تاریخ انتشار:۰۶ خرداد ۱۳۹۵در ۱۰:۰۲ ق٫ظ کد خبر:10181

وضع بحرانی دشت میناب ، پروفسور کهرم را به این شهر کشاند

پروفسور اسماعیل کهرم مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور طی بازدید از دشت میناب ، با بیان اینکه نبود آب باعث ایجاد فروچاله می شود ؛ گفت : حفر چاهها و برداشت بی رویه آب از عوامل ایجاد فروچاله ها در دشت میناب است . وی ...

Capture.PNG33.png4.jpg10

پروفسور اسماعیل کهرم مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور طی بازدید از دشت میناب ، با بیان اینکه نبود آب باعث ایجاد فروچاله می شود ؛ گفت : حفر چاهها و برداشت بی رویه آب از عوامل ایجاد فروچاله ها در دشت میناب است .
وی با اشاره به اینکه ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک جهانی است ، افزود:بطور میانگین یک سوم آب جهان را ما دریافت میکنیم ، جهان در یک سال ۸۵۰ میلیمتر آب دریافت می کند و ما کمتر از ۲۵۰ میلیمتر ، بنابر این اتکای بیش از حد به سفره های زیرزمینی ، انتقال های ناصحیح آب از این حوزه به حوزه های دیگر نتیجه اش ایجاد فروچاله است که الان به وجود آمده .
مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور تنها راهکار آن را عدم بهره برداری از سفره های زیر زمینی دانست و اظهار داشت: چنانچه چاهها پلمپ نشود و این روند ادامه داشته باشد در آینده ایی نزدیک باید منتظر جابجایی و کوچ روستائیان در معرض خطر باشیم
چند سالی است که در اطراف شهرستان میناب خصوصا اطراف روستاهای تمبک ، گورزانگ ، نصیرایی ، باغگلان و چلو گاو میشی ، فرو چاله های زیادی به عمق ۲ ، ۳ و حتی ۴ متر ایجاد شده ، تمام این منطقه زمانی کشاورزی بود اما اکنون خشکسالی و ایجاد حفره همه زمین ها را از بین برده است.
مشکل بی آبی و حفر چاه های فراوان علاوه بر کاهش شدید ذخایر آب زیرزمینی باعث فشرده شدن لایه های خاک، پایین رفتن سطح ایستایی آب های زیر زمینی و در نتیجه پیدایش پدیده خطرناک فروچاله ها در سطح دشت میناب شده است.

بازدیدها: ۳۷

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi