان در زمان قاجار) حدود ۲۰۰ سال پیش احداث شد و تا سال های سال محلی بود برای پاتوق اقشار مختلف کرمان قدیم و با توجه به جایگاهی که گرمابه ها در جامعه قدیم ایرانی داشتند، این گرمابه نیز کارکرد یک پایگاهی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را داشته است.
این گرمابه که به خاطر بی توجهی و بالا آمدن آبهای زیرزمینی به یک مخروبه تبدیل شده بود اما در دولت تدبیر و امید این بنا مورد توجه قرار گرفت و در حال حاضر بتن ریزی و مقام سازی این بنا توسط شهرداری کرمان با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام گرفته و انتظار می رود تا فروردین امسال به بهره برداری برسد.
عملیات مرمت و بازسازی این بنا با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون تومان آغاز شد و برای تجهیز آن به یک میلیارد تومان نیاز دارد.

*** میدان شهدا (مشتاقیه)
میدان شهدا (مشتاقیه)  شهر کرمان نیز از مجموعه هایی بود که به دلیل بی توجهی و نوسازی نکردن مغازه ها توسط مالکان، وضعیت نامناسب و ناموزونی را طی سالیان گذشته به خود گرفته بود اما با تأکید استاندار کرمان، کار بدنه سازی میدان شهدا طی انعقاد تفاهم نامه ای در دهم خرداد سال ۹۳، در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد ۵٫۷ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح در نظر گرفته شود.

***کنسولگری انگلیس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه این عمارت قدیمی از محل اعتبارات شرکت ملی نفت در حال مرمت و بازسازی است، گفت: این پروژه در دو فاز در حال اجراست و امید می رود با تخصیص به موقع اعتبارات، این پروژه تا فروردین امسال به بهره برداری برسد.
محمود وفایی افزود: فاز اول این پروژه که شامل استحکام بخشی و سبک سازی بام این عمارت می باشد، با هزینه ای بالغ بر ۱۶۰ میلیون تومان به اتمام رسیده است.
وی یادآور شد: فاز دوم این پروژه شامل تزئینات، محوطه سازی، عملیات مرمت و بازسازی می باشد که با تامین اعتبار حدود ۸۰۰ میلیون تومان عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد و مقرر گردیده این بنا به موزه اسناد صنعت نفت تبدیل شود.
لازم به ذکر است عمارت قدیمی کنسولگری انگلیس در مهر ماه ۱۲۷۳ در محله زریسف توسط سید ابوالحسن خان بیگلری(حاکم کرمان در دوره زندیه) ساخته شد و در حال حاضر در میان مجموعه خانه های سازمانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کرمان قرار دارد که طی سالیان گذشته به دلیل بی توجهی در حال تخریب بود.
مرمت و بازسازی این بنا، طی بازدید نماینده عالی دولت یازدهم در استان کرمان در دستور کار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کرمان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان قرار گرفت.

***مدرسه حیاتی کرمان
شهردار کرمان همچنین با اشاره به اینکه ساختمان مدرسه حیاتی سال ۱۲۶۷ هجری شمسی به عنوان بانک شاهنشاهی ایران و انگلیس احداث شد، گفت: مدرسه حیاتی ۳۷ سال متروک و بلااستفاده بود و سال گذشته با دستور استاندار کرمان عملیات مرمت و بازسازی آن با هدف تبدیل به اکونو موزه توسط سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری و با همکاری شورای اسلامی شهر کرمان آغاز شد.
بابایی افزود: پس از بازدید و نشست های مختلف با حضور استاندار کرمان مصوب شد این بنای تاریخی با مرمت در چند فاز و تغییر به کاربری مناسب، به مکانی برای نمایش تاریخ و فرهنگ شهر کرمان تبدیل شود.
وی یادآور شد: به فعلیت رساندن ظرفیت های نهفته در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری از برنامه های محوری مدیریت استان در دو سال اخیر بوده است.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، قائم مقام وزیر کشور در این بازدید از پروژه ها و اقدامات انجام گرفته در دولت تدبیر و امید در استان کرمان ابراز رضایت نمود و از استاندار کرمان قدردانی کرد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi